Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ghost - hopsačka s malým duchem

  12:00aktualizováno  5:42
Dnešní hopsačka skončila na třetím místě v rychlosoutěži pořádané serverem Gamecode. Vaším úkolem bude provést malého ducha třicítkou zapeklitých levelů, ve kterých budete potřebovat notnou dávku trpělivosti a šikovnosti.
60

Ghost

Platforma: Freeware
Výrobce: Radegsoft

Stáhnout

GhostServer pro české herní vývojáře Gamecode se sice již odebral do věčných lovišť, ale hry vzešlé z jejich rychlosoutěží žijí dál. Ta s pořadovým číslem pět byla zaměřena na tvorbu hopsaček a vítězství si odnesl již dříve recenzovaný Stream. Dnešní Ghost tenkrát obsadil bronzovou příčku. Na starost dostanete malého ducha, s nímž musíte projít třicítku levelů.

R_Jakl k tvorbě použil program GameMaker a ze hry je patrný minimalistický přístup. Veškeré překážky, plošinky a úrovně jsou tvořeny sestavami drobných kostek, takže si budete připadat jako v nějakém království Tetrisu. Hrdina je malinkatý a mimo skákání a možnost aktivace tlačítek mu sudičky nedaly do vínku jinou vlastnost. I s těmito atributy lze udělat skvělou a zajímavou hopsačku, bohužel zde se to podařilo jen částečně. 

Ghost Design levelů je sice povedený, spousta pasáží je sestavena s přesností na jednu kostičku a často budete potřebovat hodně trpělivosti a opakování, než se dostanete na kýženou plošinku. Bohužel přitom často přijdete o život, což vás díky přístupovým heslům k jednotlivým levelům sice nemusí zase tak mrzet, horší ovšem je, že se obtížnost v levelech zvyšuje pouze na základě stále větší nepřístupnosti. Řešení přitom nelze logicky odvodit a sto marných pokusů není dobrá učební metoda. Většina levelů je založena na tom, že aktivujete různě umístěná tlačítka, která uvolní další cestu odstraněním některých kostek nebo umožní přístup k dalšímu tlačítku. 

GhostAsi největším minusem Ghost je jeho atmosféra. Stejné kostky, stejná tlačítka a duch. Toto monotónní prostředí vás provází prvními levely a až posléze se k nim přidají třeba skákadla, jezdící plošinky, teleporty, která nevítám ani tak proto, že by přinesly větší variabilita, ale protože celou plochu alespoň trochu rozhoupají, je zde vidět něco animovaného a živého. Strnulost se však úplně vymýtit nepodařilo a jediný ponurý song jako hudební doprovod tomu opravdu nepřidává. Ghost tím hodně trpí a je to dost možná daň za účast v rychlosoutěži s omezeným časem na tvorbu. To však zajisté autorovi nebrání v tom, aby hru více oživil a poupravil, obzvláště, když je vytvořena v GM. Po face-liftu by si jistě Ghost zasloužil vyšší hodnocení a našel více fanoušků, protože je vidět, že po stránce designu levelů hra dokáže překvapit a je nápaditá. Tato verze si však zaslouží jen mírně nadprůměrné hodnocení.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

45 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 14 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz