Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glest - freeware Warcraft v nové verzi

  12:00aktualizováno  31. srpna 7:00
Již před nějakou dobou jsme vás seznámili s nadějnou freeware strategií Glest, která se již za dobu tří let opravdu v mnohém změnila. Nyní by mohla snad i bojovat o trůn freeware strategických her současnosti - posuďte sami.
90

Glest

Platforma: Freeware

Stáhnout

GlestKvalitní strategie na nezávislé scéně je třeba důkladně sledovat a hýčkat, neboť těch několik málo klenotů si rozhodně čestné místo na harddisku strategických fanoušků zaslouží. Je jich totiž skutečně jako příslovečného šafránu, což je rozhodně škoda. Do takto obtížného dílka se totiž jen málokdo pouští, o to cennější však pak takový titul je – zářným příkladem budiž Glest. Nad touto podařenou strategií se již před několika lety rozplýval David Růžička v této recenzi. Vývoj však šel notně kupředu a v současné době již hra vypadá podstatně dospěleji a hratelněji.

Dnes recenzovaná nejnovější verze nese označení 1.1.1 a již samotným pohledem na screenhoty z toho a 3 roky starého Glestu, který jsme zde již recenzovali, vám musí sám prozradit, že se jedná o dvě velice odlišné verze. Glest

Na začátek nutno podotknout, že milovníci kampaní budou možná lehce zklamáni – žádná dějová linie je zde totiž bohužel nečeká. To však zcela vynahrazují rychlé bitvy, v komerčních strategických hrách často označovány jakožto skrimish. Tedy na jednouché obrazovce zvolíte parametry, počet hráčů, zda se jedná o počítač či reálného člověka, jednu ze dvou ras (mágové a technicky vyspělí jedinci) a pochopitelně také samotného prostředí, kde je na výběr z několika map, které navíc mohou být v zimním či letním období a to právě podle vaší momentální nálady.

Samotný průběh hry se pak nese zcela v duchu klasických strategických her. Tedy postav základnu-těž suroviny-pracuj na své armádě-útoč. Jednoduché schéma, ovšem dokončení jej úspěšně až do posledního bodu nebude ničím jednoduchým Potřeba totiž bude promýšlet každý tah, počítačový protivník je totiž velice dobře naprogramovaný a bude možná zpočátku alespoň chvíli trvat, než mu budete moci alespoň na paty dýchat.

Nejprve tedy bude třeba věnovat zvýšenou pozornost získávání suroviGlestn, tedy jejich těžbě, což zajišťují zdejší pracanti. Ty musíte vytvořit z hlavní budovy, oni se pak za odměnu budou řídit vašimi příkazy co se týče těžby a stavby nových budov či jednotek. Postupně se vám budou zpřístupňovat další a další budovy jako jsou třeba velice užitečně strážní věže a mnoho dalšího. Jako v každé správné strategii i zde funguje odlehčený systém upgradů, tedy již existující budovu můžete do jisté míry vylepšit, to však vyžaduje nějakou oběť v podobě zlata, dřeva nebo kamenní.

Na nepropracovaný systém si tedy nelze stěžovat ani v nejmenším, tvůrci si dali velice záležet a stále na svém dílku pracují a zdokonalují jej. Chválit technické zpracování by bylo vzhledem k okolním obrázkům zbytečné, mohu snad pouze podotknout, že v pohybu vše vypadá ještě daleko lépe. Nač tedy ještě čekáte? Sice instalační balíček Glestu nepatří k těm nejmenším, užijete si s ním však zábavu na mnoho desítek minut či spíše hodin.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

85 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 223 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...Další z rubriky

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz