Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gem Master - moderní retro?

  12:10aktualizováno  9:17
Pamatujete-li si ještě před pár měsící recenzovanou logicko-akční hru Vertrix, jistě vám nebude náplň logických hrátek s pestrobarevnými gemy cizí. Eliminace trojic třpytivých šestiúhelníků v atraktivním grafickém kabátku okořeněném antickým nádechem může začít!

Gem Master

Platforma: Freeware
Výrobce: Wild Tangent

Stáhnout

Už asi poněkolikatisící se tu setkáváme s mutací (či chcete li variací na) kultovní logické hry Tetris. Dokáže nás ale ještě nějaká podobná upoutat? Překvapí nás nějakými dříve neviděnými prvky? Technickým zpracováním? To jsou všechno otázky, na které se vám pokusím dát odpověd v průběhu následujících pár řádek. Pohodlně se tedy usaďte, promněte unavené bulvy a připravte se na další hrátky s gemáky.

Gem MasterGem Master se svým pojetím od tradičních Tetrisovských klonů poměrně dost liší. Stejně jako v mém blíbeném Vertrixu vám totiž zeshora nenaděluje čtyřčtverečkové různě strukturované tvary, ale tři-barevné-objekty-obsahující nudle, v nichž lze navíc interně pořadí barevných předmětů (v tomto případě gemů) snadno měnit klepnutím na klávesovou šipku nahorů. Pomineme teď fakt, že v případě Gem Mastera je toto "přehazování" řešeno poněkud nelogicky a řekneme si něco o samotných pravidlech skládání těchto "nudlí".

Účelem hry je docílit toho, aby se vedle sebe (ať už vertikálně, horizontálně či diagonálně) octly tři gemy stejné barvy. Stane-li se tak, všechny gemy zmizí a jejich místo nahradí šestiúhelníky, které se v tu chvíli nacházely nad nimi (tzn. celý sloupec se sesune). Jestliže se poté ze sesunutých gemů také vytvoři shodná trojice, zmizí stejně tak a eliminace stejnobarevných objektů pokračuje až do doby, kdy už nelze žádnou trojici odstranit. Máte-li tedy slušné kombinační schopnosti a umíte uvažovat dopředu, lehce pak můžete jedním tahem poodstraňovat polovinu zaplněné obrazovky.

S počtem odstraněných gemů také souvisí další vlastnost Gem Mastera - zvyšování obtížnostní úrovně. Každých třicet eliminovaných šestiúhelníků rovná se level navíc a to samozřejmě znamená nejen vyšší počet získaných bodů za každou poskládanou trojici, ale také vyšší rychlost padání samotných gemů a tedy i vyšší nároky na váš postřeh.

Gem MasterPo stránce technického zpracování patří Gem Master mezi velice slušný nadprůměr. Je koncipován s jakýmsi zřejmě antickým nádechem (soudě podle stylu sloupů ohraničujících hrací plochu) a gemy jsou navíc vyvedeny ve 3D (lze je ovšem přepnout i do dvou rozměrů) a vypadají tedy více než skvěle. Jako vcelku nepochopitelná se mi zdá implementace hry do stránek, které je nutné prohlížet buďto v Internet Exploreru nebo v Netscape Navigatoru (přičemž její bezproblémovou spoluprácí s tím druhým jmenovaným nelze se stoprocentní jistotou zaručit). Vzhledem k pěknému grafickému zpracování Gem Mastera lze ale takovýto drobný ústupek oželet.

Hudby ani zvuků se při hraní Gem Mastera bohužel nedočkáte, což vám ale zase na druhou stranu dává dost prostoru k uplatnění vlastních muzikálně zaměřených kreací (ostatně ty MIDI stopy, které na nás většina freewarovek chrlí jako na běžícím pásu, taky nejsou zrovna vrcholnou ukázkou kvalitního hudebního doprovodu).

Nakonec ještě malý tip pro ty, kteří neradi projíždění herní nápovědy, a kteří by na něj po pár minutách hraní sami nepřišli (i když i tací se najdou). Každá úroveň obtížnosti se pyšní vlastní "bonusovou" barvou - její funkce je vcelku nasnadě; jakmile přejdete do dalšího levelu, všechny gemy dané barvy zmizí stejně jako v reakci na to i další gemy, jejichž propadnutím vznikla potřebná trojice. Dá se tak poměrně efektně pročistit hrací plocha i bez nutnosti jakkoli se o to přičinit.

Celkově vzato je Gem Master zajímavou, i když nijak převratnou logickou hrou, variací populárního Tetrisu. Všechny známé a populární prvky nabízí zabalené v zajímavém, technickým zpracováním atraktivním mixu navíc okořeněném antickými vzory. Nic víc než krátkou zábavu na nedělní odpoledne od něj ale nečekejte.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz