Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Goomba´s Revenge - staří známí se vrací

  12:00aktualizováno  14. listopadu 11:57
Dnešní hra bude opět ze ságy Mariových dobrodružství. Jedná se ovšem o velmi netradiční zpracování, kde místo hlavního hrdiny zaujme jeden z jeho letitých nepřátel. S ním vy budete procházet desítky různě obtížných kol, na jejichž konci se opět setkáte s hlavním oponentem - Mariem.

Goombas

Platforma: Freeware

Stáhnout

Goombas

Hra, kterou vám tu dnes představím, se jen tak každý den nevidí. Na prostředí, ve kterém bude Goomba´s Revenge probíhat, jste už zvyklí pěknou řádku let a stejně se pro vás po spuštění stane hra něčím úplně novým. Místo hlavního hrdiny Maria (či jeho bratra Luigiho) nyní zaujme malá chodící hlava, která byla vždycky jedním z Mariových hlavních nepřátel. V podstatě se dá říct, že vše, co jste kdy považovali za přátele nebo „neškůdce“, se nyní stane vaším jedním velkým problémem.

Po stažení a rozbalení opravdu malého souboru vás čeká bohužel jedno nemilé překvapení. Bude to neschopnost hru spustit, neboť je v takovém formátu, který se běžným způsobem ani instalátorem nedá otevřít. Budete si muset stáhnout jeden nemalý soubor s názvem Game Maker 4.2, pro který jsou tyto formáty her snadno spustitelné (aby ne, když jsou dělané pouze pro něho:-)). Jediná pozitivní zpráva je, že další hry, které se u nás v tomto formátu objeví už spustíte snadno a rychle. Nyní se už ale pojďme podívat na hru samotnou.

Goombas

Goomba´s Revenge probíhá v opravdu malém okně, což pro některé lidi bude menší problém. Ani možnost hrát v tzv. fullscreenu nijak nepomůže (mrňavé okno, kolem kterého černá obrazovka). Po chvilce se vám v okně objeví dvě hlavní postavy, kde nyní malá hlava honí Maria. Pokud dění na našem serveru trošku sledujete, pak si jistě vzpomínáte na hru Luigi´s big Adventure, kde v menu i při hře hrají stejné melodie jako v dnešní gamesce. Stisknutím mezerníku se dostáváte do prvního kola. Opět se setkáváte se starou známou krajinou (mraky, tráva, různé krychličky, po kterých skáčete atd.) a také starými tvářemi. Už na začátku si můžete všimnout, jak Mario pobíhá sem a tam stejně tak, jak to dělávaly chodící hlavy, za které nyní hrajete. Ničení vašich soků zůstává stejně – skokem na hlavu. Při dalším postupování můžete narazit na kapradí, po kterém tradičně šplháte (to vám pochopitelně nic neubírá) a třeba houbu. Ta tu už ale nepůsobí jako váš upgrade, nýbrž jako nepřítel, kterého byste se neměli dotknout. Do dalšího kola se dostáváte, jakmile se dotknete velké zlaté mince.

Goombas

Během cesty jsou vám samozřejmě sčítány body. Ty získáváte nejen za ničení vašich protivníků, ale také za sběr ovoce (pravděpodobně se jedná o jablka), na které budete každou chvilku narážet. Občas je ale autor schoval pod zelené krychličky s hvězdičkou uprostřed. Skočením na bonus s písmenkem „p“ se všechna jablka odkryjí a vy je budete moci sebrat. Někdy jsou ale tak šikovně postavená, že je lepší se jim raději vyhnout, protože byste mohli spadnout. To by sice neznamenalo ztrátu života (na žádné životy se tu totiž nehraje), ale konec rozehraného kola a návrat na začátek. Abyste tomu předešli, můžete používat klávesu F5 k rychlému uložení aktuální pozice a klávesu F6 k jejímu načtení. To se vám bude hodit především ve vyšších kolech s hlavními bossy. Tato kola se objeví vždy, jakmile dokončíte třetí kolo z rozehrané mise. Poté se budete muset snažit několikerým skákáním na jeho hlavu bosse zničit. To vám umožní postup do další mise.

No a dostáváme se na závěr! K technickému zpracování moc výtek nemám, až na použití hudby, kterou jsme tu už jednou slyšeli. Prostředí zůstalo zachováno, akorát se nám změnila kola a obtížnost opět o stupínek stoupla. Pokud jste tedy vášnivými hráči Maria a jeho dobrodružství, určitě byste si neměli nechat ujít jeho povedenou inovaci. Až na ten složitý způsob spouštění si myslím, že to stažení stojí za to. Když už ne pro vás, tak aspoň pro vaše malé sviště:-). Pěknou zábavu!

Ke spuštění hry je potřeba nainstalovat program Game Maker 4.2. Stáhnout jej můžete zde.

Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz