Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gianna Worlds - skákačky znovu na scéně

  12:00aktualizováno  23. července 8:45
Skákaček se poslední dobou objevuje čím dál tím méně. Tedy přesněji řečeno braků od začátečníků máme stále dost, ale o ty lepší, ty, u kterých se dá nějakou dobu vydržet bez nebezpečí ztráty rozumu, je skutečná nouze. Jenže i z nouze se dá něco vydupat - Gianna Worlds budiž příkladem.

Gianna Worlds

Platforma: Freeware
Výrobce: Rainer Sinsch

Stáhnout

Gianna Worlds

Plošinovek nižší kvality je na internetu opravdu celá řada. Vlastně vytvořit plošinovku není žádný extra velký problém ani pro začátečníka v programování. A právě začátečníci a mladé freeware týmy vyvíjejí zpočátku hlavně akce a skákačky. Jenže ty se jim ne vždycky povedou. Nepovedených máme tedy dost, ale těch, co stojí za to, je stále nedostatek a musí se čerpat výhradně ze zahraničí. Tady v Čechách bychom totiž téměř žádnou nenašli. Pěkným počinem z našich luhů a hájů byl 7th Heaven od ALBIsoftu, který si mě ve své době získal celkem snadno a s radostí vám můžu zvěstovat zprávu, že Albi se obul do další plošinovky, ale zatím bohužel nic kromě jednoho obrázku a několika vět nevyvřelo na povrch. Nicméně nechejme skákačky všeobecně být a vrhněme se spíše konkrétně na dnešní gamesku.

Gianna Worlds je klasickou 2D skákačkou ve zpracování velice podobnou legendárnímu Super Máriovi. Ostatně Máriovi je podobná každá druhá plošinovka vůbec. A jak již to tak bývá, hra nemá žádný konkrétní příběh, úkolem je pouze gamesku dokončit a samozřejmě i získat co největší počet bodů, výsledky jsou jako vždy zapsané v High score, které je tentokrát pro deset nejlepších. Jenže projít všemi koly bude, jak sami jistě poznáte, velký problém. Gianna Worlds totiž nedostatkem levelů netrpí a někde jsem četl, že jich je až pětadvacet. To ale nemůžu potvrdit, protože jsem tuto skákačku zatím ještě nedoskákal.

Instalačka hry čítá necelých pět megabajtů. Na plošinovku to není nejméně, ale myslím, že i těchto pět mega není v dnešní době žádný problém. Co se ovládání týče, tak to je Gianna Worldsstandardně šipkami, s kterými si vystačíte po celou hru. Nic jiného potřebovat nebudete. Nápovědu i setup najdete v kořenovém adresáři hry, kde se dají spouštět samostatně. V nápovědě najdete vše o ovládání, principu, ději a autorech, v setupu vám bude zase povoleno nastavit nějaké maličkosti ohledně zvuků, hudby či rozlišení.

Poté, co si vše prohlédnete, přečtete a případně nastavíte, je již nejvyšší čas spustit hru samotnou. Nenajdete v ní však žádné menu s položkami, ale pouze probíhající logo hry. Pomocí určitých tlačítek je možno gamesku spustit. Vžíváte se do role takového maličkého, zcela nepatrného človíčka. Je zrovna pěkný den, i když mraky se na obloze pořádně prohánějí. Vy si to šinete po zemičce přes různé překážky vždy na konec levelu, který je označen malým tunýlkem. Hned, jak do něho vběhnete, již vám nic nehrozí. Alespoň na chvíli. Jinak je často přes cestu nějaká překážka, většinou se jedná o nějaké zlé potvůrky, které se vám snaží zabránit v postupu vpřed. Jedná se opravdu o takové nepřátele, které dost dobře slovy popsat nelze. Jsou podobné malým chobotničkám, štírům, různým brouků, ale je tu třeba i klasická vosa. Většinu z nich zneškodníte tak, že jim skočíte na záda, ale všechny tak zničit nelze. Před někým musíte rychle uskočit, protože ho zabít prostě nejde. To třeba pokud má ostny na celém těle. No a nad vosu musíte samozřejmě nadskočit. Jinak je nepřátel celá řada a téměř každý level přinese někoho nového - a vězte, že to většinou nebudou příjemní kamarádi.

Gianna Worlds

Nějaký život se vám podaří získat málokdy, ze začátku, než si hru pořádně oťukáte, ho budete ztrácet každou chvíli. Protože stačí nějaká čelní srážka s broukem a je po vás. Životy na startu dostanete čtyři. Jinak je level také omezen časem, většinou se jedná o pět minut, ale toto číslo je často proměnlivé. Po ukončení levelu se shrne vše, co jste získali, popřípadě se udělí nějaké bonusy za rychlost nebo za nějaké odvážné kousky.

Hra ale rozhodně není bez chyb. Rád bych se totiž zmínil o jedné nemilé skutečnosti vztahující se k prostředí levelů. Je sice pěkné, že jich hra má dostatek, ale různých prostředí a pozadí je na můj vkus příliš málo a za celou dobu hraní budete možná trochu unaveni stále stejnou či hodně podobnou grafikou kol, což je problém, na který autoři asi moc nemysleli. Ostatně celá grafika je taková spíše průměrná než dobrá a nijak zvlášť vymakaná není. Hratelnost však zas tak špatná není, žádné extrémy to nejsou, spousty hodin u této hry asi neprosedíte, ale vězte, že dobrou zábavu a odreagování od nervy drancujících her byste si dopřát měli.

Autor:Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.Najdete na iDNES.cz