Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Generál - natřete to Rusům

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 1:37
Kdo z vás si alespoň jednou za svůj život nepřál být generálem, jenž má v hrsti osudy milionů lidí. USA, Rusko, Francie - nekonečná bitva, z níž může vyjít vítězně pouze jedna ze zemí. Bude to právě ta pod vaším velením?
50

Generál

Platforma: Freeware
Výrobce: Dmitri Gusarov

Stáhnout

GenerálKdo z vás si alespoň jednou za svůj život nepřál být generálem, jenž má v hrsti osudy milionů lidí. USA, Rusko, Francie - nekonečná bitva, z níž může vyjít vítězně pouze jedna ze zemí. Bude to právě ta pod vaším velením?

Souboj o nejčastěji se vyskytující žánr na tomto serveru by mezi sebou zřejmě svedly hry akční a logické. Tu a tam se vyskytne nějaká ta adventura... nebo strategie. Od těchto strategií nemůžete očekávat užasnou grafiku (pokud vůbec) či nějaké zběsilé orgie. Vesměs se jedná o hru na tahy, v případě Generála charakteru čistě schematického.

Uvítá vás spousta tabulek, grafů, posuvných lišt, zpráv a schémátek. Ačkoli je Generál vcelku komplexní, ovládání se vám vžije do krve během pár minut, aniž byste museli číst podrobný návod. To se mi líbí. Vše je rozděleno na několik specifických odvětví, jmenovitě souhrnné informace, ekonomika, výzkum, válečná fronta a tabulky pro vytvoření nového generála.

GenerálZe všeho nejdřív musíte zajistit přísun peněz, abyste mohli investovat do výzkumu a armády. Peníze získáte za sklizeň koření, jež pak za určitou sumu zlaťáků prodáte. Objem sklizně zajišťuje velikost vašeho státu co do rozlohy - čili, čím větší území vlastníte, tím více sklidíte. Všechno souvisí se vším. Díky většímu obnosu peněz překonáte soupeře jak na úrovni výzkumu tak ve zbrojení. Cítíte-li se dostatečně silní, napadnete vámi určený cílový stát. Zaútočit ovšem lze pouze na státy sousední. Málem bych zapomněl, všechny země reprezentuje část pozemku v jakémsi čtverci, zapomeňte na klasické rozložení na mapách.

K tomu, aby byl cílový stát napaden, potřebujete generála. Toho si za určitý obnos peněz pořídíte - čím lepší generál, tím více se vaše kasa vyprázdní. Zajímavý je nápad, že každé kolo znamená jeden rok ve hře. Generálové sice získávají zkušenosti, avšak v požehnaném věku zemřou a s ním i těžce nabyté zkušenosti. Bitva probíhá pouze formou textových zpráv, zpravidla končí něčí porážkou, občas se ale stane (při vyrovnaných silách), že v daném roce boj končí patem. Nejdůležitější informací pro vás bude, kolik vojáků a pozemků jste dobyli (či naopak ztratili).

GenerálPodstatnou úlohu v Generálovi též hraje výzkum, který leckdy rozhodne i prohranou bitvu. Zkoumáte celkem v šesti oborech, všechny velmi důležité, nicméně finančnictví a armádní výzkum se mi zdají ještě o kousek důležitější. Rychlost vašich vědců závisí na jejich počtu (a tak trochu i na jejich zkušenosti, ale ne doslova). Pravidlo jedna říká, že musíte najít ideální stav mezi počtem vědců a vojáků, to vše v závislosti na výši vašich příjmů. Pravidlo dvě hovoří o tom, že ideální stav neexistuje.

Ten kdo má tenhle typ strategií - zaměřující se zejména na tabulky, hejblátka a grafy - rád, si Generála velmi oblíbí. Stejně jako já, už ho hraji zhruba třetí den a pořád mě baví. Pochválit musím celkovou vyváženost a vůbec, hráč má dostatek prostoru pro vytváření vlastních herních taktik, což je jedině dobře. A obráceně, komu tenhle styl nic neříká, ať Generála raději nestahuje. Mohl by být zklamán.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 42 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Jobs Contact
Cenař ve strojírenském průmyslu (30.000 - 40.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj, Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 KčNajdete na iDNES.cz