Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HA (Xmas Edition) - slavné pokračování

  12:00aktualizováno  12:08
Každý asi v parných vedrech vyhledává nějaké to osvěžení. Jedním takovým osvěžujícím tipem by mohlo být vánoční pokračování velmi slavné hry Happyland Adventures, které se nyní koná v severních krajích. Nechce-li se vám čekat ještě půl roku do Vánoc, máte nyní možnost ponořit se na spoustu hodin do pravé vánoční atmosféry.

Happyland Adventures

Platforma: Freeware
Výrobce: Johan Peitz

Stáhnout

Je to více jak dva roky, co u nás vyšla hra s názvem Happyland Adventures. Velmi zajímavá a zábavná arkáda, kde je vaším úkolem v daném časovém limitu sesbírat všechna zvířátka a vrátit je do svého doupěte. Hra, kterou si dnes představíme je její pokračovatel, který je dle mého názoru mnohem lepší a zábavnější. Obsahuje totiž spoustu novinek, které hráče jistě nadchnou. Nejenže se jedná o vánoční vydání, které v člověku vzbuzuje pohodovou náladu, ale ještě k tomu v souboru, který si stáhnete, naleznete první verzi hry Happyland Adventures, takže máte rovnou dvě hry v jednom. To je ale zatím jenom špetka toho, jaká milá překvapení na vás ještě čekají, takže se máte opravdu na co těšit.

Happy Land

Samotný příběh hry začíná, jakmile zavolá noc před Štědrým dnem Santa Claus našemu známému pejskovi. Jeho pomocníčci se totiž někam ztratili a teďka je potřebuje všechny najít, jinak už NIKDY nebudou Vánoce. Pochopitelně náš huňatý hrdina ani vteřinku neváhá a Santovi slibuje pomoc. Nyní je už pouze na vás, jak si s tímto úkolem poradíte. Už na první pohled je vidět, jak si autor rafinovaně poradil se zvířátky z předchozího dílu, když je obsadil do role ztracených Santových pomocníků. Nyní se už ale pojďme podívat, co že to na nás Johan Peitz přichystal tentokrát.

Po spuštění hry máte možnost vybrat si ze tří nabídek. Tou první je Happyland Adventures - Xmas Editon (tu asi zvolí většina z vás), druhou je originální hra HA a poslední je možnost vytvořit si kolo z přibaleného Map Editoru. My se ale zaměříme na tu první možnost. Po přečtení samotného příběhu (přeskočíte klávesou Ecs) se před vámi objevuje známé menu v krásném vánočním kabátku. Už na první pohled si jistě všimnete nové položky – Password – která umožňuje přecházení mezi jednotlivými levely pomocí hesel. Dále už tam pak je klasika Play, Opitions, Help me nebo Exit. Význam je snad každému jasný. Po zvolení položky Play začíná první kolo.

Po jeho spuštění se ale nelekejte, že se jedná o další stejné kolo z originální hry. Náš pejsek se totiž ještě do těch severních krajin musí nějak dostat, takže jakmile ho projdete ocitáte se v krásném vánočním kole, které je celé obalené do sněhu. Cíl hry byl zcela zachován – projít celým kolem a sesbírat daný počet zvířátek, které je nutné vrátit zpátky do takové modré „skleněné“ místnosti (kolik jich musíte sebrat, máte napsané v pravém horním rohu hned pod časovým limitem). Najednou jich ale můžete vzít maximálně pět, takže se budete muset kolikrát vracet. Ve hře jsou ale samozřejmě nějací ti nepřátelé, kteří vám vaše plány neustále ztěžují. Mohou tu být různé žížaly nebo šneci, tučňáci nebo chodící potvory – jistě je všechny včas poznáte. Těch se nesmíte dotknout, jinak vám seberou jedno srdíčko (zastává funkci jednoho zdraví – max. je můžete mít dvě). Pokud se vás dotknou a vy nebudete mít srdíčko v zásobě, přicházíte o jeden život ze dvou. Je ale možné si během cesty srdíčka doplňovat, stejně jako životy – pouze jakmile dosáhnete počtu 250 sebraných bonusových věciček. Tentokráte to mohou být zvonky, dárečky, punčochy nebo třeba bonbónky (taková vánoční kolekce). Za každý sebraný předmět jste patřičně bodově ohodnoceni. Jelikož jsou některé levely opravdu obtížné i z hlediska času, máte možnost si ubíhající čas zvyšovat sbíráním modrých přesýpacích hodin. Pokud nebudete moci někam vyskočit, kouzelné botky přijdou jistě vhod. Většinou ale na ně narazíte v bonusových levelech nebo tajných místnostech.

Happy Land

Když už je tedy o těch bonusových místnostech řeč, tak si o nich něco málo povíme blíže. Stejně jako ve hře originální, tak i v dnešním vydání není počet zvířátek totožný s počtem, který musíte sebrat. Většinou jich je ale více, a pokud je vrátíte do doupěte úplně všechny, vaši nepřátele se změní ve zlaté mince, po jejichž sebrání jste puštěni do bonusového kola, ve kterém si můžete nasbírat opravdu spoustu věcí – prostě bonusů:-). Pokud se vám ale všechna zvířátka nepodaří najít, ale jedno či více za vámi zůstane, jste také odměněni. Za to, že jste ho (je) vzal s sebou, můžete navštívit tajnou místnost se spoustou bonusů. Nejenže vám v obou případech naskáčí tisíce bodů, ale ještě si třeba můžete přilepšit co se životů týče.

Hlavní novinkou, kterou jsem s radostí přivítal a plně využíval, byla hesla. Tento kus kódu je vám ale vydán pouze v případě, že během kola sesbíráte pět malých modrých kuliček. Takto by se to mohlo zdát jako úplná brnkačka, jenže vás budu muset rychle vyvést z omylu. Tyto kuličky jsou různě poschovávány (v jednodušších levelech zatím ne, ale v pozdějších rozhodně ano), takže se budete muset kolikrát hodně snažit, abyste je našli všechny. Je to opravdu obtížné, a pokud se vám nebude dařit delší dobu, možná, že se z toho i zblázníte….;-). Pokud je ale najdete všechny, heslo vás nemine. Myslím, že ho budete využívat snad všichni, protože délka hry by se mohla odhadnout na několik hodin a to asi nikdo nevydrží. Možná, že ale někdo ano:-)).

Dále stojí za zmínku vaši věrní přátelé – staří dědulové. Ti vám, stejně jako v originální hře, radí s určitým problémem (mně třeba poradil, že při klouzání mohu své nepřátele prorazit a tím si uvolnit cestu). Každý ale má naprogramovanou svoji jedinou nápovědu, takže žádné dlouhé debaty nečekejte. Do řeči se s ním pouštíte po stisknutí klávesy, kterou si můžete navolit v položce Options. Pak se tu ještě vyskytují různé skryté místnosti, do kterých se během kola nedostanete klasickou cestou. Cesty jsou „vyhrabané“ třeba ve skalách, kupkách sněhu nebo baráčcích – musíte prostě zkoumat a zkoušet.

Happy Land

Nuže a blížíme se k závěru, ve kterém ještě pár slov o technické stránce HAXE. Ta je prostě provedena na výbornou. Grafika zůstává zachována, akorát se tu změnilo prostředí z letního na zimní. Co se ale velmi často mění, je hudba a to hudba přímo nádherná. Zatímco v první verzi hry se muzika (také byla hezká) opakovala pořád dokola, zde si můžete poslechnout hned několik typů písniček především s vánočními melodiemi. Povedených zvuků tu je také halda. Prostě parádní doprovod, který nemůže snad nikdy lézt na nervy.

Pokud jste si zamilovali první pejskovo dobrodružství, rozhodně byste si neměli nechat uniknout jeho nástupce. I když máme ještě spoustu letních dní před sebou, nemohl jsem čekat až do Vánoc a o tuto báječnou hopsačku vás připravit. Pro vášnivého milovnika povedených arkád je download nutností. Příjemnou zábavu!

Autor:


Témata: Advent a Vánoce

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

Při hraní Indagar se vám jistě vybaví Silent Hill

Indagar

Je tady nebezpečné monstrum, měnící se stěny za zvuku sirén i neoblomný časový limit. Ano, všechno je na svém správném...Najdete na iDNES.cz