Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Glum Buster - opravdu silný herní zážitek

aktualizováno 
Tajemná a hutná atmosféra vás vítá v projektu typově označením jako Charityware. Zkrátka a dobře, pokud se vám čtyři roky práce autora líbí, můžete polovinou dotovaných peněz přispět na nemocné děti. A to je nutné hodnotit jako hodně vstřícný čin.
75

Glum Buster

Platforma: Freeware
Výrobce: CosMind

  • hra s charitativními účely
  • propracovaná a rozsáhlá

Stáhnout

Glum Buster

Glum BusterGlum Buster je projekt, který stojí alespo za prohlédnutí a to hned z mnoha různých důvodů. Za prvé se jedná o dílko, na němž sám autor nechal rovné čtyři roky života, což není málo. Postaveno je na GameMakeru, což ale laickým okem snad ani nepoiznáte, co naopak pocítíte je velmi slušná rozsáhlost celého projektu. Ten se tak trochu podobá propracované lahůdce jménem Seikulus, také se totiž vyžívá v silném herním zážitku stavějícím na malých, ale výrazných drobnostech.

Co je taktéž nutno zmínit je statut celé hry. Laikovi stačí vědět že je Freeware, čili dá se hrát zadarmo. Sám autor ale projekt označuje jako Charityware. Co to znamená? Ano, hrát můžete zadarmo, pokud se vám ale projekt zalíbí, je možné přispět libovolnou částkou jako odměnu autorovi (klidně i symbolickým dolarem). Ten si tyto Glum Busterčástky sčítá a v momentě, kdy mu jich dojde sto, tak je sečte, spočítá a přesně 51 procent věnuje zahraniční organizaci, která se stará o zkvalitnění života dětí, které jsou postiženy vážnou nemocí.

Celá hra je vlastně jedním dlouhým vyprávěním silného příběhu a to místo slovy herním způsobem, což je asi nejlepší možnost. Na začátku se pohybujeme pouze doprava a doleva a to v ještě poměrně normálním světě. Následně se ale otevřou černé temné dveře a jakmile nás pozřou a přenesou do světa jiného, je všechno tak trochu naruby. S hrdinou je možné létat či se prostě volně pohybovat po herní obrazovce za pomocí kláves WASD. K tomu ale bude nutné přidat kurzor myši a jeho obě tlačítka. To levé totiž slouží jako zbraň a poté co někam namíříte, vystřelíte červený projektil a tím je nutné trefit protivníka. Poté, co se tak stane, je nutné použít tlačítko pravé a vytvořit jakousi virtuální síť ze tří bodů. Ta se poté změní Glum Busterv ucelený objekt a vše uvnitř přihraje směrem k vám. Kolem objektu tedy vytvoříte něco jako trojúhelník a máte vyhráno.

Samozřejmě jen částečně, protivníci vám totiž nedají nic zadarmo. Za prvé jsou neustále v pohybu, což obě akce značně ztěžuje. Navíc mají vůči vám jistá privilegia a tak mohou kupříkladu projíždět hranami obrazovky nebo větvemi, jež jsou pro vás nedostupné.

Příjemná je i částečná nelinearita. Během putování totiž budete nepřímo řešit logické úkoly, chytat protivníky, ale také sbírat klíče a podobně. Většina těchto úkolů vede k otevření nové černé díry, jež vás přesune o něco dále a tak stále dokola. Na některých obrazovkách je černých děr hned několik, příběh se tak dělí, aby se opět o malý kousek dále opět spojil. Nelinearita tedy ano, ale zase nikterak přehnaná.

Co je ale na Glum Buster asi nejzajímavější, to je atmosféra. Prostředí bývají rozpracovaná do nejmenších detailů, každé je naprosto jiné, po obrazovce neustále proudí malé drobné částečky a to vše po neuvěřitelně dlouho dobu vzhledem k rozsáhlosti projektu. Bez váhání zvedáme prst nahoru a doporučujeme ke stažení. A pokud se projekt zalíbí, věnujte autorovi alespoň dolar - vždyť to jde na dobrou věc.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

75 %

Hodnocení čtenářů

34 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 13 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...Najdete na iDNES.cz