Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GL-117 – nizozemské bojové letectvo

  0:14aktualizováno  0:14
Proti sobě vyrazí dvě eskadry supermoderních stíhaček, aby se utkaly o nadvládu nad hornatou krajinou, která neodpouští sebemenší chyby v pilotáži. Řízené střely se perou s houfy klamných cílů, kanóny se snaží najít si svůj cíl, a piloti zoufale bojují s přetížením i adrenalinem.
90

GL-117

Platforma: Freeware
Výrobce: Thomas A. Drexl

  • Grafika
  • Dogfight
  • Ovládání
  • Příběh

Stáhnout
gl117_01Na úvod musím poděkovat Českým drahám za to, že mi jejich mimořádné zpoždění vlaků dovolilo sepsat tuto recenzi v atraktivním prostředí rozvojové a páchnoucí čekárny plné prodejců časopisu Nový prostor. Každopádně, k věci. Pokud bych objevil GL-117 před několika týdny, v době recenzování Shootiahu a Ravenu 2, musel bych za vítěze klání mezi nimi vyhlásit GL-117!

Podobně jako oba minulé simulátory je i GL-117 velmi arkádový a zaměřený především na krystalickou zábavu. Oproti Ravenu 2 s jeho vrtulníkovým ovládáním i oproti supersonickému FMX-1 ulítávajícímu protileteckým raketám ovládáte letadla v GL-117 klasicky. Myší létáte do různých směrů a numerickými klávesami přidáváte plyn; není tu nic víc, než klasická pilotáž známá z mnoha jiných simulátorů.

gl117_02Ovládání myší je sice lehce zmatené, ale zároveň také navýsost intuitivní; joystick bude pravděpodobně lepší volbou. Tak či onak, je velmi příjemné, že pokud si zrovna nechcete hrát s různými rychlostmi stíhačky, můžete GL-117 odehrát s jednou rukou na myši a druhou v nose. Stejně, jako pán, který právě teď sedí naproti mně.

Proti vám jako členovi elitní Eagle Squadron se postaví elita teroristické armády. Nebo možná nějaké jiné armády; GL-117 opět poměrně dost chybí složitější příběh, což je dle mého přeškoda, protože právě správně patetické texty o tom, že do "Západního Německa vjelo 3000 tanků Varšavské smlouvy" jsou ve hrách na vojáčky vždy vítané. Jisté je, že vás čeká urputný dogfight, (sebe)vražedné ataky na SAM stanoviště a konvoje i eliminace nepřátelských útoků tak troufalých, jako pán za mnou, co mi už deset minut kouká do monitoru. Ano, píšu skutečně o vás...!

gl117_03Z obrázků je poznat, že grafice sice nic neříkají pojmy jako volumetrické stínování, ale stále se jedná o příjemné pokoukání. O dost slabší je zvuk. Hře zcela chybí mluvené slovo (výkřiky na wingmany), ruchy (jako třeba zvuk motoru) a skoro i hudba (pouze v menu; což je ale zřejmě výhoda). Body dolů, atmosféře to nepřidá, navíc hra jakoby ignorovala moje pokusy pustit do pozadí hudbu vlastní. Podobně, zdá se, vedle sedící paní ignoruje elementární pravidla osobní hygieny...

Vysoké hodnocení si GL-117 zasloužil převážně makabrózní avšak ne zbytečně obtížnou akcí. Žádnému simulátoru za hodně dlouhou dobu (který jsem recenzoval) se nepodařilo přiblížit k atmosféře starých lítaček á la Retaliator, kdy se zoufale snažíte vyhnout řízené střele, dostat do mířidla nepřátelskou stíhačku a přitom udržet v zorném poli transportní letoun-primary objective. Intenzita soubojů ve mně dokonce evokovala bezchybný (a zřejmě předčasně ukončený) Beyond the Red Line, byť GL-117 samozřejmě chybí jeho příběh a propracované pozadí.

O výhodách GL-117 by šlo psát ještě několik dalších odstavců. Mohl bych zmínit repertoár různých počasí a denních dob, ve kterých létáte. Nebo třeba pochválit členitost voxelového povrchu. Nicméně opožděný vlak IC se konečně dostává do stanice a já budu muset recenzi ukončit podobně opožděným verdiktem, kterým posazuji GL-117 jak nad Shootiah, tak i nad Raven 2. Tenhle nizozemský simulátor si velké publikum oprávněně zaslouží.
Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 40 čtenářů

Témata: Raketa, Stíhačka, Vlak

Nejčtenější

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský krajNajdete na iDNES.cz