Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Galaxian - sám proti přesile

  12:00aktualizováno  3:55
Předělávka legendární vesmírné střílečky od Namca z roku 1979, kterou je možné u nás znát především díky hrám prodávaným na vietnamských tržnicích. Vaším úkolem je postřílet všechen vesmírný póvl útočící na vaše osamocené vesmírné plavidlo.
60

Galaxian

Platforma: Freeware
Výrobce: Minion Software

Stáhnout

GalaxianVesmírných stříleček vznikla za posledních pětadvacet let šílená kvanta a o jejich remacích ani nemluvě. I dnes se stále objevují nové obdobné gamesky a za ty roky jich i v českých podmínkách bylo vytvořeno nepočítaně. Jmenujme například F.I.R.E. z roku 1988 od legendárního Františka Fuky. Hra byla tehdy u nás prodávána za 89 Kčs a zabírala přibližně 40kB. Dalšími českými vesmírnými střílečkami, které bych zmínil, jsou například Planeta Příšer od Ladislava Tomaštíka, Ships od Ivo Danihelka pro Linux či Dark Reality nebo War Trek od Jiřího Macicha ml. Pokud bych chtěl jmenovat nějaké světové legendy. Tak z toho množství her, které by šlo považovat za klasiku, zmíním StarForce, Macross, Galagu a Galaxian. Tyto čtyři gamesky byly prvními kosmickými střílečkami, s nimiž jsem se setkal. Bylo to na videohrách NES (Nintendo Entertainment System) a jako malý človíček jsem u nich strávil opravdu mnoho času. Snad proto mě dnes potěšilo, že se ke mně dostal klon zmíněné hry Galaxian (a mimochodem se jmenuje úplně stejně jako jeho předchůdce a vzor). Tak se na něj pojďme společně mrknout.


GalaxianGalaxian, který vám dnes představuji, je podobně jako původní osmibitové dílko hra velmi připomínající jinou legendu - Space Invaders. Space Invaders vznikl pod hlavičkou Taito v roce 1978, Galaxian od týmu Namco o rok později. A vylepšení pak přinesla ještě v úvodu článku zmíněná Galaga - též od Namca. Ta byla vytvořená v roce 1981. Ale věnujme se teď jen Galaxianu z roku 1979. Byla to gameska, v níž jste měli s raketkou neustále letící vzhůru k výšinám zdánlivě jednoduchý úkol - postřílet hromadu nepřátelských raketek vyrovnaných nad vámi v jakési formaci a pravidelně se od formace odlepujících a letících přímo na vás. Nevýhodou je, že letět může vždy pouze jedna vaše střela a až poté, co někoho trefí či zmizí z obrazovky, je možné vypálit další, zatímco nepřátelé si hlavu s férovostí nelámou a pálí po vás zároveň hned několik střel z několika vesmírných plavidel.


Galaxian Hra běží plynule a má samozřejmě lepší grafiku, než původní Galaxian.  Co se mi na této hře nikdy nelíbilo, byla její jednotvárnost. Po zničení všech nepřátel totiž nastupuje další level se stejnými nepřáteli a jen s o něco vyšší obtížností. Tehdy bylo mnoho her děláno podobně. Vždy v nich šlo především o to, nahrát, co nejvyšší počet bodů. Obtížnost dnešního Galaxianu je též veliká a snad proto vás může na chvilku zabavit. Pokud tedy ovšem máte vůli dokázat vesmírnému póvlu, že ho dokážete zničit. Galaxian, o němž zde dnes píši, vytvořil v roce 2003 Minion Software, který stojí za řadou mnoha dalších pěkných remaků jiných legendárních gamesek jako třeba MISSILE COMMAND, MOON PATROL, FROGGER, DEFENDER, ASTEROIDS, SCRAMBLE, PAC MAN či za zmíněnými SPACE INVADERS. Dámy, pánové, milé děti, pařani, pařanky a pařánci, stahujte. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

52 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 21 čtenářů

Témata: Linux

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...Najdete na iDNES.cz