Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GLX – zábavné hrátky s gravitací

  12:00aktualizováno  1. listopadu 1:48
Jako remake osmibitových klasik Rescue či Gravity Force lze nejlépe popsat ambiciózní hru GLX, kterou nečekaně fanouškům nabídl Josh z týmu PodVlivem a jeho grafik Upír.

GLX

Platforma: Freeware
Výrobce: Josh & Upír

Stáhnout

GLX Vznik hry GLX, která patří k největším projektům letošního roku, je tak trochu kuriózní. Josh ze známého kontroverzního týmu Pod Vlivem Software spolu s grafikem Upírem našli informaci o vyhlášení soutěže jedním nejmenovaným knihkupectvím. Vytvořili pro ně hru, ale zjistilo se, že byli jediní a odpovědná osoba jim odmítla vydat cenu. Spokojit se s poukázkou na nákup knih nechtěli, a tak nabídli, stále ještě rozezleni, svou hru i s varováním před podivnými praktikami zmíněného podniku všem hráčům na svém webu.

GLX je jinak variací na osmibitové klasiky jako Rescue nebo Gravity Force. Vše se odehrává ve dvourozměrné perspektivě, klíčovými prvky jsou pak jeskyně, hráčova raketka, čtyři druhy plošin a nepřátelské střílny. Vzhledem k původně reklamní úloze hry nikoho asi nepřekvapí, že v nikterak složitém "příběhu" hrají hlavní roli knihy. V nepříliš vzdálené budoucnosti poněkud zdivočela nenápadná rasa červotočů, kteří se rozhodli, že obyčejné dřevo už jim nevoní. Ovšem luxusní papír – a v podobě několikanásobných hamburgerů – knih –, to už je přece jen o něčem jiném. GLX Počali tedy knihy krást a to ve velkém. Lidem se neztrácely jen zamilované romány z knihovniček, ale též celé krabice z knihkupectví. Největší z nich se rozhodlo učinit krizové situaci přítrž vysláním nejmodernější rakety pilotované vycvičeným specialistou na speciální misi: vrátit všechny ukradené knihy.

Náplň hry je tedy jasná – pomocí kurzorových šipek hráč ovládá raketku (doleva/doprava je otáčení, šipkou dopředu se pak zapínají trysky), proplouvá jeskynní úrovní (stěny ale lze rozstřílet speciální zbraní) a snaží se dostat na startovní plošinu základny všechny krabice. Je ale omezen jednak životy, jednak palivem. Obojí lze doplnit na k tomu určených místech, je třeba se pak vyvarovat příliš palivově náročných manévrů a vyhnout nárazům do stěn a již jednou zmíněným střílnám. A aby nebyla ani tak hra příliš jednoduchá, komplikuje ji ještě síla, jejíž přitomnost v reálném životě vnímá málokdo z nás: gravitace. Samozřejmá gravitace zde způsobuje pořádné problémy, neboť ztěžuje navigaci raketky a způsobuje nepříjemně energeticky náročné pády.

GLX Ze začátku je hraní GLX dosti náročné a frustrující. Stačí si ale trochu zvyknout na proti jednoduchým arkádám nestandardní (byť realističtější) pohyb raketky a křivka zábavy začne silně růst. Ostatně stejně jako křivka obtížnosti. I přesto je ale pouhých deset úrovní vzhledem k nevšednímu rozsahu hry trochu málo. Zachránit mírně rozpačitý dojem nemůže ani velmi slušné grafické zpracování (některé úrovně jsou opravdu výtečně nakreslené, i když i slabší kousky se najdou) a výjimečná hudba, kde jsou použity nahrávky skupiny Selfish. Ano, je to výtečná zvuková kulisa, ale proč proboha není nějakým rozumným způsobem zkomprimovaná? MP3 nebo OGG soubory přece nezaberou zase tolik místa…

Nad stažením GLX je tedy nutné značně přemýšlet. Majitelé rychlých linek tuto fázi mohou vynechat, ostatní ale musí velmi pečlivě vážit, zda o dobrou, hratelnou, graficky i zvukově velmi slušnou arkádu, která je však zbytečně velká a přitom překvapivě krátká, stojí tak, že jsou ochotni obětovat peníze za impulsy. Doufejme, že příští hra týmu Pod Vlivem Software (pacmanovsko-bombermanovská variace Ham Ňam), jež se k dokončení blíží mílovými kroky, už podobné rozpaky vzbuzovat nebude.


Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz