Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Funny Ball - machinace s míčkem

  12:00aktualizováno  9. července 2:52
Sháníte se po nějaké pořádné logické hře? Zahráli byste si něco s pěknou grafikou, ale aby se to hrálo pořádně dlouho? Aby to mělo velké množství těžkých hádankových úrovní? Nemusíte hledat dál! Našli jste Funny Ball.

Funny Ball

Platforma: Freeware
Výrobce: Sergey Pozhilov

Stáhnout

Funny Ball

Když jsem se koukal na svých dvanáct článku na Plných hrách, uvědomil jsem si, že jsem ještě nerecenzoval žádnou logickou hru. Docela mě to zamrzelo, protože logické hry jsou velice zábavné, a přestože nejsou hráči obdivovány tak jako například hry akční, své místo zde logické hry určitě mají.

Funny Ball zakládá na originálním nápadu, tedy alespoň já jsem ještě podobný nápad neviděl, a to už mám něco nahráno ;-). Princip hry je v tom, že máte míček a cíl, označený křížkem. Míček musíte překvapivě dostat do cíle. Toto samo o sobě není nic originálního. Originální je až prostředí úrovní. Nebudu už dál chodit okolo horké kaše, a ujasním vám to. Balónek a cíl se nacházejí v úrovni, což je čtverec omezený hranicí. Čtverec je plný obdélníčků, které jsou dva typy. První druh obdélníku je vodorovný a druhý vertikální. Na některých místech je samozřejmě prázdno. Váš míček je většinou úplně nahoře, a cíl někde pod ním. Míček má vlastní gravitaci, a to normální pozemskou, takže jakmile pod ním odsunete kvádr, spadne dolů, vy vysunete jiný kvádr vedle něj, a začne se kutálet tím směrem. Obdélníky se posouvají klikem na určitou stranu. Chcete-li například posunout obdélník zleva Funny Balldoprava, kliknete na jeho pravou stranu. To samé děláte u kolmých obdélníků. Je tu také pravidlo, že vodorovné kvádry můžete posouvat pouze do stran, nikoli do výšky, a opačně, u vertikálních zase můžete posouvat pouze nahoru nebo dolu, nikoli do stran. Řeknu vám, není to vůbec jednoduché - musíte si totiž budoucí cestičku promyslet hned na začátku, abyste třeba míček neuvěznili někde mezi kvádry, nebo aby nespadl pod úroveň cíle. Ze začátku se dají vytvářet cestičky od cíle k balónku, ale v pozdějších úrovních? Tam musíte posunout kvádr, pak posunout míček a kvádr nad tímto místem zase posunout.. Hra má opravdu vysokou obtížnost, hlavně v pozdějších misích.

Úrovní je opravdu hodně a nemusíte se tudíž bát, že byste hru jen tak dohráli. Pokud si s nějakou misí nevíte rady, můžete se jednoduše přenést tlačítkem next do další mise. Hra slouží pro pobavení, a to je přece dobře.

Co krásně zpříjemňuje hraní, je grafika. Je totiž opravdu moc pěkná. Kvádry se lesknou, kulička svítí. Víc toho sice není, hra je zpracována ve 2D z pohledu ze strany, ale cítím, že je uděláno opravdu maximum pro herní blaho hráčů této hry. Pravda, chybí tu hudba. To je jediná vada na kráse, která ale není zas tak citelná. I když, kdo by se při takovémhle nerváku rád nezaposlouchal do něčeho příjemného, že?

Funny Ball

Hře bych vytkl dvě věci - jednu už jsem zmiňoval výše, nyní zmíním tu druhou. Asi už tušíte - ano, jsou to zvuky. Zvuky jsou totiž naprosto příšerné, respektive nejsou tu žádné zvuky, je tu zvuk pouze jeden, a to je klapání míčku o stěny. Že to ale jde na nervy! U logické hry bych tento zvuk raději nevolil. Ale co, již se stalo, a kvůli absenci hudby přece můžete vypnout bedýnky.

Tak, a jsme u toho, přesněji řečeno u finálního verdiktu. Dneska budu celkem štědrý, vlastně jsem touto skvělou hrou docela příjemně naladěn. Takže - hra nezabírá skoro žádné místo, grafiku má excelentní, konečně po dlouhé době zase něco originálního, a po ještě delší době konečně zase hra logická. Ještě přemýšlím, co bych jí mohl případně vytknout. Absenci multiplayeru ;)? Nebudu směšný. Možná je škoda, že obsahuje pouze jeden grafický styl, který se vyskytuje v každé úrovni. Není přece tak těžké udělat například skin přírody, či vesmíru. Nebudu už ale zdržovat od hraní. Kdo odolá? Já tedy určitě ne.

Autor:Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

Při hraní Bloodworks zavzpomínáte na zapomenutý Crimsonland

Bloodworks

Podobně jako jeho velký vzor, i Bloodworks je střílečka z tzv. ptačí perspektivy, ve které po nepřátelích zůstávají...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.Najdete na iDNES.cz