Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Giana's Return – stará klasika je zpátky

  12:00aktualizováno  28. srpna 3:49
Pamětníci dozajista zamáčknou slzu v oku, všichni mladší asi nebudou chápat, jak mohla být tato hra před lety tak oblíbená. Řeč je o The Great Giana Sisters, na jejímž principu je i založena dnešní hra jménem Giana's Return.
40

Giana's Return

Platforma: Freeware
Výrobce: Christian Nowak a jeho tým

Stáhnout

Giana's ReturnSnad každý, kdo někdy vlastnil Commodore 64 nebo Amigu, tuhle hru musel někdy hrát. Aby taky ne, když se o ní dnes říká, že patří k tomu nejlepšímu, co na dvě předtím jmenované platformy kdy vzniklo. A jelikož je nosná myšlenka The Great Giana Sisters živá i po těch dlouhých letech, pořád vznikají různé remaky či klony. Jedním z nich je i Giana's Return od německých fandů.

Giana's Return není ale remakem v pravém slova smyslu, jako tomu bylo třeba u Akiko and Minami, protože se její autoři nesnažili originál nijak vylepšit, pouze si z něj propůjčili námět a stylové pojetí hry. Kdo tedy hrál původní hru, bude se u Giana's Return  cítit jako ryba ve vodě. Vaším úkolem ve hře je projít několik levelů plných nástrah, což možná zní jako klišé, ale skutečně je tomu tak. Nebezpečí na vás číhá takřka na každém kroku a vy musíte být velmi ostražití, abyste zůstali co nejdéle naživu. Giana's ReturnNavíc vezmeme-li v potaz, že Giana je drobná a slabá dívka. Některé své nepřátele může zpočátku likvidovat skokem na jejich hřbet, jiné musí hbitě obejít a postupem času může získat i některé ze zbraní, s nimiž bude vypořádání se s protivníky jednodušší.

Hra obsahuje šest různých světů, z nichž každý má stejný počet úrovní. I ti největší matematičtí záškoláci si jistě dokáží bryskně spočítat, že celkem na nás čeká celkem 36 levelů, což je relativně hodně. V každém z nich je váš cíl stejný – přežít, posbírat co nejvíce diamantů, poohlédnout se po skrytých bonusech a najít východ.

Giana's ReturnO grafickém zpracování by se dalo přít dlouhé hodiny. Někomu se může líbit, jiný jej vmžiku zavrhne pro jeho archaické vzezření. Osobně se domnívám, že použitá grafika jen přispívá ke stylovosti a není vůbec na škodu. Alespoň si tak můžeme více uvědomit, jaký skok udělaly hry za těch patnáct či dvacet let. No a nakonec tu máme hudební a zvukovou stránku, kterým snad ani není co vytknout – obojí je stejné jako kdysi! Ptáte se proč má hra hodnocení pouze 4/10, když jsem k ní nebyl skoro vůbec kritický? Inu, je to jednoduché, protože jaký smysl má žít v minulosti? Žádný! Giana's Return je možná pěkná hra, ale svůj zenit má již dávno za sebou. Věřím sice, že se najde pár hráčů, kterým se hra bude líbit, ale v globálu jsou všechny její principy a zpracování dávno překonané.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

68 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz