Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gobang - hra od autora programu Gamemaker

  12:00aktualizováno  18. listopadu 5:54
Že není na jednoduchých počítačových piškvorkách co pochválit? Jistě se budete sami divit poté, co shlédnete tento podařený klon s počítačovým protivníkem, kterého nebude lehké porazit.
70

Gobang

Platforma: Freeware
Výrobce: Mark Overmars

Stáhnout

GobangGobang na první pohled do kolen nikoho nesrazí. Bez přehánění se jedná o klasické piškvorky v počítačové podobě. Povšimnutí hodná je ale kolonka autor o něco níže. Kdo neví, s čím si jméno Mark Overmars spojit, pak vězte že se nejedná o nikoho jiného, než tvůrce samotného programu Gamemaker, který slaví úspěchy po celém světě.

I když by někdo od takového „velikána“ čekal hru, která komunitě vyrazí dech, Mark se vydal trochu jinou cestou o tom ostatně svědčí i obsahová stránka Gobangu – bez nGobangadsázky se jedná o naprosto jednoduché piškvorky bez žádných zbytečných experimentů. Cílem hry tedy je získat řadu pěti po sobě stojících kamenů, čehož můžete dosáhnout jen střídavým pokládáním kamene vlastní barvy. To samé dělá i váš protivník, jehož úkolem je nejen zabránit vám ve splnění hlavního úkolu, ale především stvořit svou vlastní řadu o pěti kouskách.

Blíže asi netřeba piškvorky každému z vás přibližovat, zmínit se ale je třeba o umělé inteligenci, která se proti vám staví a světe div se, porazit ji není nic až tak jednoduchého. Naštěstí je ale na výběr mezi třeGobangmi obtížnostmi – Easy, Normal a Hard, přičemž již na normal jsem měla opravdu velké problémy dostat se do výraznější výhody či se prostě alespoň přiblížit vítězství – možnost Hard jsem tedy logicky nezkoušela (na druhou stranu se ale rozhodně nepovažuji za nějakého piškvorkového přeborníka). Každopádně umělá inteligence v podobné hře mě jedině potěšila v době, kdy stále více vychází hry určené pro dva hráče, což vlastně většině z nás znemožňuje projekt vyzkoušet. A o to zajímavější je, když se vynoří hra, která je opravdovou výzvou a to pro velké procento hráčů, kteří budou mít jistě stejně jako já problémy AI protivníka porazit.

Technická stránka Gobangu je na lehkém nadprůměru, Na jednu stranu je třeba připustit, že u hry jako jsou piškvorky nelze udělat zrovna díru do světa a vymyslet zpracování, které ostatním vyrazí dech. Právě proto hodnotím grafickou stránku Gobangu jako jednoduchou, ale účelnou. A nejen proto mohu hru jedině doporučit a to všem, komu nejsou piškvorky proti srsti.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

48 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 15 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Keep Them Below musíte vykopat z hrobu svou babičku

Keep Them Below

Zdědit farmu, kterou vůbec nechcete je horor. Alespoň podle povedené a pořádně děsivé Keep Them Below. Nejenom že na...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz