Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gerballs - drsná válka potkaních klanů

  12:00aktualizováno  2:35
Originální předělávka legendární Scorched Earth, ve které proti sobě bojují dva týmy znepřátelených potkanů kanóny. Co za paseku tito hlodavci mohou napáchat se dozvíte v dnešní recenzi.
50

Gerballs

Platforma: Freeware
Výrobce: Jammy Soft

Stáhnout

GerballsZdá se vám, že v poslední době se to na našem webu hemží předělávkami hadů a Scorched Earth? Vězte, že za to může z velké části loňská soutěž s programem Dark Basic. V té se sešlo příspěvků skutečně požehnaně a notně rozpohybovaly poklidnou hladinu, kterou v minulosti jenom občasně rozčeřil nějaký ten remake. Zde si to však soutěžící rozdali mezi sebou a do boje se vrhli s opravdu ostrými náboji. Autoři do své předlohy řezali jak Jesenius a někteří si uvědomili, že již neprovádí nebohé legendě plastiku, ale posmrtně ji pitvají. Ale našli se i úspěšní, kteří původní dílka zvelebili. Dnešní Gerballs si jako předlohu vybral Scorched Earth neboli tanky. Že vám to něco říká? Bodejť, vždyť dva tanky na protilehlých kopcích, které po sobě metají kvanta munice, se staly synonymem a předlohou pro spoustu her. Za všechny, které jsme vám na PH nabídli, uvedu třeba variaci s ostřelováním bazukou Blast. I dnešní hra má originální námět: vzájemnou válku si vyhlásily potkaní klany. U popelnic a v kanálech již docházelo místo, tak se chopily kanónů a jaly se dobývat zemský povrch. 

GerballsPo spuštění hry na vás jukne rozsáhlá obrazovka s mnoha nastaveními. Každou bitvu lze libovolně přizpůsobit, alespoň co se týká druhu terénu a mapy, počtu členů v jednotlivých týmech i počtu týmů samotných. Bohužel tato obrazovka supluje i jinak běžné herní menu a jsme tak ochuzeni o nastavení technického rázu jako ovládací klávesy či nastavení zvuku a hudby. Taktéž zde chybí jedna důležitá položka, která by zrychlila tahy počítačového protivníka. Proto jsem si v Gerballs připadal jako u televizního pořadu 1 proti 100, kdy předěly mezi otázkami zaberou víc, než samotná soutěž. Při hře se tak musíte dívat, jak soupeř využívá svého plného, několik desítek vteřin trvajícího přesunu, zaměřování a střelby. Počítač si to srovná v tranzistorech během mikrovteřin, ale vás to ve hře notně zdržuje.

Gerballs Po grafické stránce hra splnila, to co jsem od ní očekával. Opět mě totiž DarkBasic přesvědčil, že pro trojrozměrné hry je to nevhodný nástroj a celkový dojem ze hry notně snížil. Potkani s děly se vnořovali do kopců, textury vody omývající břehy připomínaly oživlou kostkovanou deku. A tak vcelku vniveč vyšel jinak pěkný nápad s deformujícím se terénem, který s každou ránou dělal z povrchu ementál a nutil vás k přesunům z místa na místo. Pokud byste chtěli hrát „naplno“, nejspíše budete muset hodně času věnovat nacvičování střelby. Malým ulehčením je alespoň absence větru, takže o dráze letu vaší střely rozhoduje jen síla a úhel, pod kterým ji vyšlete. Hudba ve hře a v menu je stejná, alespoň zvuky a podivné hlášky potkanů jsou příjemným zpestřením jinak průměrné technické stránky. Gerballs je další hrou, ze které cítíte, jak dobrá mohla být, kdyby… Bohužel těch kdyby je zde víc, a tak si zaslouží jen průměrné hodnocení. Škoda. 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

22 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 11 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz