Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FunRun - auta zas a znova

  12:00aktualizováno  10:35
Zábavná a jednoduchá závodní hra, která sice nepotěší grafické fanatiky prahnoucí po dokonalém obrazovém požitku, ale pokud přijdete na chuť všem bonusům válejícím se na trati, zaručeně vám bude dobrým rozptýlením například o dlouhém zimním večeru.

FunRun

Platforma: Freeware
Výrobce: my-wolrd

Stáhnout

Fun Run

FunRun je další z řady jednoduchých autíčkových závodních her a jako obvykle jde naneštěstí o hru německých tvůrců, tudíž německého jazyka neznalí, ke kterým se čistou náhodou také řadím, nebudou rozumět ani slovo (a věřte, že prokousat se instalací jen tak "po slepu", v případě, že nejste v instalacích her zběhlí, dá člověku pořádně zabrat). No, ale pokud jste Installationen či jak se tomu po německy nadává, úspěšně překonali, můžete se podívat, co se pod názvem FunRun skrývá.

Tímto konstatováním ale samozřejmě má recenze FunRun nekončí. Jak jsem již zmínil, princip hry je podobný všem ostatním existujícím závodním freewarovým hrám - počínaje stylem start - cíl a checkpointy a speciálními bonusy konče. Otázkou je, zda vás bude bavit hra, jejímž účelem je projet zajímavou, i když stereotypní trať za určitý časový limit, který si prodlužujete projížděním tzv. checkpointů, a sbírat přitom rozličné bonusy a vyhýbat se rozličným škodidlům (lepší slovo jsem bohužel ve své košaté slovní zásobě nebyl schopen vyhledat:-).

Fun Run

Co se týče grafického zpracování, můžeme hru považovat za jednu z těch, jejíž grafická stránka vás neoslní, ale na druhou stranu ani nelze říct, že by nějak pokulhávala za ostatními freeware hrami. Špatné je, že FunRun nepodporuje akcelerovanou grafiku, což vám ale může pomoci, pokud váš počítač patří takříkajíc "do starého železa" (upozorňuji, že se tím rozhodně nechci dotknout pyšných majitelů historických 386tek). Hlavní hrdina hry, tedy vaše auto (nikoli superrychlý sporťák, ale pěkné, malé autíčko), také svým zpracováním nepatří k nejlepším, ale pravdou je, že by přidání animací ocenilo cca 1% herní obce (neboli recenzenti počítačových her:-).

Teď ale k tomu pro hnidopichy nejdůležitějšímu, neboli matematicko-fyzikálnímu modelu (já vím, je to šílené slovo). Musím se přiznat, že nechápu, jakou logikou či jakými fyzikálními zákony se autoři řídili, nicméně ocenit na mat-fyz modelu můžete tak maximálně smykování při prudkém rozjezdu se zatáčením. Jednou se mi dokonce povedla naprosto legrační věc (ale pouze pro nás, tvůrci si to asi za rámeček nedají), hra se na chvíli zasekla (asi přibližně na jednu sekundu), zahrabal mi harddisk a posléze se moje autíčko odebralo mimo trať. Zpět na trať jsem se už sice nevrátil, nicméně takovou srandu jsem při hraní hry už dlouho nezažil - pěkně jsem si to brouzdal texturami a "zasněženým" okolím trati a hra se tvářila, jakože jí to absolutne nevadí a spokojeně odpočítávala časový limit :-).

Fun Run

Asi to teď vypadá, že FunRun je absolutní blbost s průměrnou grafikou a pár programátorskými chybami, ale to jsme se ještě nedostali k tomu nejdůležitějšímu, a to k bonusům, které lemují po celé delce trať. Jsou dvojího druhu: jedny vám pomáhají, přidávají body nebo vám například částečně opravují vozidlo (o tom se zmíním později) a druhé jsou ona "škodidla", oranžové zářící koule, jež vám ubírají část "životů". Těmi životy myslím míru poškození vašeho vozidla, jejíž velikost závisí na vašem řidičském umění neboli na tom, jak moc budete svému autíčku škodit kontaktem se svodidly okolo vozovky. Po celé trati se navíc kromě bonusů vyskytují ještě oranžové trojúhelníky, z nichž každý vám na konto připíše 100 bodů. Samozřejmě platí, že čím víc bodů v průběhu hry nasbíráte, tím vyšši pozici v žebříčku highscores získáte. Nemůžete bohužel závodit s počítačovými oponenty, ale motivace po dosažení nejlepšího score tuto nevýhodu částečně smazávají. FunRun je tedy jednoduchou a zábavnou závodní hrou, která je jak dělaná například pro dlouhé odpoledne Štědrého dne:-).

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Peace-Keeper je nepřetržitá a brutální řežba

Peace-Keeper

Skvělých 3D akcí je mezi Plnými Hrami pomálu a Peace-Keeper je o to cennějším přírůstkem. Krvavá a rychlá akce se tady...Najdete na iDNES.cz