Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Game Over – ta nejlepší hra zadarmo?

  12:00aktualizováno  15. ledna 2005 10:26
Technologie Quaka 3 obalená do pěkné grafiky s přitažlivou ale nesmlouvavou hlavní hrdinkou, jíž propůjčila hlas hvězdná Lucy Liu. Ptáte se, s kým že to dnes máme tu čest? S výtečnou 3D akcí nazvanou Game Over.
90

Game Over

Platforma: Freeware
Výrobce: Fountainhead Ent.

Stáhnout

Game OverPřemýšleli jste někdy nad tím, co se děje po tom, co nějaká hra skončí? Co dělají její postavy, pokud (ne)přežijí všechno to běsnění, (ne)vyhnou se nepřátelům, (ne)zemřou, po tom, co vám hra oznámí nesmlouvavé Game Over? Na tuto vskutku filosofickou otázku se snaží najít odpověď americká televizní stanice UPN, která již nějakou dobu vysílá relativně úspěšný počítačově animovaný seriál Game Over, na jehož motivy díky společnosti Fountainhead Entertainment vznikla dnešní plná hra.

Příběh hry vypráví o hrdince jménem Raquel, která se vypravila na vzdálenou planetu plnou nepřátelských mimozemšťanů, aby zde hledala starověký artefakt, známý pod jménem „Alien Monkey“, který svému držiteli poskytne obrovskou sílu a moc. Ano, zní to trochu jako staré a otřepané klišé, které tu bylo v mnoha předchozích hrách, ale jak se říká proti gustu žádný dišputát.

Game OverKompletně celá hra se odehrává na jedné eMZácké základně, v níž je vaším úkolem jít podle mapy až k zmiňovanému artefaktu a ukořistit ho. Na první pohled to vypadá snadně, co? Avšak nedejte se zmást, protože už po pár minutách hraní se přesvědčíte o opaku. Ne, že by Game Over byla nějaká těžká hra, ale nejlehčí také není.

Hratelnost hry je na perfektní úrovni. Svým vzezřením by se dala hra přirovnat například k pecce Tron 2.0, neboť všechna prostředí vypadají hodně futuristicky a mnohdy je problém se s nimi sžít a nasávat z nich atmosféru, kterou vyzařují. To samé platí i o zbraních. Klasické pistole nebo brokovnice byste tu hledali marně, ale zato nejroztodivnějšími blastery, modifikovanými granátomety a dalšími těžce identifikovatelnými kousky se to tu jen hemží. Navíc v okamžiku, kdy seberete čip a modifikujete si blaster, je vám do vínku dána možnost létat, takže hra dostává trošku jiný rozměr. Nepřátel je poměrně dost, jejich inteligence není nejvyšší, ale občas dokáží pěkně potrápit.

Game OverZpočátku budete možná u hry trochu bloudit, ale v okamžiku, kdy se zorientujete v mapě, bude vás postup hrou rychlý. Nezpomalí jej ani nepřátelé, ani nejrůznější překážky ve formě pohybujících se čepelí nože nebo kontaminované vody. A to už se dostáváme k největšímu problému celé hry – její délka. I když o slůvku délka by se dalo hodně polemizovat, vhodnější by v tomto případě byla krátkost. Hrací doba se pohybuje cca kolem necelé půl hodiny, což sice není na freeware hru tak špatné, ale já osobně čekal něco víc a když byla hra ve svém závěru, bláhově jsem se domníval, že teprv teď se vše pořádně rozjede. Ale bohužel se tak nestalo...

Jak již bylo řečeno v úvodu, hra Game Over využívá kvalit enginu Quake 3 z dílny id Software. Ten už sice má nějaký ten pátek za sebou, ale rozhodně nepatří do starého železa, jako ukázala nedávno vydaná 3D akce Call of Duty.  I když páni z Fountainhead Entertainment, ale zcela jistě nevyužili všechny možnosti tohoto enginu, svým zpracováním se jedná o jednu z nejlepších volně šiřitelných her, které kdy vznikly a být vše několikrát delší a vyjít před nějakými dvěmi třemi roky, mohlo se jednak o vcelku úspěšnou béčkovou hru či budget.

Game OverNa dění ve hře můžete nazírat z pohledu první nebo třetí osoby (s kamerou nejsou velké problémy). Po stránce grafiky není hře téměř co vytknout – textury jsou poměrně detailní, modely zbraní a nepřátel zajímavé a prostředí docela atraktivní, leč trochu nezvyklá. Design levelů nápaditý a na stereotyp si rozhodně stěžovat nebudete. Stejně tak zvuky, o těch lze mluvit pouze v superlativech.

Hra má sice poněkud větší velikost než obvykle, ale pokud hledáte kvalitní zábavu, může být pro vás Game Over přijatelnou volbou. Jestliže dohrajete singleplayer, stále tu je ještě multiplayer, kde si můžete své schopnosti poměřit s přáteli po síti. Zkuste, tato hra se vám bude určitě líbit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 135 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!Najdete na iDNES.cz