Hawkeye - sám proti zvířatům

  12:00aktualizováno  12:04
Hawkeye je klonem stejnojmené akční arkády z osmdesátých let. Octnete se zde v roli neohroženého bojovníka a bude jen na vás, zda zvítězíte nebo vás zničí kvanta všude se vyskytujících nepřátel.
70

Hawkeye

Platforma: Freeware
Výrobce: Trevor Storey

Stáhnout

Hawkey Za několik desítek let (popřípadě století) bude lidská rasa pokračovat v průzkumu naší sluneční soustavy, která sice již bude z větší části známá,ale kolonizovaná bude pouze z menší části. Dávný sen lidstva - osídlit vesmír, je na dobré cestě. Bohužel nikdy nic nejde tak, jak je původně plánováno. Na planetě Xamox na okraji Mléčné dráhy v poklidu žila lidská kolonie. Sice prováděli výzkum, který by na matičce Zemi schvalován nebyl, ale někde se s radioaktivními látkami pracovat musí a čím dál od Země, tím lepší. Idylku narušil přílet vesmírných pirátů, civilizace zvané Skykriss, která téměř celou nebohou kolonii zmasakrovala a vydrancovala. V tom zmatku si nikdo nevšiml, že v zapadané podzemní části pár vědců přežilo a ti dokonce kontaktovali Zemi o pomoc.

Povrch planety je plný rostlin zmutovaných od radiace a podobně postižené zvěře, pro obyčejného člověka velice nepřívětivý terén. Ale i přesto Země vysílá svou jednočlennou záchrannou jednotku, aby se dozvěděla, co se vůbec stalo. Onen příslušník jednotky, jménem Hawkeye, který vypadá, jako by z oka vypadl hlavnímu hrdinovi z filmů o Rambovi, je člověkem pouze zčásti, kvůli podmínkám planety je kyberneticky upraven. Po výsadku si musíte prvně proklestit cestu na povrchu, dojít až k ruinám a zjistit, co se děje. Zvládnete to?

Hawkey Jakožto Hawkeye vás čeká prolézání levelů a hledání - puzzle. Není to žádný pokus o vtip, ale ani to nebude tak lehké. Protože hra je víceméně plošinovka, tak můžete pouze chodit vlevo a vpravo, občas přeskočit pár děr v zemi, popřípadě přeskákat po několika plošinách dál. Start kola je vždy na levé straně, pro první dílek puzzle si musíte dojít doprava, poté zpět doleva na začátek, kde se objevil díl druhý, po dalším oběhnutí levelu skončíte opět na začátku a čeká vás ještě jedna cesta na konec, kde konečně postoupíte do dalšího kola. Moc se neradujte, po součtu bodů za zlikvidované nepřátele na vás čekají další kola, kde budete stále pendlovat zleva doprava a zpět. Pokud se stane, že zapomenete, na kterou stranu máte jít, nic se neděje. V horní třetině obrazovky na každé straně kouká hlava jestřába, a svítící oko ukazuje správný směr.
Aby hledání dílků nebylo tak jednoduché, brání vám v něm mnoho obyvatel Xamoxu. Nemyslím zde lidi či nic podobného, ale zvířata, některá více, některá méně zmutovaná. Dorážet na vás budou ptáci v počtech, o jakých se nesnilo ani Alfrédu Hitchockovi. Skákat po vás budou přerostlé žáby, objeví se i pár dinosaurů. 

Při nárazu do těla hrdiny sice explodují, ale tím vám uberou část životní energie, bez které přijdete o jeden z mála životů a budete navráceni o kus zpět. Abyste mohli vzdorovat, máte k dispozici menší zbraňový arzenál skládající se ze čtyř zbraní. První a základní je obyčejná pistole střílející po jednom výstřelu. Lepší je rotační kulomet střílející po dávkách. No a dvě těžké zbraně, laser a raketomet, které dokáží zlikvidovat více nepřátel, se hodí vždy. Nevýhoda je, že kromě pistole mají zbraně omezený stav munice. Hawkey Sice občas najdete náhradní zásobník, ale spoléhat na to nemůžete.
Ovládání není řešeno nejšťastněji, k pohybu šipky, ke střelbě Z/Y (záleží na klávesnici), ke skákání shift, ale k přepínání zbraní klávesy F5 až F8.

Hudební stránka je dobrá, hraje hudba, která je vybraná vhodně k ději. Bohužel při postupu levelem se ozývají pouze zvuky charakteristické pro každou zbraň a výbuchy zvěře, zde se na hudbu pozapomnělo. Hra není stavěna pro vyšší rozlišení, neboť poté je více rozkostičkovaná. Jinak je grafický vzhled průměrný. Zjednodušeně lze říci, že vás čeká neustálé lítání ze strany na stranu, bezhlavé vybíjení tuctů zmutovaných zvířat, které za to přeci nemůžou. Na druhou stranu lze při hře vybít takzvaný pud lovce, který se v každém z nás skrývá. Nejen proto lze hru Hawkeye doporučit nejen k odreagování, ale i k trávení času, kdy vás ubíjí nuda. Lepší pobít několik desítek zvířat, nežli se nechat ubíjet onou nudou. Dokážete se prostřílet všemi levely?


Autor:

Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 26 čtenářů

Témata: Země (planeta)

Nejčtenější

Tanks of Freedom je taktická hra pro líné stratégy

Tanks of Freedom

Pod líbivou retro slupkou této tahové strategie se skrývá shnilá a problémy prostoupená hra, o které se ani nedá říkat,...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

There Was A Caveman vám připomene legendární Prehistoric

There Was A Caveman

Tahle skvělá plošinovka vás vezme přes hlavu kyjem a nechá vás vzpomenout na staré dobré časy slavných arkád...

Crypt Worlds jsou ukázkou designérského génia a šílenství

Crypt Worlds

Dohrání málokteré hry ve vás zanechá takovou duševní a mentální prázdnotu. A málokterá hra je tak divná, jako Crypt...

Další z rubriky

Ve futuristické Safehouse roboti lidem nepomáhají

Safehouse

Budoucnost robotiky vypadá růžově. Budoucnost pro lidstvo zase tak moc ne. Žádná totiž nebude.

Roulette Knight je nejbizarnější hra na hrdinu v historii lidstva

Roulette Knight

Hrdinská dobrodružství mají mnoho podob. Nemusíte zrovna zachraňovat svět. Stačí, abyste se snažili neprostřelit si...

King‘s Comfort, aneb, co dělá Norman Bates během dlouhých nocí

Northbury Grove: King‘s Comfort

Zdánlivě liduprázdný motel je skvělé dějiště tradiční „vyvražďovačky“. Tohohle maniaka není tak snadné setřást.

Najdete na iDNES.cz