Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gallows Village – návrat do civilizace

  12:00aktualizováno  12. srpna 11:48
Hlavní hrdina nové české adventury Gallows Village se musí vypořádat s nástrahami divočiny a pokusit se o trnitý návrat do civilizace. Ten však nedopadne zdaleka tak, jak by si představoval…
40

GAllows Village

Platforma: Freeware
Výrobce: Jan Kaleta

Stáhnout

Gallows Village Zdá se, že se v poslední době s českými amatérskými adventurami roztrhnul pytel. Zatímco dříve čest českých vývojářů zachraňovaly pouze becherovkové projekty a série Život není krásný, nyní se nadějné a i poměrně rozsáhlé projekty valí v nebývalém počtu. Nedávno byl recenzován megalomanský Bill De Bill, světlo světa spatřil čtvrtý díl ŽNK, především dabingem zajímavé tituly Tonda Zlaťák a Blue Top – a budoucnost je nutné vidět jednoznačně s růžovými brýlemi. Kdo by se netěšil na trojrozměrnou hororovou Jízdu smrti, humornou Chmelnicu, technicky precizního Dr. Bohuše, neméně atraktivního Agenta Vidláka či pohádkových 5 kouzelných amuletů? Zpět ale do současnosti, neboť je tu ještě jeden titul, o němž by se měla dozvědět pařanská veřejnost česká, Gallows Village českého autora Jana Kalety. Jedná se o titul vyrobený v Adventure Game Studiu, s jednoduchou porůznu poskládanou grafikou a prostým příběhem, zaujmout však určitě může.

Děj Gallows Village vypráví o mladíkovi, jenž si zaplatil "výlet do divočiny", při němž byl vysazen na takřka opuštěném místě a bude jen na něm, jak se protluče a zda se mu povede přežít a vrátit se zpět do civilizace. Gallows Village Ostrov, na němž přistál, ale není tak úplně neobydlený. Krom lidožravých stromů se tu nacházejí i drsní strážní, žebrající důchodkyně, dobromyslný hospodský a hlavně – mocný kouzelník Kaprfíld, jehož magie je v podstatě letenkou zpět do normálního života.

Gallows Village je vizuálně po pravdě ne úplně atraktivní hra, celou věc ještě ztěžuje nepříliš dobře vyřešený interface. Ikonky pro jednotlivé akce jako jdi, prozkoumej, seber, mluv, jsou sice graficky hezky provedené a mají nápad, špatně se ale mezi nimi orientuje a zejména ze začátku působí ovládání zmatečně. Na druhou stranu, autorovi je nutné příznat logičnost puzzlů, které před hráče postaví. K vyřešení těch těžších pak dostává dostatečné množství nápověd, a to docela jasných (typu "poctivého nepálí"), a tak je průchod hrou velmi plynulý a nechává možnost soustředit se na dialogy.

Rozhovory s různými postavami autor sám vyzdvihuje jako to nejlepší na celé hře. Je fakt, že některé z nich nejsou špatně napsány a u některých vtípků se i ti skeptičtější hráči pousmějí. Nicméně celkově to není žádný zázrak a mezi freeware adventurami Gallows Village se najde velké množství atmosféričtějších, stylizovanějších i humornějších titulů. Pokus je to dobrý, srovnatelný například s několik měsíců starými Honzovými dobrodružstvími od Švanda Brothers, nicméně do skutečné kvality má daleko.

Grafické zpracování je tedy dosti podprůměrné, animace prosté, hru pak už zachraňuje jen vykradená MIDI hudba obsahující několik skladeb Mika Oldfielda. Je sice pravda, že ve freeware oblasti se hraje hodně na "kde není žalobce, není ani soudce", ale přímé vychloubání ve hře, jak "chytře" autor ukradl hudbu, nelze považovat za nic jiného, než dětinskou radost z porušování pravidel a vlastní vyčůranosti – a velmi nevkusný pokus o pobavení či získání obdivu.

Jako prvotinu lze Gallows Village s přimhouřenýma očima považovat za úspěch. Scénář není hloupý, puzzly logické a když příště autor zapracuje na audiovizuální stránce a dialozích, můžeme se od něj dočkat ještě lecčeho dobrého. Zatím jeho výtvor ale na nejvyšší příčky dosáhnout nemůže…

P. S.: V sekci návodů opět všichni zájemci najdou kompletní řešení hry…


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

63 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 28 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz