Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

glBillard – další vydařený simulátor

  12:00aktualizováno  11. února 10:58
Počítačové simulátory kulečníku si dávají za cíl co nejvíce napodobit reálný zážitek, což se však valné většině z nich nepovede. Pro dnešek je tomu ale naopak, neboť silný zážitek hře upřít nelze. Poráží ale glBillard slavný Carom 3D?
60

glBillard

Platforma: Freeware
Výrobce: Martin J. Fiedler

Stáhnout

“glBillard"Snooker bez pochyby patří k nejzajímavějším a nejkrásnějším sportům, jenž týden co týden bombarduje stanici EuroSport. Po tom, co se stal Steven Hendry vítězem turnaje na Maltě se již jistě všichni připravují (a my těšíme) na mistrovství světa v Číně, které již klepe na dveře. Vy si můžete zpříjemnit čekání prostřednictvím několika komerčních Snooker simulátorů, kterých ale přiznejme si není mnoho a málokterý simulátor se opravdu povedl. Sem tam vidíte nějaký zápas, po jeho skončení máte chutě hrát také (u nás alespoň klasický kulečník), ale nemáte s kým ani kde, a tak sáhnete po jednom ze simulátorů, jež vám zde nabízíme. Nebo se snad chcete prostřednictvím hry připravit na nějaký turnaj s kamarády? Tucet freewarových simulátorů vás to zaručeně nenaučí - dokonce ani mnohé komerční tituly ne. Je tomu snad v případě dnešního simulátoru jinak?

“glBillard"První, co příliš nepotěší, je absence jakéhokoli prostředí. Vše se odehrává v „nicotě“, ale s tím si přeci jen autoři lámou hlavu málokdy (viz.
Hru můžete pustit až ve čtyřech různých rozlišeních (až 1600x1200) a detailech, tudíž si hru může vychutnat opravdu každý. Navíc můžete hrát ve dvou lidech, ale nic jiného vám de-facto nezbývá, jelikož se autor vykašlal na AI počítačového protihráče. Poté už vám zbývá jen hrát za oba hráče, což na napětí a dobrém pocitu ze hry příliš nepřidává. Dokonce si ani nemůžete zvolit pravidla, podle niž chcete hrát (Evropská, hospodská atp.), a tak se musíte spokojit s tím, jaká pravidla si autor vybral.

“glBillard"Po úvodním rozstřelu si již stačí naplno užívat zábavy a pakliže nemáte živého protihráče, pokusit se alespoň porazit své druhé já. Při prvním zahrání zjistíte, že se tágo nedá ovládat myší a že šipkami se posouvá o centimetry, tudíž můžete zapomenout na citovky a další reálné fígle. Autor ale věděl, že takto hru vypustit nemůže, a tak lze s větší přesností zaměřovat přidržením klávesy Shift. Zábavě už tedy nic nebrání a jste-li fanouškem tohoto sportu, budete mít co dělat, abyste se dokázali od hry odlepit. Jen škoda, že chybí rotace, díky kterýmž si hráči nahrávají bílou kouli na další svou kouli poblíž.

Chybí zvuky, chybí hudba, ale před hodnocením 5 se hra zachraňuje neobvykle slušivou grafikou, zajímavými animacemi a v neposlední řadě také 5 různými druhy pohledů, přičemž většina z nich je úplně na nic, byť vypadají velmi efektně a posunují atmosféru o krůček vpřed.

“glBillard"Když to shrnu, tak dnešní kulečník posouvá hranice reality opět o něco dál, což můžete ihned pocítit na vlastní kůži. Jestli čtete tuto recenzi s domněním, že se konečně našel ten pravý simulátor, jenž napodobí realitu, musím vás potěšit a konstatovat, že se opravdu další kvalitní kousek našel. Ovládání je špičkové a právě to je u takovýchto simulátorů podstatné (možná však zamrzí zdlouhavé nastavování síly šťouchu). Bravo, další pokus o kvalitní kulečník se na rozdíl od jiných konečně vyvedl, a tak vy, fandové tohoto portu, můžete trénovat na turnaj, který vás v nejbližší době čeká. Raději však zavolejte známým a jestliže můžete, zajděte do klubu na kulečník pravý. Tomu se nic nevyrovná.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 48 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

Ferrari F12 Berlinetta 6,3...
Ferrari F12 Berlinetta 6,3...

r.v. 2016, naj. 7 500 km, benzín, 1. majitel
6 650 000 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz