Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gustav – rychlý útěk z blázince

  12:00aktualizováno  10:27
Život psychicky narušených jedinců nebývá příliš zábavný. Většinu času jsou nuceni strávit někde na samotce, téměř izolováni od okolního světa. A v okamžiku, kdy jsou propuštěni na svobodu, jsou zcela bezradní, náš svět jim připadá tak nepochopitelný.

Gustav

Platforma: Freeware
Výrobce: Natomic Studios

Stáhnout

GustavGustav, toť hodně zajímavý název pro počítačovou hru, nemyslíte? Pokud byste se však domnívali, že se jedná o další českou hru, čemuž by název možná i odpovídal, neměli byste zcela vůbec pravdu. Nový titul jménem Gustav je totiž další zajímavou gameskou, která pochází od známého týmu Natomic Studios (Bananarama, Paragunner, SidesWipe), jenž v poslední době vyrábí hry skoro tak jako na běžícím pásu. Je-li to dobře či nikoliv, to musíte posoudit sami. Pravdou ovšem je, že většina jejich her je jistě zábavná a originální, ale zpracování trochu pokulhává. Jak dopadne dnešní Gustav?

Pokud snad čekáte, že by se mohlo jednat o zlomovou hru, musím vás bohužel zklamat, neboť celá hra jako taková se nese plně v duchu předchozích projektů tohoto týmu. Všechny aspekty zůstaly zachovány, takže se setkáme s vcelku ucházející hratelností, malou velikostí a také s lehce mizerným zpracováním. Ale nepředbíhejme.

GustavVe hře se vžíváte do role Gustava, člověka, který byl po dobu uplynulých patnácti let zavřen v ústavu pro mentálně choré. Tomu se jednoho dne podařilo uprchnout, ale na celý únik má pouze málo času, neboť nemocnice, v níž byl vězněn, má ze zcela nevysvětlitelných důvodů vybouchnout a jeho úkolem je dostat se na samotný vrchol střechy celé budovy. Tak do toho!

Již po pár sekundách hraní zjistíte, že Gustav je arkáda jako vyšitá. Skrze obrovské množství různých podivných nepřátel (pravděpodobně výplody Gustavovy mysli) se prosekáváte jakousi mačetou a čím více jich zničíte, tím rychleji se vám zaplní modrou barvou ukazatel, který dokáže zpomalit čas a vy tak budete moci získat co největší počet bodů, což je vlastně cílem této hry. Jestliže dojde čas, nebo vaše postava pod útokem nepřátel zahyne, hra pro vás v tomto okamžiku končí a vy máte možnost odeslat skóre na stránku autorů a srovnat si svůj výkon s dalšími hráči z celého světa.

GustavCo se zpracování týče, hlavní postava mi připomněla mého starého oblíbence, věhlasného Prince z Persie. To se vztahuje pouze k vzezření hlavní postavy, neboť rozmanitostí prostor a jejich pečlivým vykreslením má stará herní klasika stále navrch. Rozlišení běží ve, pro Natomic Studios, standardním rozlišení 320×240, což hře na atraktivitě zrovna nepřidává. Pokud k tomu připočtete poměrně fádní design úrovní, po této stránce vás Gustav asi dvakrát neohromí.

I přes to, že jsem byl v posledním odstavci hodně kritický, je Gustav zajímavá hra, která stojí za stažení. Ostatně i její malá velikost k tomu láká, takže hledáte-li nějakou opravdu jednoduchou hru na několikaminutové odreagování, rozhodně vám ji doporučuji. Přeji příjemnou zábavu.

Autor:Nejčtenější

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz