Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Future Pinball - mrtvá záležitost?

  12:00aktualizováno  9:21
Pinball? Víte vlastně, o čem je řeč? Dříve velmi populární hra v dnešní době neúnosně strádá a ocháhzí do ústranní. O vyjímečných kvalitách jejího počítačového zpracování v podobně Future Pinball však nemůže být pochyb.
90

Future Pinball

Platforma: Freeware
Výrobce: Christopher Leathley, Martin Antholzner

Stáhnout

futurepinball1

Normálně nemám ve zvyku se na úvod rozepisovat s nějakou omáčkou, ale nyní bych udělal výjimku a popsal ve zkratce minulost Pinbalu, která už je v dnešní době téměř uzavřena.

Historii Pinballu bychom mohli datovat zhruba od osmnáctého století. V té době nebyl samozřejmě Pinball ještě v takové podobně, jako ho známe nyní, ale byly položeny potřebné základy. Postupem času se Pinball vyvíjel, modernizoval, procházel změnami, ale pořád měl své stálé místo na trhu. Až s příchodem počítačů a počítačových her se dostával do ústranní, nezvládal konkurovat a v dnešní době již jen marně bojuje o přežití. S trochou nadsázky lze řici, že už se futurepinball2jedná o mrtvou záležitost.

Pakliže stále lovíte v paměti, co že to Pinball je, pohlédněte na některý ze screenshotů a budete mít jasno. Jedná se o nevýherní automat, ve kterém pomocí míčku a ovládáním dvou klapek (tzv. flipperů) sbíráte body. Flippery udržujete míček ve hře, aby vám nepropadl mimo hrací pole, a snažíte se zacílit na nejvýhodněji obodovaná místa v automatu. Pinballové stoly jsou různé, takže si daný stůl musíte nejdříve prozkoumat a zjistit, kam se vám vyplatí pálit. Míček se různě odráží od speciálních objektů, které jsou tolik typické pouze pro Pinball, čímž se vám načítají body. Krom odrážení se může míček v některých místech zastavit, připočte se vám několik bodů, a poté míček zase jede dále. Také se setkáte s různými speciálními cestami, které vám přidají hodně bodů, když se do nich strefíte. Pochopitelně se snažíte udržet balónek co nejdéle ve hře a dosáhnout co největšího skóre.futurepinball3

Nechtěl jsem se pouštět do ukvapených megalomanských prohlášení, ale ani tak mi to nedá a musím říci, že Future Pinball nemá takřka žádnou chybu. Grafika je famózní. Pakliže jste u freeware kousků zvyklí na slabší grafiku, u Future Pinball na to rychle zapomeňte. Úžasně vymodelované 3D objekty, decentní a propracované efekty, skvělé okolní prostředí. Shrnuto podtrženo - pasta pro oči, jakou jste na poli freeware kousků dlouho neviděli. Rozhodně ještě nemohu opomenout fakt, že si můžete stáhnout (viz níže) různé druhy stolů, čímž se úplně změní vizuální stránka hry. Máte rádi Spider-Mana? Stáhněte si stůl s ním. A nebo další z mnoha jiných stolů. Navíc je ve hře přítomen i editor, takže se můžete pustit do vytváření stolů dle vlastní libosti. Navrch máte k dispozici skoro tucet pohledů kamery a komu by to nestačilo, může si nadefinovat pohled vlastní.

futurepinball4Hratelnost je také vynikající, i když má jeden podstatný háček. Fyzikální model ve hře je vynikající. Míček se chová naprosto realisticky, odrazy od jednotlivých objektů jsou také bezchybné. I práce Flipperů je velmi dobře naprogramována. Plynulost hraní je bezproblémová, i když budete potřebovat o něco silnější stroj, než je u většiny freeware her zvykem. Buggy se v tak propracované hře, jakou Future Pinball bezpochyby je, snad ani nedají najít. Teď však k onomu háčku. I když je Future Pinball po všech stránkách takřka dokonalou simulací Pinballu, položme si tuto otázku: Bude mě tahle hra bavit, když jsem Pinball nikdy nehrál? Odpovědět si může každý sám, ale obecně vzato se zde nachází Achillova pata Pinballu. Já osobně jsem Pinball nikdy v reálu nehrál, a na počítači, i když je famózně zpracován, nějak nemám důvod u něj déle zůstávat. Přeci jenom, fandové prominou, bouchání dvou klapek do balónku mě příliš nezaujalo a v dnešní době znám pro mě osobně plno zajímavějších možností trávení volného času.futurepinball5

Verdikt je složitější. Future Pinball má všechno, co má pořádná hra mít. Skvělou grafiku, výbornou hratelnost, vynikající ozvučení a velké množství různorodých stolů ke stažení na internetu. Fandové nechť horečně stahují, ale ostatní by se měli zamyslet, jestli Pinball už není opravdu mrtvou věcí. A to i v podobě famózně zpracované počítačové hry.

Stoly ke stažení:
homepage > tables
http://www.pinball-originals.com/dload.php?action=category&cat_id=13 (nutná registrace)

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

82 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 85 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...Najdete na iDNES.cz