Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gringo – kouzlo starých westernů

  12:00aktualizováno  3. prosince 11:47
Kdo z vás by někdy nezatoužil vydat se na Divoký západ, navštívit westernová městečka, utkat se v soubojích s indiány, poznat kouzlo lehkých lepých děv a okusit něco málo alkoholu? Pokud jste fanoušky knih Karla Maye a celkově je vám téma kovbojů blízké, čtěte dále.

Gringo

Platforma: Freeware
Výrobce: Real & Motyca

Stáhnout

GringoDalší z mnoha her, které se účastní letošní Becher Game, je i neotřelý projekt Gringo. Už na první pohled povedená hra z atraktivního prostředí Divokého západu, který svou romantikou pobláznil již nemálo autorů počítačových her. Kam má paměť sahá, na freeware scéně je to s hrami na toto téma poměrně na štíru. O mnoho růžovější situace není ani na poli komerčních her, ale několik úspěšných titulů by se našlo. Jako příklad stačí uvést starší, leč povedenou střílečku Outlaws z dílen LucasArts nebo třeba výborně hratelnou strategii Desperados. Řady těchto her pak rozšiřuje dnešní Gringo od slovenského týmu Real & Motyca.

Obrázky okolo by tomu možná nenasvědčovaly, ale Gringo není jen tak obyčejnou „hloupou“ 3D střílečkou. Princip hry je jednoduchý a pochopí jej naprosto každý. S trochou nadsázky by se hra dala přirovnat k legendárnímu Moorhuhnu, ovšem s tím rozdílem, že se odehrává nikoliv ve dvou, ale ve třech rozměrech. Každopádně ani to by nebylo tak přesné. Hra se totiž ovládá pouze dvěma kurzorovými šipkami, které uvádějí v pohyb mexického pistolníka, s nímž putujete na první pohled opuštěným městečkem. GringoMůžete tedy chodit pouze vpřed a vzad, úkroky do stran či jiným směrem možné nejsou. Jedna ruka by tedy měla zůstat na klávesnici a ovládat chůzi Mexikánce, zatímco druhá by měla pevně sevřít myšku, mířit a střílet. Na koho? No přeci na všudypřítomné nepřátele.

Za každého sestřeleného nepřítele získáte určitý bodový obnos, za head-shot speciální bonus. Další možností, jak zvýšit skóre, je střílení do sudů, na které občas po cestě narazíte. Občas mi činilo problém vůbec najít nepřítele, který po mně střílí a mé zdraví klesalo rychlostí volného pádu.  Obtížnost tedy není nejmenší, ale při troše tréninku si navyknete na jakousi taktiku a budete vědět, jak postupovat a kde přesně se nepřátelé vyskytují, takže nebude problém je skolit dříve, než to oni udělají vám. Pokud by se vám nevedlo, neklesejte na mysli, pošramocené zdraví lze zotavit sestřelením lahví s tequilou. 

Hra končí v okamžiku, kdy vás zastřelí a padnete nehybně k zemi, nebo uplyne časový limit stanovený pro hru. V případě, že bude vaše bodové konto dostatečně vysoké, získáte možnost zapsat své jméno do tabulky nejlepších střelců.

GringoJak již bylo o pár odstavců výše zmíněno, Gringo je plně 3D hra. Engine hry vypadá vcelku schopně, je stabilní a rozhodně na hru padne jako ulitý. S grafickou stránkou je tu trošku horší. Vzdálenost, na kterou vidíte, je značně omezena a okolní „krajina“ za městem také nevypadá dvakrát vábně. Poněkud toporně pak působí někteří nepřátelé, jejichž tělo má krapet méně polygonů, než bych očekával. Samotná postava hlavního hrdiny je provedena výborně a i s její animací se autoři poprali relativně dobře. Hodně efektně také vypadá cel-shadové pojetí grafiky, stejně jako je tomu třeba u hry XIII. A opravdovou lahůdkou pro všechny skalní fandy klasických westernů je speciální western mode, který se dá aktivovat v nastavení a díky němuž na hru nazírate jakoby na starý film (viz obrázek vedle).

V předchozím odstavci jsem byl možná občas kritický, ale jak víte, nic není bez chybiček a Gringu se také nevyhnuly. Jde sice jen o mušky, které jsou vzhledem k limitované velikosti hry téměř zanedbatelné. Takže čekáte-li na závěrečný verdikt, tady je: Gringo zcela určitě stojí za stažení, protože se u něj budete dokonale bavit.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...Najdete na iDNES.cz