Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál - natřete to Rusům

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:37
Kdo z vás si alespoň jednou za svůj život nepřál být generálem, jenž má v hrsti osudy milionů lidí. USA, Rusko, Francie - nekonečná bitva, z níž může vyjít vítězně pouze jedna ze zemí. Bude to právě ta pod vaším velením?
50

Generál

Platforma: Freeware
Výrobce: Dmitri Gusarov

Stáhnout

GenerálKdo z vás si alespoň jednou za svůj život nepřál být generálem, jenž má v hrsti osudy milionů lidí. USA, Rusko, Francie - nekonečná bitva, z níž může vyjít vítězně pouze jedna ze zemí. Bude to právě ta pod vaším velením?

Souboj o nejčastěji se vyskytující žánr na tomto serveru by mezi sebou zřejmě svedly hry akční a logické. Tu a tam se vyskytne nějaká ta adventura... nebo strategie. Od těchto strategií nemůžete očekávat užasnou grafiku (pokud vůbec) či nějaké zběsilé orgie. Vesměs se jedná o hru na tahy, v případě Generála charakteru čistě schematického.

Uvítá vás spousta tabulek, grafů, posuvných lišt, zpráv a schémátek. Ačkoli je Generál vcelku komplexní, ovládání se vám vžije do krve během pár minut, aniž byste museli číst podrobný návod. To se mi líbí. Vše je rozděleno na několik specifických odvětví, jmenovitě souhrnné informace, ekonomika, výzkum, válečná fronta a tabulky pro vytvoření nového generála.

GenerálZe všeho nejdřív musíte zajistit přísun peněz, abyste mohli investovat do výzkumu a armády. Peníze získáte za sklizeň koření, jež pak za určitou sumu zlaťáků prodáte. Objem sklizně zajišťuje velikost vašeho státu co do rozlohy - čili, čím větší území vlastníte, tím více sklidíte. Všechno souvisí se vším. Díky většímu obnosu peněz překonáte soupeře jak na úrovni výzkumu tak ve zbrojení. Cítíte-li se dostatečně silní, napadnete vámi určený cílový stát. Zaútočit ovšem lze pouze na státy sousední. Málem bych zapomněl, všechny země reprezentuje část pozemku v jakémsi čtverci, zapomeňte na klasické rozložení na mapách.

K tomu, aby byl cílový stát napaden, potřebujete generála. Toho si za určitý obnos peněz pořídíte - čím lepší generál, tím více se vaše kasa vyprázdní. Zajímavý je nápad, že každé kolo znamená jeden rok ve hře. Generálové sice získávají zkušenosti, avšak v požehnaném věku zemřou a s ním i těžce nabyté zkušenosti. Bitva probíhá pouze formou textových zpráv, zpravidla končí něčí porážkou, občas se ale stane (při vyrovnaných silách), že v daném roce boj končí patem. Nejdůležitější informací pro vás bude, kolik vojáků a pozemků jste dobyli (či naopak ztratili).

GenerálPodstatnou úlohu v Generálovi též hraje výzkum, který leckdy rozhodne i prohranou bitvu. Zkoumáte celkem v šesti oborech, všechny velmi důležité, nicméně finančnictví a armádní výzkum se mi zdají ještě o kousek důležitější. Rychlost vašich vědců závisí na jejich počtu (a tak trochu i na jejich zkušenosti, ale ne doslova). Pravidlo jedna říká, že musíte najít ideální stav mezi počtem vědců a vojáků, to vše v závislosti na výši vašich příjmů. Pravidlo dvě hovoří o tom, že ideální stav neexistuje.

Ten kdo má tenhle typ strategií - zaměřující se zejména na tabulky, hejblátka a grafy - rád, si Generála velmi oblíbí. Stejně jako já, už ho hraji zhruba třetí den a pořád mě baví. Pochválit musím celkovou vyváženost a vůbec, hráč má dostatek prostoru pro vytváření vlastních herních taktik, což je jedině dobře. A obráceně, komu tenhle styl nic neříká, ať Generála raději nestahuje. Mohl by být zklamán.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 42 čtenářů

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz