Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gene Rally - jízda vašeho života

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 2:41
Malinká autíčka se prohánějí po nerovném povrchu zatočeného okruhu. Jedno tlačí druhé na betonové barikády, další zajíždí k mechanikům dočerpat palivo. Tak vypadá jedna z nejlepších závodních freewarovek a asi nejlepší freewarovka, kterou jsem kdy měl možnost si zahrát. Zkuste ji taky!
70

Hannu Räbinä, Jukka Räbinä

Platforma: Freeware
Výrobce: Spiele Offensive

Stáhnout

Gene Rally

Závodění na počítači - to bylo vždycky moje. Už od dob nejrůznějších simulací bugin, skvělých Micromachines, přes Need for Speedy až k formulím a mnoha dalším. Na poli freewaru byla nabídka adrenalinem napěchovaných rychlovek bohužel vždycky o něco chudší. Neslo to s sebou ale i velkou výhodu - pokud se nějaká taková hra na trhu objevila, obvykle to nebylo žádné šidítko. No a teď tu máme Gene Rally - freewarovku, o které by se zfleku dalo tvrdit, že její zadarmový statut je zřejmě jakousi chybou v systému ... nebo ještě lépe charitativním ústupkem tvůrců. Před pár lety by totiž obdobná hra bořila žebříčky prodeje a pevně věřím tomu, že i dnes by dokázala bodovat jako zlevněná reedice. Možná, že tvůrce k jejímu oštemplování označením freeware přiměla snaha po jejím co největším rozšíření - v takovém případě by se to pochopit dalo, protože Gene Rally by si to bezesporu zasloužilo.

Svým zpracováním se řadí po bok her typu Micromachines - je tedy viděná shora (pohled třetí osoby) a, tentokrát i narozdíl od svého příbuzenstva - s obrazem ani o píď nehýbe. Co to v praxi znamená si asi každý domyslí sám - všechny mapy se musí vměstnat na plochu monitoru, nesmí být příliš velké (aby autíčka představoval čtvereček čtyř pixelů) ani malé (aby člověk nezačal mít pocit, že si z něj autor jednoduše střílí). Tvůrci Gene Rally na to šli od lesa - z jednotlivých "okruhů" udělali jakousi desku, kterou naklopili, a tu následně "zaplácli" nejrůznějšími proprietkami (tak jako v každé správné závodní hře). Celé se to tím pádem vzhledově dost blíží jakési virtuální autodráze a přesto díky sympatickému matematicko-fyzikálnímu modelu autíček neopouští realistický nádech.

Na jednomegovou hru je rozhodně více než slušný také obsažený pestrý výběr nejrůznějších typů vozidel a co je důležitější - i vcelku vyvážených a nejednotvárných tratí. Prohánět se po nich můžete mj. ve formuli, tříkolce, monster trucku, trucku a dalších - je jich v každém případě dostatek :). Stejně tak okruhů - najdete mezi nimi jak ty rychlé a jednoduché (z nichž nejjednodušším je ovál doplněný tribunami a cílovou páskou), tak složité a možná i lehce překombinované (chce to pak technickou jízdu, kterou zase zvládnete jen po delším tréninku, a tak vás možná ze začátku budou lehce nudit).

Gene Rally

Pokud by vám však ani jedna z nabízených tratí nesedla (což není moc pravděpodobné), nebo máte pocit, že se na vás dnes vyřádila múza, můžete popustit uzdu své fantazie v přiloženém editoru a stát se tak snadno a rychle spolutvůrcem hry. Ovládání editoru se mimochodem nemusí bát ani ti, kteří podobné featurky obvykle raději nezkouší. Blbnout ale mohou i v nastaveních hráčů (každý z nich je unikátní a tak závodíte se skutečnými jmény, které už mají odjet určitý počet závodů atd., odpadá onen mnohými nenáviděný "anonymní" efekt), statistikách, popř. nastaveních hry jako takové.

Grafické rozlišení Gene Rally jde "vypumpovat" až do rozlišení, které například běžně používate ve Windows. Je to užitečné, protože autíčka se na velkých ukruzích stávají téměř neviditelná a správná navigace vašeho svěřence mezi nepřirozeně úzké bariéry věcí hodou mistrovské intuice. Mimoto ale ve vyšších rozlišeních nepřijdete o takové libůstky jako 3D povrchy (silnice jsou v určitých místech pokyty zdeformovaným asfaltem, který vás například vymrští do některého směru) či kouzelně udělané boxy. "Servisní" část každého závodu je vůbec kapitolou sama pro sebe. Mechanikové jsou vždy seběhnutí v jakési - pro ně specifické - formaci ve žlutých trikotech a ve chvíli, kdy k nim přijedete, se shluknou kolem vašeho vozítka a dají do opravování a tankování benzínu. Pokud některého z nich přejedete, vyprskne z něj sice červená barva (evidentně symbolizující krev), ale poškozený mechanik se přesto vmžiku vrátí na své místo. Kéž by všichni na světě byli tak loajální :-)).

Mohl bych se ještě dlouhé hodiny rozepisovat o individuálních turnajích, skvělém multiplayeru a mnoha jiných drobnostech, které Gene Rally nabízí a které ještě víc zdůrazňují jeho kvality, ale ono je to zbytečné. Uvidíte, že když k němu jednou přičichnete, vtáhne vás do děje rychleji než mnohé komerčňárny - a tak to má být!

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

90 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 408 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Najdete na iDNES.cz