Grey Ollwit's Go Karts - závody motokár

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:49
Ačkoliv by vás mohl kostrbatý název hry odradit, nemusíte se obávat, Go Karts jsou jen a jen o závodění neuvěřitelně rychlých motokár, které doplňují nejen kvalitní zvuky a hudba, ale také zdařilé grafické pojetí a zvláštní arkádová atmosféra. Natankujte a směle na start!
40

Grey Ollwit's Go Karts

Platforma: Freeware
Výrobce: Grey Olltwit

Stáhnout

Grey Ollwit's Go Karts

Hodně dlouho nás nechali herní tvůrci čekat na další kvalitní freewarovou závodní hru, dlouho nereagovali na prosby hráčů až konečně hlas lidu poslechli a do nového tisíciletí nám nadělili jednoduchou autíčkárnu s prozaickým názvem - Grey Olltwit's Go Karts. Jak sám název napovídá, nezaposloucháme se ve hře do burácejícího hřmění mnohatunových tracků a nebudeme dokonce ani zdolávat náročné rally Paříž - Dakar, budeme se muset spokojit s několikaset metrovou motokárovou dráhou postavenou na místním parkovišti a vymezenou haldou pneumatik.

Instalačka hry čítá jen nějakého půl megabytu, takže nebude znamenat nepřekonatelnou překážku ani pro zatvrzelé odpůrce gigantických downloadů či pařany sedící za monitory školních počítačů. Hra rozbalená se pak sestává ze tří souborů, takže se nemusíte bát ani šlamastyky s přebytečnými soubory, uloženými pozicemi atd., a bez obav se můžete oddat ježdění na malých buginách. Na začátku jste požádáni o výběr počtu kol, která si chcete zajet, a v neposlední řadě také obtížnosti vašeho protivníka. V ostatních menu hry si dále můžete nechat zobrazit nejlepší dosažené výsledky (nejnižší čas potřebný k zajetí jednoho kola), vypnout/zapnout zvuk a hudbu, podívat se na nápovědu a zvolit typ ovladače, který budete při jízdě používat (klávesnice/joystick).

Grey Ollwit's Go Karts

5.. 4.. 3.. 2.. 1.. Start! Při prvním spuštění samotného závodu budete asi mírně zmateni. Nejen, že budete zprvu spokojeně mačkat šipky v domění, že váš bourák má červenou barvu, zatímco váš skutečný vůz bude zkoumat tvrdost zábran vymezujících trať, ale budete i nepříjemně překvapeni celkově špatnou ovladatelností vašeho vehiklu. Prvotní nedostatky ale směle brzy vyladíte a budete si vedle neschopného a neskutečně pomalého oponenta připadat jako opravdoví motokároví šampioni. Ale ouha! Při přepnutí na vyšší obtížnost vás oponent opět poráží na celé čáře a vaše vozidlo jen se bezcílně odráží od protějších stran závodní dráhy. Brzy pochopíte, že úspěšné zvládnutí oponenta pyšnícího se označením "Pro" si vyžádá dlouhou dobu tvrdého tréninku, stoprocentní zvládnutí trati a schopnost odhadnout chvíli, kdy je nutné začít brzdit, akcelerovat či zatáčet, projíždět dráhu bez jediného kontaktu s jejím okolím i oponentovým vehiklem a nejpohotovější prsty pod sluncem.

Bohužel ani Go Karts nejsou hrou dokonalou, jak by se nadšeným motokáristům mohlo naivně zdát, a drobností při letmém pohledu vyhrabeme víc než dost. Tak předně, absulutně mi není jasné, proč je motokára, vyjma oblasti, nad níž sedíte, a kol, průhledná. Je sice pravda, že opravdová motokára také není po celém svém obvodě potažená umělohmotnou karoserií, nicméně tvůrce si zřejmě neuvědomil, jak taková reálná motokára vypadá, a nebo, a Grey Ollwit's Go Kartstím hůř, hru odflákl. Za další nedotaženou část hry pokládám kolize. Je hezké, že vás při vyšší rychlosti pneumatiky od sebe odmršťují rychleji a při nižší pomaleji, nicméně ve chvíli, kdy si vás opačné strany vozovky přehazují jako horký kámen, vás tato formulace příliš neuspokojí a lepší zpracování kontaktu s okrajem vozovky by hře bezesporu jen prospělo. Totéž se víceméně dá vytknout i kolizím s oponentovým vehiklem. Vsadím se s vámi klidně o honorář za tento článek, že se vám nepodaří vybočit oponenta z jeho linie. Ať totiž do něj šťoucháte více či méně, vždy jen trochu ucukne zadní části a spokojeně pokračuje v jízde po předem určené dráze. Ve snaze jakýmkoliv způsobem zmást programový kód hry a vyhodit oponenta z jeho zaběhnuté linie mě napadlo zablokovat mu cestu, tak, že jsem svůj vůz zastavil přímo v místě, které leželo na jeho trajektorii. Oponent ale dle očekávání přijel, mou motokáru za efektní rotace odhodil pryč a bez škrábnutí či zastavení spokojeně pokračoval dál.

Ovládání hry také není z nejlehčích a nejsnazších. Autíčko totiž při sebemenším stisknutí šipky nahoru neúměrně rychle akceleruje a při rychlosti přibližně 60 mílí za hodinu se pro normálního hráče stává takřka neřiditelným a většinu závodu tak díky ignorací základních fyzikálních jevů jako tření absolvujete za pomoci setrvačností bez náznaku jakéhokoliv zrychlení. Tento postup je ale bohužel pasé jakmile se rozhodnete porazit nejlepšího oponenta (tzn. vyberete si nejvyšší obtížnostní úroveň); v takovém případě už budete muset chytře používat téměř okamžité brzdění a akceleraci, abyste mohli skvěle manévrujícího oponenta před cílem předjet.

Go Karts obsahují pouze jednu jedinou trať, což by mohlo zamrzet, nicméně i tak se s ní potrápíte víc než dost. Zvuky a hudba skvěle plní svoji doplňovací úlohu a neurazí ani hráče vysazeného na určitý vyhraněný typ muziky. Zdařilé zpracování hry pak neméně úspěšně dokresluje i kvalitní grafické pojetí (takřka s komixovým nádechem) a vzrušující atmosféra závodů malinkých motokár.

Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

51 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Další z rubriky

V arkádové Hillbilly Apocalypse se farmář rozhodne zachránit svět

Hillbilly Apocalypse

Když se úroda povede a místo rajčat se vám po farmě potujují krvežíznivá tomatová monstra, je potřeba vzít do ruky...

V Probably Not jste ten nejméně užitečný pomocník v domácnosti

Probably not

V roli robotického pomocníka v domácnosti by vaším nejtěžším úkolem mělo být správně roztřídit ponožky. To byste ale...

V pohádkové Chalk Gardens je kreslený svět plný plyšáků

Chalk Gardens

Dětský svět Chalk Gardens je propojený jedním velkým úkolem mimořádné důležitosti. Totiž, úkolem najít ukradenou nohu...

Najdete na iDNES.cz