Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GEAR - inovativní hratelný kousek

aktualizováno 
Nové nápady, kvalitní fyzikální stránka a svěží hratelnost - to vše se vešlo do jediného studentského projektu nazvaného jednoduše GEAR, kde si budete pohrávat s ozubeným kolečkem.
81

GEAR

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

  • skvělá fyzika i grafika
  • výborná hratelnost

Stáhnout

GEARZe stáje univerzity Digipen jsme zvyklí dostávat jen ty nejšpičkovější nezávislé projekty a ani s GEAR z této trasy neodbočíme. Originální nápad, vynikající fyzika a kvalitní hratelnost na vás čeká v jednom balíčku za nulovou cenu. Hlavní myšlenkou a hlavním nástrojem je ozubené kolečko, které má hlavní hrdina namontované na jakési prodloužené ruce. Stejně jako Saxána v jedné známé české pohádce, také on má možnost natáhnout tuto ruku na prodlouženém ocelovém drátě pěkně do dálky a tím dosáhnout i na místa, která by mu normálně zůstala odepřena.

A na tom vlastně stojí kompletně celá hratelnost. Proplétat se budeme postupně se odemykajícími levely se zajímavě zpracovaným okolním prostředím. Na tomto faktu je nutné se na malou chvíli pozastaviGEARt, vzhledem k tomu, že v každé misi na nás čekají novinky, naprosto odlišné prostředí a chování. Taktéž se prodlužuje hratelnost a přituhuje, co se obtížnosti týče. Ale to je jedině dobře, vzhledem k tomu, že v první misi a ještě na začátku té druhé, mi připadala hratelnost dost mdlá a nezajímavá. Vlastně v obecném měřítku to byla asi ta největší slabina, kterou bych GEAR vytkla. V projektu mi bohužel chyběl nějaký ten prvek “toto si prostě musím zahrát znovu“ a tak mě vlastně nic moc nemotivovalo k tomu, pustit si hru znovu – alespoň z hratelnostní stránky. Naštěstí totiž stále zůstávala touha obdivovat a odhalovat to, co pro nás autoři připravili v dalších misích. Co se level designu týče, tam jim totiž musíme vzdát hold.

Intuitivní a snadné je i ovládání. Především použijete klávesy WASD a myš GEARvčetně jejího levého tlačítka. Klávesami se budete pohybovat, zatímco myš je jakýsi zaměřovací prvek a levým tlačítkem vystřelíte hák, který se zachytí někde v prostoru. K tomu jsou určeny červené a modré kroužky, stejně jako ozubené části stěn. Pokud vystřelíte hák kamkoliv jinam, nezachytí se a poslušně se vrátí k vám. Po celou dobu hry pak bude potřeba jednotlivá místa na zachytávání háků kombinovat a tím se dostávat do hůře dostipných míst. Stále více bude hrát roli načasování a tak bude potřeba například hák v pravou chvíli ve vzduchu pustit a myší ho přesunout a uchytit na jiné umístění, které vás posune zase o plošinku dál. Bude to chtít rychlou reakci a přesné míření, jinak spadnete o nějaký ten kus dolů a práci za posledních pár minut budete opakovat třeba znovu. Občas je možné i umřít, i když ostré bodáky se objevují spíše výjimečně. V takovém případě jistě oceníte poměrně časté checkpointy, kterých je po levelu hned několik.

GEAR se jak jinak než povedl. Grafika je ve 2D a na pohled velmi vydařená. Fyzika kvalitní a pohyb prostorem je zábava, což jsou samozřejmě plusové body pro hratelnost. Celkově je GEAR nadstandardním nezávislým projektem, který byste měli vyzkoušet.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

81 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...Najdete na iDNES.cz