Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glest - konečně Warcraft ve 3D

  12:00aktualizováno  15. srpna 2004 12:52
Všichni příznivci freewarových her a realtime strategií, nastražte uši! Pokud jste již unaveni nekonečným čekáním na spasení v podobě Warcraftu 3, máme pro vás něco, co snad ono čekání alespoň o trochu zkrátí.
60

Glest

Platforma: Freeware

Stáhnout

Glest

Jak asi sami dobře víte, klasické realtimové strategie jsou mezi volně šířitelnými hrami skutečně minoritním žánrem, a to dokonce v takové míře, že výtvory, které toto téma zpracovávají, by se daly spočítat na prstech jedné ruky. S o to větším očekáváním jsem přistoupil ke hře Glest, která se snaží být čistokrevnou strategií v reálném čase, se vším co k tomu patří. Již po pár minutách hraní zjistíte, kteráže známá hra se stala autorovi Glestu inspirací. Glest se svým zaměřením nejvíce blíží hře Warcraft II, kterážto se již dávno stala klasikou žánru. Je tedy zřejmé, že i Glest se ponese ve stylu fantasy, a že místo moderního bojového arzenálu dostanou slovo nabroušená ostří mečů a mocná kouzla mágů.

Než se pustíte do samotné hry, budete si moci nastavit některé parametry scénáře, jako je počet počítačem řízených protivníků, jejich rasa nebo mapa, na které se bude hrát. Některé z uvedených položek neumožňují více jak jednu možnost volby, a tudíž jejich přítomnost v menu svědčí o tom, že je hra připravena na další rozšíření o nové rasy, mapy atd. Ve stávající verzi hry jsou bohužel pouze dvě mapy a jedna rasa. Protože je ale tvorba nových map poměrně jednoduchou záležitostí, dají se na internetu najít i jiné mapy.

Glest

Po spuštění nové hry se před vámi otevře pohled na vaši základnu, tiše očekávající vaše rozkazy. Schéma hry je prakticky stejné jako u většiny RTS her. Centrální budovou je zde Town Hall, která může produkovat dělníky a zároveň slouží pro ukládání surovin, kterými jsou v Glestu dřevo a zlato. Druhou nejdůležitější budovou jsou pak kasárna, ve kterých z počátku vyrábíte jen obyčejné rytíře, ale později získáte možnost vycvičit i silnější jednotky. I v Glestu funguje systém upgradů, díky kterým můžete zvýšit odolnost nebo sílu jednotek. Postupně se také rozšiřuje nabídka budov a objektů, které mohou vaši dělníci postavit. V průběhu hry tak rozšíříte svou základnu o farmy, strážní věže a mnoho dalších staveb.

Kromě již zmíněných dělníků, kteří staví nové budovy a těží dřevo a zlato, jsou zde ještě dva typy válečníků a čtyři typy kouzelníků. Válečníci se od sebe liší hlavně silou a výdrží. Mezi zástupci magie ale najdeme i jakousi obdobu obyčejného dělníka – Mage Workera. Ten dokáže stavět některé další budovy magického charakteru. Zbylé tři druhy kouzelníků se od sebe opět liší silou. Výhodou všech ale je, že mohu sesílat svá kouzla (např. fire bolt nebo fireball) na dálku. Zatímco se budete snažit rozšířit svou základnu, vybudovat si obranu a postavit silnou armádu, nepřítel rozhodně nebude na nic čekat a začne k vám velice brzy posílat jednu jednotku za druhou. Je tedy nutné soustředit se při vší té výstavbě i na obranu.

Glest

Grafické zpracování hry je velice zdařilé a pokud nic jiného, tak původního Warcrafta překonává alespoň o jeden rozměr. Ano, jestli jste to již nezjistili z obrázků okolo, vězte, že Glest vám nabídne plně trojrozměrné zobrazení. S tím úzce souvisí i ovládání, které by se mohlo při přechodu do 3d poněkud zkomplikovat. Naštěstí se tak nestalo. Přibyly pouze klávesy na otáčení a oddálení/přiblížení pohledu. Vše ostatní zůstalo tak, jak jsme ze strategií zvyklí. Po zhodnocení grafické stránky hry se podívejme na její zvukovou stránku. Tady bohužel Glest hodně ztrácí. Dohromady totiž v celé hře zazní pouhé tři zvuky, což je opravdu málo. Hudba pak chybí úplně.

Každopádně, Glest je velice povedenou hrou, kterou určitě musí vyzkoušet každý fanoušek realtimových stragií. Kromě občasného padání, které je mimochodem velice nepříjemné, neboť rozehranou hru nelze uložit, nemá Glest žádné vážnější chybky. Naopak překvapuje svou komplexností a poměrně širokou nabídkou budov a jednotek. Vzhledem k tomu, že je hra stále ještě ve vývoji, dá se očekávat, že brzy přibudou i nové rasy, nebo alespoň budovy či jednotky. Určitě se ještě máme na co těšit.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

60 %

Hodnocení čtenářů

67 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 368 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz