Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gravmari – nenasytná koule

aktualizováno 
Vesmír, nejzazší hranice. Toto jsou příběhy požírající koule, na její pokračující misi za sežráním nových světů a civilizací, odvážně se snažíc pozřít, co ještě nebylo pozřeno!
70

Gravmari

Platforma: Freeware
Výrobce: Hubris Arts

  • Pojídáte celý vesmír!
  • Trvá déle, než si zvyknete na přísné pravidla

Stáhnout

gravmari_poster

gravmari_01U většiny her je jasné už na první pohled, co vás čeká. Vidíte panáka s puškou v ruce a hned víte – no jo, bude se střílet. Nebo vidíte panáka bez pušky zato s připitomělým výrazem a víte, že jste uvnitř adventury. Více totožně stojících panáků značí strategii a tak dále. Ale objeví-li se před vámi malá pulsující kulička uvnitř asteroidového pole, je většina zkušeností k ničemu, a pokud je taková hra navíc opatřená netradičním ovládáním, leckdo by ji mohl brzy zahodit.

I já skoro udělal tutéž chybu a po pár sekundách hraní odsoudil Gravmari jako nezábavnou indie blbost a další neúspěšný pokus o inovaci, ale naštěstí jsem nedal na první dojem a včas prozřel. Gravmari přichází od Hybrid Arts a ovládáte v ní ve vesmíru žijící organismus žertovně pojmenovaný playertoid. Ten se musí neustále krmit okolními objekty menšími než je on; vtip je v tom, že s každým spořádaným bordelem se objem playertoidu zvětší a tím pádem se rozšíří i potencionální jídelníček.

gravmari_02Aby bylo jasno, očekávám v diskuzi vyhubování za přílišnou krátkost Gravmari. Ačkoliv hru lze hrát třeba donekonečna (nejsou zde žádné levely či příběh, čili se bohužel nekoná žádné šokující finální odhalení, jako třeba že koule přežráním zemře a její orgány ztvrdnou do podoby... kontinentů planety Země!!), hratelnost je po celou dobu v zásadě stejná. Koule se pohybuje do stran a požírá co se dá; jakmile se zvětší, požírá dále a tak pořád dokola.

Jak už jsem zmínil, zpočátku je trochu nepřehledné ovládání a než přijdete na správnou konzumní strategii, vychutnáte si pár hořkých úmrtí vyčerpáním. Hrajete ve 2D vesmíru se všemi jeho silami – stačí tedy kouli udělit počáteční impuls nějakým směrem a následně koukat, jak letí sama. V nouzi můžete vystřelit kus sebe a získat tak okamžité zrychlení, to když vám dochází síly a kručení břicha začíná ohrožovat život.

gravmari_03Klíčem k vítězství ale je správné využití zvětšování. Po každém nakynutí se pohled oddálí, takže koule je de facto celou hru stejně velká – to objekty okolo ní se "zmenšují". Jakmile k nakynutí/oddálení dojde, objeví se asteroidy nesrovnatelně větší v porovnání s těmi z vaší předešlé velikosti. Namísto hledání potravy v nově odhaleném lovišti je jednodušší vysmejčit do mrtě to původní; v ideálním případě se díky tomu znovu zvětšíte a předtím veliké asteroidy jsou najednou přístupné. Okamžik, kdy začnete namísto asteroidů spořádávat planety patří k nejvtipnějším momentům, které jsem poslední dobou u freewarovek zažil. Hmm, epické...

Výrazným kladem hry je audiovizuální zpracování. Žádné rádoby umělecké pixely, namísto toho minimalistické piánové intro. Stejně tak stylová hudba i efekty doprovázejí celý růst vašeho organismu. Gravmari se nezapíše do historie, nejedná se snad ani o první hru postavenou na nápadu "pojídám okolí a tím se zvětšuju", představuje ale poctivě odvedenou práci a díky ní jde o nadmíru příjemnou a svěží výplň několika desítek minut vašeho herního času.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V akci scAvenger 2 nesundáte prst ze spouště

scAvenger 2

Loď je plná nepřátel, pomalu se vám rozpadá před očima a záchranný tým má před sebou ještě pěknou štreku. Je na čase...Najdete na iDNES.cz