Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galactic Gladiator - vesmírný boj o přežití

  12:00aktualizováno  2:07
Myslíte si, že vesmírné střílečky si jsou podobné jako vejce vejci? Galactic Gladiator vás zkusí přesvědčit o opaku. Sice má stejný princip, ale zcela nový systém s několika herními módy, díky kterým si užijete mnohem více zábavy. To vše navíc s povedenou grafikou a efekty.
80

Galactic Gladiator

Platforma: Freeware
Výrobce: Andrew Lauritzen

Stáhnout

Galactic GladiatorU přijímacího pohovoru se ocitl další kandidát na tu nejnejnej vesmírnou střílečku. Ve frontě uchazečů, jejíž konec je v nedohlednu, se jistě necítí dobře, ale oproti jiným má hned několik výhod. Jde o mladou, věkem neopotřebovanou novinku, u níž se v rodokmenu vyskytují rodičové s modrou krví: zvukový a grafický systém kompatibilní s DirectX 9c a přídomek „taktická vesmírná akce“ také zní dobře. Když k tomu připočítáme na internet napojený propracovaný systém bodování a dokonce vlastní fanklub, máme zde buď dokonalé dílko nebo až příliš ukřičeného a egoistického puberťáka. 

Galactic Gladiator je klasická vertikální střílečka, která se nesnaží nijak zamaskovat svůj původ, ale naopak zaběhlý systém chce dotáhnout k dokonalosti a vylepšuje jej především po stránce hratelnosti. A tak zde vedle sebe nacházíme nálety nepřátel, závěrečného bosse, bonusy a prvky jako skirmish mód nebo high-score list typické především pro simulátory a strategie. 

Galactic GladiatorJednotlivé mise nejsou dělány stylem: letka-boss-letka, ale staví na originálních módech. Ten výše popsaný se označuje jako „level“ a najdeme v něm jenom jediný level, jenž je nutno dohrát na několik obtížností. Je to vlastně super nápad, protože jiné střílečky stejný systém jenom zakrývají měnícími se nepřáteli a neustálým opakováním. Další porce zábavy se skrývá v balíčku „skirmish“. Čtyři základní mise nabízí více nestvůr a je akčnější, nebazíruje tak na likvidaci jednotlivých letek, ale průběžně přidává unikátní a silné soupeře. Poslední mód „challenge“ se mi líbil nejvíce. Postupně v něm hrajete s různými omezeními. Třeba vám funguje jen jeden typ zbraně nebo musíte levelem zběsile proletět v závodním stylu bez jediného výstřelu. Glactic Gladiator tím po hráči vyžaduje všestrannost a odměňuje se zábavností, a i když je to pořád „ta stará střílečka“, musíte jít na soupeře skutečně takticky. 

Plněním bobříků v různých módech tvoří spolu s podrobnými statistikami ideální základ pro dobrý bodovací systém. Klání s hráči celého světa je o to zajímavější, že bodové zisky se mohou lišit v několika parametrech. Klasickou střílečku rozdělenou na kola po chvíli přejdete takřka se zavřenýma očima, zde se prostředí náhodně generuje a navíc je třeba zvládnout všechny odlišnosti ve všech módech. Nestačí tedy excelovat v jednom a odflinknout druhý. 

Zbraňový systém je navržen jednoduše a přehledně. Základní zbraň může být založena na jedné ze tří technologií: laseru, paprscích nebo plazmě. Dostupné bonusy buď rozvíjí jejich vlastnosti a účinnost nebo umožňují přepínání mezi nimi. Vylepšováním se sice rozdíly smazávají, ale i tak snadno poznáte, k čemu je ta která technologie vhodnější. Systém vylepšování a degradace po zásahu nebo střetu se soupeřem je dalším plusovým bodem hratelnosti. Nenastane lineární situace, kdy máte supersilnou zbraň a jen si letíte jako králové. Zde stačí pár chyb a zbraň je degradována na pár mizerných paprsků.

Galactic GladiatorVizuální stránka je velmi povedená. 3D modely v kombinaci s animacemi dávají letícímu stroji věrnou podobu, výborné jsou doprovodné efekty výbuchů, střel a také vlastní menu je velmi pohledné. Pochvalu si zaslouží i hudba, která se dynamicky přizpůsobuje dění na ploše. Aby toho však nebylo málo, přidali nám autoři nádavkem hezký systém na zachytávání hry, takže si můžete po každé misi uložit replay a buď se před někým pochválit nebo si jej pustit místo přihlouplých televizních show :-).

Galactic Gladiator skutečně nepřeháněl ve svých slibech. Je to skvělá střílečka s netradičním přístupem k plnění misí a výborným zpracováním, která nesmí uniknout žádnému fandovi tohoto žánru. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 17 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz