Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GalPaniX - manga variace QIXu

  12:00aktualizováno  1:21
Siluety manga dívčin nejsou to pravé. Naštěstí máte hezké kuchátko a po malých kouscích dokážete siluetu odřezávat a obrázek odhalovat. V této předělávce QIXu vám v tom ovšem budou bránit extrémně dotěrní a mocní nepřátelé.
80

GalPaniX

Platforma: Freeware
Výrobce: D5

Stáhnout

Gal Pani XJednou z velkých klasik, které společnost Taito dala hernímu světu, je arkáda QIX. Její předělávky patří vůbec mezi mé nejoblíbenější a ne jenom proto, že první verze spatřila světlo světa v roce 1981 a je tak stejně stará jako já. I když byl QIX často využíván pro jednoduché a přihlouplé erotické hry (pro které se svým konceptem ideálně hodí), vznikla také spousta povedených verzí (např. Elektra). Dnešní japonské zpracování však patří k těm nejlepším variacím QIXu vůbec.

Úkolem hráče v QIXu je postupně z výchozího bodu odřezávat kousíčky herní plochy, čímž se postupně odhaluje obrázek na pozadí. Zde jsou to pohledné manga dívky a cílovou metou pro postup do dalšího kola je ořezání 80 % jejich siluety. Není to tedy celá herní plocha, ale obrázky jsou tak rafinovaně umístěné, že vlastně o žádné ulehčení nejde. Zatímco v původním QIXu putovali nepřátelé po okrajích a sdíleli s vámi stejnou trajektorii, zde jsou vytěsněni mimo plochu a také vy nejste odkázáni pouze na krajovou linku výřezu, ale můžete se pohybovat v rámci celé vyřezané plochy. Toto hájené území vám dává větší šanci na únik před Gal Pani X nepřátelskými střelami, jichž se na vás pohrnou neskutečná kvanta. Zároveň tak můžete strategicky vyřezat určité pasáže a soupeře uzamknout v malém prostoru. Protože však silueta zabírá velký prostor, dostanete se pak do těsného kontaktu a hůře utíkáte před střelami. Člověk si někdy holt nevybere. :-)

Nejenom hezké manga dívčiny jsou japonským prvkem Gal Pani X. Nepřátelé jsou typičtí mechové nebo bizarní komiksové postavy, všechny mají efektní energetické zbraně. Levely jsou unikátní a slastně graficky vyvedené. Celkově pak vše vyznívá jako kombinace propracované mlátičky v kombinaci s arkádou. Vaší jedinou obranou proti záplavám nepřátelských střel jsou bomby, které je dokáží proměnit v zlaté nugety, jejichž sbíráním si můžete vylepšit své bodové skóre. 

Gal Pani X neustrnul pouze na levelovém módu, ale nabízí také speciální kampaně, ve kterých třeba musíte v přísném čase vyřezat 100 % plochy. Tyto specialitky ovšem nezvládnete bez důkladného tréninku a jsou určeny především pro hardcore hráče, které tato hra pohltí. Díky tomu, že jsou nepřátelé proměnliví jako Gal Pani X aprílové počasí, musíte na každého hledat správnou taktiku, seznámit se s jejich způsobem boje. Nejde tedy jen o zběsilý úprk, ale také skrývání, plánované ničení střel, ničení pomocníků tím, že je obřežete kolem dokola atd. Gal Pani X je díky tomu mnohem zábavnější a akčnější. 

Hra byla původně sharewareová, nyní však byla uveřejněna zdarma. Bonusem ke skvělé hratelnosti je také výborné technické zpracování, hezká hudba či široké možnosti v nastavování. Nechybí ani vychytávky jako galerie levelů nebo záznamy odehraných partii. Pokud by měl QIX nějakou síň slávy, tento kousek by v něm jistě měl své čestné místečko.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

39 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 10 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz