Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GEAR - inovativní hratelný kousek

aktualizováno 
Nové nápady, kvalitní fyzikální stránka a svěží hratelnost - to vše se vešlo do jediného studentského projektu nazvaného jednoduše GEAR, kde si budete pohrávat s ozubeným kolečkem.
81

GEAR

Platforma: Freeware
Výrobce: Digipen

  • skvělá fyzika i grafika
  • výborná hratelnost

Stáhnout

GEARZe stáje univerzity Digipen jsme zvyklí dostávat jen ty nejšpičkovější nezávislé projekty a ani s GEAR z této trasy neodbočíme. Originální nápad, vynikající fyzika a kvalitní hratelnost na vás čeká v jednom balíčku za nulovou cenu. Hlavní myšlenkou a hlavním nástrojem je ozubené kolečko, které má hlavní hrdina namontované na jakési prodloužené ruce. Stejně jako Saxána v jedné známé české pohádce, také on má možnost natáhnout tuto ruku na prodlouženém ocelovém drátě pěkně do dálky a tím dosáhnout i na místa, která by mu normálně zůstala odepřena.

A na tom vlastně stojí kompletně celá hratelnost. Proplétat se budeme postupně se odemykajícími levely se zajímavě zpracovaným okolním prostředím. Na tomto faktu je nutné se na malou chvíli pozastaviGEARt, vzhledem k tomu, že v každé misi na nás čekají novinky, naprosto odlišné prostředí a chování. Taktéž se prodlužuje hratelnost a přituhuje, co se obtížnosti týče. Ale to je jedině dobře, vzhledem k tomu, že v první misi a ještě na začátku té druhé, mi připadala hratelnost dost mdlá a nezajímavá. Vlastně v obecném měřítku to byla asi ta největší slabina, kterou bych GEAR vytkla. V projektu mi bohužel chyběl nějaký ten prvek “toto si prostě musím zahrát znovu“ a tak mě vlastně nic moc nemotivovalo k tomu, pustit si hru znovu – alespoň z hratelnostní stránky. Naštěstí totiž stále zůstávala touha obdivovat a odhalovat to, co pro nás autoři připravili v dalších misích. Co se level designu týče, tam jim totiž musíme vzdát hold.

Intuitivní a snadné je i ovládání. Především použijete klávesy WASD a myš GEARvčetně jejího levého tlačítka. Klávesami se budete pohybovat, zatímco myš je jakýsi zaměřovací prvek a levým tlačítkem vystřelíte hák, který se zachytí někde v prostoru. K tomu jsou určeny červené a modré kroužky, stejně jako ozubené části stěn. Pokud vystřelíte hák kamkoliv jinam, nezachytí se a poslušně se vrátí k vám. Po celou dobu hry pak bude potřeba jednotlivá místa na zachytávání háků kombinovat a tím se dostávat do hůře dostipných míst. Stále více bude hrát roli načasování a tak bude potřeba například hák v pravou chvíli ve vzduchu pustit a myší ho přesunout a uchytit na jiné umístění, které vás posune zase o plošinku dál. Bude to chtít rychlou reakci a přesné míření, jinak spadnete o nějaký ten kus dolů a práci za posledních pár minut budete opakovat třeba znovu. Občas je možné i umřít, i když ostré bodáky se objevují spíše výjimečně. V takovém případě jistě oceníte poměrně časté checkpointy, kterých je po levelu hned několik.

GEAR se jak jinak než povedl. Grafika je ve 2D a na pohled velmi vydařená. Fyzika kvalitní a pohyb prostorem je zábava, což jsou samozřejmě plusové body pro hratelnost. Celkově je GEAR nadstandardním nezávislým projektem, který byste měli vyzkoušet.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

81 %

Hodnocení čtenářů

73 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 49 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Najdete na iDNES.cz