Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Geneforge 4: Rebelion – epické RPG

aktualizováno 
Propracované RPG ze staré školy a navíc s epickým, na pěti dílech se rozkládajícím příběhem? Jednoho skoro napadne, v čem je háček...
80

Geneforge 4: Rebelion

Platforma: Shareware
Výrobce: Spiderweb Software

  • Oldschool RPG
  • Propracovaný příběh
  • Týmová taktika
  • Omezená herní doba
  • Příliš mnoho textu

Stáhnout

geneforge_03

geneforge_01Leckterému hráči při pohledu na okolní obrázky ukápne nostalgická slza. Máme co dočinění se skutečně archaickým RPG. Geneforce 4: Rebelion je čtvrtý instalment slavné (v jistých kruzích) ságy neméně slavných (také v jistých kruzích) Spiderweb Software.

Hra je vydána jako shareware, ve čtvrtém dílu budete limitováni možností projít si pouze čtvrtinu hry, což je nicméně i tak pořádný lán země. Teoreticky bychom možná měli recenzi začít dílem prvním, nicméně Plné hry mají omezený prostor, a pokud vás čtvrtý díl zaujme, berte to jako upozornění na existenci celé ságy.

geneforge_02Poměrně bohaté dějové pozadí série využívá starého známého příběhu o ultimátní válce pyšných mágů proti zoufalému hnutí odporu. Omšelý fantasy setting série Geneforce lehce osvěžuje využitím scifi prvků v ději (pokud jsem to správně pochopil, tak kouzla nejsou úplně kouzla, viz. název hry), nicméně nečekejte nějaké zásadní proměny zasazení. Roztomilé jsou však na Geneforge 4 dva detaily.

Zaprvé, děj je správně nelineární v tom, jak moc můžete svým přičleněním k té či oné bojující frakci ovlivnit konec. A za druhé, vtipný twist je ukryt i v tom, že v prvních třech dílech jste mohli hrát za mágy, zatímco nyní opanujete hnutí odporu.

geneforge_03Hra využívá starý ale snad stále známý RPG systém. V reálném čase chodíte, na tahy bojujete. Záleží na tom, co máte v rukou a jaká zbroj vám kryje záda. NPCčka vám zadávají úkoly a budou vás i krýt, mnohem častěji je nicméně uvidíte i umírat – na vedlejším obrázku můžete vidět scény z počátku hry, kdy se z původně velké družiny velmi rychle stane krvavá hromádka neštěstí.

Klíčové pro děj i vaše přežití jsou pak samozřejmě kouzla. Hnutí odporu není prosté pokrytectví a tak podobně jako mágové Shapers i rebelové summonují na svou stranu různé kreatury, draky a golemy. Jejich řízení jako jednotky je pak klíčem k vašemu úspěchu.

geneforge_04Mezi negativa rozhodně patří zastaralost herních mechanismů. Jistě se mezi vámi najde řada takových, kteří Geneforge 4 právě kvůli antikvariátní známce budou vynášet do nebe, nicméně mě ty nekonečné (a nekonečně nezajímavé) stohy dialogů či problematicky přehledné interiéry do značné míry vadily.

Na každý pád je Geneforce 4: Rebelion důstojným představitelem dnes poněkud opomíjeného žánru, byť na to, aby byla brána za všeobecnou bombu by hra musela projít faceliftem a celkovou odtučňovací kůrou.

PS. V brzké době se podíváme i na poslední díl.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 47 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Najdete na iDNES.cz