Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Globall - originální český Pong

  12:00aktualizováno  12:21
Češi mají nejen zlaté ručičky, ale i dobré nápady. Důkazem budiž dnešní originální varianta stařičkého Pongu. Nabídne vám netradiční kruhovou herní plochu a hezkou řádku bonusů.
70

Globall

Platforma: Freeware
Výrobce: Runtime Error

Stáhnout

GloballČeský vývojářský tým Runtime Error se do podvědomí hráčů zapsal svým logickým rychlíkem Atomos, který se neztratil ani při vyhlašování nejlepších freewarovek minulého roku. Z trochu jiného soudku je dnešní Globall, ale jak uvidíte, i zde nás autoři přesvědčili, že hry dělat umí. Za své základní těsto si vzali hru Pong, která se na obrazovkách objevuje již od dob, co dokázaly zobrazovat tečky a čárky. Největší zábavu přináší při hře dvou hráčů, kteří pálkami odráží míček a snaží se jej poslat k soupeři nečekaným směrem a co největší rychlostí, aby jej nezachytil, čímž se trochu podobá i Air Hockeyi. Z tohoto těsta však tvůrcové vyváleli a upekli velmi inovativní bábovku. A co je nejdůležitější: chutná skvěle. Ne vždy totiž hluboké zásahy do ovládání přinesou kýžený výsledek, stačí vzpomenout na překombinovaný Abandon 2, který hráče spíše omezoval. 

Globall ve svém názvu skrývá největší odchylku od klasickým pravidel Pongu: nehraje se na obdélníkové hřišti, ale v obrovském kruhu, po jehož obvodu se pohybují odrážecí pálky. Ty mají tvar výseče a můžete s Globall nimi lépe měnit směr pohybu míčku. Pálky jsou plastické a při odrážení je můžete vychylovat, aby udělily míčku vyšší rychlost. Větší pohyblivost vás nutí k rychlejšímu přemísťování a vzhledem k tomu, že se pohybujete po uzavřené kružnici, je to docela nápor na prostorovou orientaci. Pokud se ale snažíte být zhruba v opozici svého soupeře (jako to dělá umělá inteligence, pokud máte za soupeře počítač), pohyb zase tak zmatený není a navíc si časem rychle zvyknete.

Globall vám nabízí dva herní módy. V klasickém musíte spoléhat na rotaci, rychlost a čekat na chybu soupeře. Druhý mód do hry přidává tokeny, které se objevují uprostřed kruhu a pokud je míčkem sestřelíte, přinese vám to nějakou výhodu (nebo nevýhodu). Mezi nimi je klasický token pro zpomalování a zrychlování míčku, pro jeho neviditelnost (naštěstí přerušovanou) a některé netradiční: ovládání pálky počítačem či převrácené ovládání (to vám zatopí hlavně když hrajete s lidským soupeřem, počítač s tím moc problémů nemá).

GloballPo grafické stránce vás hra nenadchne ani neurazí. Je hodně účelová a názorná, na rozdíl od jiných her podle symboliky na vylepšeních rychle poznáte, zda má smysl se jej snažit trefit, zda vám uškodí či ne. Jinde si musíte nesmyslně pamatovat, zda růžová krabička je pozitivní, hledat v nápovědě, cože s vámi provede ta modrá atd. Přesto mohly být tyto bonusy propracovanější, neuškodila by podobná plastičnost, jakou mají pálky. Hudební doprovod je omezený, ale hru nijak nezhoršuje. Menu je přehledné a nabízí dostatek nastavení: hru proti počítači, hru ve dvou i dvou počítačů navzájem (ta je ovšem vhodná tak maximálně pro výukové účely nebo jako originální spořič :-)). V nastavení si také volíte počet vítězných „branek“, na které se hraje. Inovativní přístup nijak neuškodil ani hratelnosti, snad jen mi přišlo nesmyslné, že po odražení míčku je možné jej odrazit podruhé stejnou pálkou. Normálně by se měly strany střídat jako v tenisu. Takto můžete hru odehrát jen s jednou pálkou. Globall je opravdu povedeným kouskem, který se nadmíru povedl a je zářným důkazem, že i titul starý jako Metuzalém jde dobrým nápadem osvěžit na energií nabitého mladíka.


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

37 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 12 čtenářů

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Taktická City of the Shroud má nejpodivnější soubojový systém

City of the Shroud

Taktické strategie nemusejí být nutně klony X-Comu. Prapodivný příběh téhle hry předčí snad jenom sám soubojový systém,...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz