Game Over – ta nejlepší hra zadarmo?

  12:00aktualizováno  15. ledna 2005 10:26
Technologie Quaka 3 obalená do pěkné grafiky s přitažlivou ale nesmlouvavou hlavní hrdinkou, jíž propůjčila hlas hvězdná Lucy Liu. Ptáte se, s kým že to dnes máme tu čest? S výtečnou 3D akcí nazvanou Game Over.
90

Game Over

Platforma: Freeware
Výrobce: Fountainhead Ent.

Stáhnout

Game OverPřemýšleli jste někdy nad tím, co se děje po tom, co nějaká hra skončí? Co dělají její postavy, pokud (ne)přežijí všechno to běsnění, (ne)vyhnou se nepřátelům, (ne)zemřou, po tom, co vám hra oznámí nesmlouvavé Game Over? Na tuto vskutku filosofickou otázku se snaží najít odpověď americká televizní stanice UPN, která již nějakou dobu vysílá relativně úspěšný počítačově animovaný seriál Game Over, na jehož motivy díky společnosti Fountainhead Entertainment vznikla dnešní plná hra.

Příběh hry vypráví o hrdince jménem Raquel, která se vypravila na vzdálenou planetu plnou nepřátelských mimozemšťanů, aby zde hledala starověký artefakt, známý pod jménem „Alien Monkey“, který svému držiteli poskytne obrovskou sílu a moc. Ano, zní to trochu jako staré a otřepané klišé, které tu bylo v mnoha předchozích hrách, ale jak se říká proti gustu žádný dišputát.

Game OverKompletně celá hra se odehrává na jedné eMZácké základně, v níž je vaším úkolem jít podle mapy až k zmiňovanému artefaktu a ukořistit ho. Na první pohled to vypadá snadně, co? Avšak nedejte se zmást, protože už po pár minutách hraní se přesvědčíte o opaku. Ne, že by Game Over byla nějaká těžká hra, ale nejlehčí také není.

Hratelnost hry je na perfektní úrovni. Svým vzezřením by se dala hra přirovnat například k pecce Tron 2.0, neboť všechna prostředí vypadají hodně futuristicky a mnohdy je problém se s nimi sžít a nasávat z nich atmosféru, kterou vyzařují. To samé platí i o zbraních. Klasické pistole nebo brokovnice byste tu hledali marně, ale zato nejroztodivnějšími blastery, modifikovanými granátomety a dalšími těžce identifikovatelnými kousky se to tu jen hemží. Navíc v okamžiku, kdy seberete čip a modifikujete si blaster, je vám do vínku dána možnost létat, takže hra dostává trošku jiný rozměr. Nepřátel je poměrně dost, jejich inteligence není nejvyšší, ale občas dokáží pěkně potrápit.

Game OverZpočátku budete možná u hry trochu bloudit, ale v okamžiku, kdy se zorientujete v mapě, bude vás postup hrou rychlý. Nezpomalí jej ani nepřátelé, ani nejrůznější překážky ve formě pohybujících se čepelí nože nebo kontaminované vody. A to už se dostáváme k největšímu problému celé hry – její délka. I když o slůvku délka by se dalo hodně polemizovat, vhodnější by v tomto případě byla krátkost. Hrací doba se pohybuje cca kolem necelé půl hodiny, což sice není na freeware hru tak špatné, ale já osobně čekal něco víc a když byla hra ve svém závěru, bláhově jsem se domníval, že teprv teď se vše pořádně rozjede. Ale bohužel se tak nestalo...

Jak již bylo řečeno v úvodu, hra Game Over využívá kvalit enginu Quake 3 z dílny id Software. Ten už sice má nějaký ten pátek za sebou, ale rozhodně nepatří do starého železa, jako ukázala nedávno vydaná 3D akce Call of Duty.  I když páni z Fountainhead Entertainment, ale zcela jistě nevyužili všechny možnosti tohoto enginu, svým zpracováním se jedná o jednu z nejlepších volně šiřitelných her, které kdy vznikly a být vše několikrát delší a vyjít před nějakými dvěmi třemi roky, mohlo se jednak o vcelku úspěšnou béčkovou hru či budget.

Game OverNa dění ve hře můžete nazírat z pohledu první nebo třetí osoby (s kamerou nejsou velké problémy). Po stránce grafiky není hře téměř co vytknout – textury jsou poměrně detailní, modely zbraní a nepřátel zajímavé a prostředí docela atraktivní, leč trochu nezvyklá. Design levelů nápaditý a na stereotyp si rozhodně stěžovat nebudete. Stejně tak zvuky, o těch lze mluvit pouze v superlativech.

Hra má sice poněkud větší velikost než obvykle, ale pokud hledáte kvalitní zábavu, může být pro vás Game Over přijatelnou volbou. Jestliže dohrajete singleplayer, stále tu je ještě multiplayer, kde si můžete své schopnosti poměřit s přáteli po síti. Zkuste, tato hra se vám bude určitě líbit.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

75 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 135 čtenářů

Nejčtenější

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

Paper & Ink Dungeon je podzemí nakreslené tužkou na papír

Paper & Ink Dungeon

Kdysi se ke hraní starých dungeonů doporučovalo používat tužku a čtverečkovaný papír ke kreslení mapy. Zde by to bylo...

Další z rubriky

V bleskurychlé Archtower nejspíš vystřídáte desítky životů a hrdinů

Archtower

Ne každému dobrodruhovi, kterému se zasteskne po slávě přeje štěstí. V této akci s prvky hry na hrdiny je smrt denním...

Ve Spinnortality jste šéfem megakorporace, která se neštítí ničeho

Spinnortality

Velmi reálnou a ještě smutnější budoucnost nám ukazuje obchodní strategie Spinnortality. Svět je zlý a vy, chcete-li...

Ve Startup Panic začínáte softwarovou firmu takříkajíc z garáže

Startup Panic

Nadšení a nápady jsou pro založení startupu potřeba. Ale taky je nutné mít štěstí. Dokáže se vaše malá firmička na trhu...

Najdete na iDNES.cz