Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Haunted Castle 3 – řežba jako v Golden Axe

  12:00aktualizováno  16. dubna 7:08
Legendární fantasy řezanici Golden Axe připomíná nejvíce francouzská freewarovka Haunted Castle 3 – rozsáhlá, pořádně obtížná, graficky perfektní a výtečně hratelná zboku viděná akce.

Haunted Castle 3

Platforma: Freeware
Výrobce: Konamig

Stáhnout

Haunted Castle 3Vcelku nedávno na Plných hrách vyšla recenze na původem francouzský akční titul Haunted Castle 2. HC3 pochopitelně není ničím jiným, než přímým pokračováním zmiňované hry od stejného autora – a ve stejně frenetickém, divokém, obtížném, ale setsakramentsky zábavném stylu. Těm, kdo neměli tu čest přímo s Haunted Castle 2 či některou jinou hrou od stejného autora (celkem jich vytvořil požehnané množství a jejich počet stále roste), nejlépe přibliží celou ságu srovnání s klasickou akční plošinovkou Gods či ještě větší arkádovou řezanicí Golden Axe. Inspirace je zřejmá na každém kroku, neboť i hratelnost Haunted Castle 3 je založena zejména na skákání, uhýbání a ničení desítek hloupých, ale přesto životu nebezpečných nepřátel.

Hlavním hrdinou Haunted Castle 3 je nabušený bojovník. V hlavě sice také něco má, cestu světem si ale bude muset probít vlastními ostrými pěstmi. Další zbraní, kterou má postava v HC3 k dispozici, je defaultní indianajonesovský artefakt – bič. S jeho pomocí lze pacifikovat všechny nepřátele, na některé stačí jedna přesně mířená rána, jiní padnou až po více zásazích. S bičem bohužel není možné provádět žádné eskapády ve stylu legendárního archeologa. Později se hráč dostane i k bonusovým zbraním, za jejichž používání se platí srdíčky. Ta vypadávají ze zabitých nepřátel, čímž se ničení i sebenevýznamnějších potvůrek stane nutnou záležitostí.

Haunted Castle 3Hra představuje velice jednoduchý příběh, ten ale nehraje prakticky žádnou roli. Důležité je jediné: projít co nejdále a zabít co nejvíce nejrůznějších nestvůr. Hra je rozdělena na jednotlivé levely, v nichž se pohybují rozmanití nepřátelé – lidští, nemrtvé stvůry, nebezpečné pasti v pdoobě chrličů chrlících smrtící střely, ryboželvy vyskakující z vodních ploch a metající smrtonosné koule a velká řada dalších. Variabilita řadových nepřátel oproti předchozímu dílu ještě vzrostla a spolu s ní se radikálně zvýšila už i tak prakticky nehratelná obtížnost. Dostat se byť jen do druhého levelu je problém a dohrát hru se ve světle několika hodin marných pokusů zdá prakticky nemožné.

Přesto je frustrující hraní spočívající v neustálém zkoušení docela zábavné. Zřejmě jde o jakési masochistické kouzlo starých časů a nedohratelných arkád ve stylu Project X. Zároveň tak hráč docení objevení každé nové lokace, neboť je tvrdě vykoupeno spoustou vlastního potu a v krajních případech i krve a jiných tělních tekutin. Haunted Castle 3 je co do lokací značně variabilní a zavádí hráče do nejrůznějších, pěkně zpracovaných krajin, přičemž ráz okolí se mění i v rámci každého jednoho levelu.

Haunted Castle 3Grafické zpracování opět využívá jen rozlišení 320x200, nicméně oproti minulému dílu doznalo přesto ještě výrazného zlepšení. Zejména obrázky pozadí jsou ručně nakresleny s velkou dávkou citu pro detail a těžko je lze hodnotit jinak než jako oku lahodící. Ani nepřátelé a hlavní hrdina nevycházejí z celkového pohledu špatně, snad jen jejich animacím by prospěl větší počet framů. Na druhou stranu: možná je to daň za celkovou svižnost a rychlost i na slabých počítačích, což je pro úspěch akčního herního stylu klíčové.

Haunted Castle 3 je pravověrným nástupcem svých předchozích dílů. Jeho hratelnost je s nimi prakticky shodná, nabízí ale výrazně zlepšené audiovizuální zpracování a ještě o něco vyšší obtížnost, což zejména aspiranti na titul "skutečného hardcore pařana" jistě ocení. Za cenu vcelku malého downloadu to není vůbec špatná volba.


Autor:


Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...Další z rubriky

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz