Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glaucoma - do hlubin očního zákalu

  16:23aktualizováno  16:23
Psychedelická, zběsilá, jednoduchá - taková je Glaucoma.
62

Glaucoma

Platforma: Freeware
Výrobce: Krimelo Games

  • originální
  • mož až moc originální

Stáhnout

Glaucoma 1Nejenom z titulů pro široké publikum jest freeware hráč živ. Sáhněme dnes tedy opět do šuplíku experimentálních kousků, které část z vás poplivá a část si je uchová na disku, aby se k nim čas od času vrátila a snažila se přebít nejvyšší skóre. Protože jen to je smyslem hry a hnacím motorem v jednom. Těžko se mi koncept hry přirovnává k čemukoliv známému. Ze světa her by to snad mohl být bug v Doom 3, kdy vás dokolečka nahání zombie s motorovou pilou. Pokud bychom zůstali na poli počítačů, pak je poměrně výstižná animace legendární žáby v mixéru. A pokud byste chtěli příklad z reálného světa, zkuste do šlapacího kolečka vašeho křečka přimontovat několik žiletek. Ale legrace stranou, pokud jste unavení po celodenní práci na počítači nebo máte náběh na epilepsii, dnešní hru raději přeskočte.

Glaucoma 2V Glaucomě se podíváte dovnitř oka, kde na vás čeká dobrodružství v oblasti rohovky. Nachází se zde úzká štěrbina, kterou se stále rychleji otáčí jakási vražedná závora, jíž se nesmíte za žádných okolností dotknout. Máte tedy jakýsi ostrůvek bezpečnosti, z něhož se vydáváte do nebezpečných vod, ve kterých před závorou uhýbáte. A nikoho nepřekvapí, že právě zde se nachází žluté kostičky, které musíte pro navýšení skóre sbírat. Glaucoma tedy spadá do kategorie "nekonečných her", které sice teoreticky můžete hrát nekonečně dlouho, ale v praxi si v obtížnosti nezadají s klasickými arkádami. Co je zde pověstnou kosou, jež setne vaši hlavu?

V prvních chvílích hrací plocha připomíná klasické kruhové bludiště. Postupně se ale začíná roztáčet do šílených rychlostí a vzniká jakési kaleidoskopické oko. Po zhruba dvacítce otoček už vnímáte jenom segmenty, ve kterých se právě závora nachází. Všechno podtrhuje samotná grafika, která se neustále mění, pozadí se přelévají z jednoho tvaru objektů do druhého. Postupně se rozpadají a skládají jako střípky rozbitého skla, podobně jako ve zmiňovaném Glaucoma 3kaleidoskopu, což vše samozřejmě doprovází i přechody mezi barvami. To vše ještě umocňuje psychedelická hudba, která je zcela mimo rytmus a snaží se vás rozhodit. Proti hře totiž působí soustředěnost, ale ani ona postupně nestačí a přidává se i faktor štěstí. Zhruba nad deset bodů (!) se pouštíte do riskantního kmitání myší a rychlému navracení do bezpečí. Na psychiku působí i zvuky, které jsou uchu nepříjemné a po každé "smrti" na mě působily jako rána kladivem do hlavy.
Glaucoma je malá chuťovka, jejíž princip pochopíte během několika vteřin. A během jedné minuty vás dokáže zcela odradit nebo naopak připoutat k obrazovce a hnát do dalších a dalších pokusů.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

62 %

Hodnocení čtenářů

42 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...Najdete na iDNES.cz