Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HemoHes Championshit 2001

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:33
Po všech těch nudně seriózních simulacích zimních radovánek tu máme příjemné vtipné zpetření v podobě HemoHes Championshit 2001, hry, ve které musíte bezchybně zkloubit ježdění na běžkách s opatrným dopingem.
70

HemoHes Championshit 2001

Platforma: Freeware
Výrobce: Lahti Ski Commision

Stáhnout

HemoHes Championshit 2001

Když jsem s radostí sledoval oblibu nedávno zrecenzované simulace skoků na lyžích Ski Jump International 3, nedalo mi to, a začal jsem pečlivě prohledávat všechny zahraniční freewarové servery a bádat po další podobné hře. Štěstí se na mě naštěstí usmálo velice brzy v podobě ani ne megové zimní šílenosti s potrhlým názvem HemoHes Championshit 2001. Jak se ale později ukázalo, o žádný shit tu ve skutečnosti nejde.

Na první pohled je HemoHes Championshit 2001 (dále jen HemoHes 2001) typickou DOSovou hrou. Už úvodní menu se vám prezentuje v archaickém rozlišení 320x240 a ani v samotné hře vás grafika vyšším rozlišením neokouzlí. Naproti tomu samotné provedení prostředí, v kterém se váš dopující lyžař bude pohybovat, je naprogramováno a především zpracováno doslova mistrně. To, co vás k téhle zasněžené freewarovce přitáhne zaručeně nejvíc, není její grafická stránka, ale především skvělá hratelnost, na níž má zásluhu především jeden naprosto revoluční nápad.

Nepředbíhejme ovšem událostem, vezměme to pěkně od začátku. Zprvu se HemoHes 2001 tváří jako obyčejná simulace ježdění na běžkách - lyžař se po stisknutí šipky doprava postupně za pomoci odrážení hůlkami rozjede a naopak stisknutím šipky opačného směru jej můžete v jeho konání zbrzdit. Zádrhel ovšem nastane, jakmile se s lyžařem budete snažit vyjet nějaký vyšší pahorek. Váš svěřenec je totiž nadmíru líný a pohodlný a do kopce prostě lézt odmítá. HemoHes Championshit 2001Jediné, co vám tedy zbude, je nastartovat osudový level znova a pokusit se překonat strmé převýšení jinak. A právě zde přichází na scénu ona geniální věc, která z obyčejné lyžovací hry dělá naprosto chytlavou a logickou záležitost, totiž "hemohes". Ony hemohes zde reprezentuje sada injekčních stříkaček, jejichž aktuální počet je indikován ukazatelem v pravé dolní části obrazovky. Na začátku každého závodu jich máte k dispozici pouze pět, takže je třeba je užívat obezřetně a zbytečně neplýtvat, protože se vám to může v pozdějších fázích úrovně snadno vymstít. Jejich použití je velice snadné - jakmile v průběhu vašeho ladného sjezdu stisknete "H", lyžař se nadopuje a začne sjíždět rychleji. Tato akce je dokonce doprovázena i obrazovým efektem, takže se nemusíte bát, že byste omylem bušili do špatné klávesy. Pakliže jste doping použili na opravdu vhodném a příhodném místě, zbývá se jen modlit, aby líný a puntičkářský lyžař následující kritický výstup zvládl.

Nebude-li vám první level vyhovovat, stačí si v menu options nastavit úroveň jinou, zajímavější a navíc s unikátním hudebním doprovodem i samotným designovým zpracováním. Stoprocentně nejvíc mě v nabídce jednotlivých map upoutala jedna nazvaná Mission Impossible, která do posledního puntíku odpovídá svému známému názvu. Mimo to, že na pozadí pohrává titulní melodie onoho snímku s fešákem Tomem Cruisem v hlavní roli, byl i tvar tratě samotné HemoHes Championshit 2001MI podřízen - čekají vás nejen tařka kolmé sešupy, ale také prudké stoupáky a časté výkyvy převýšení. HemoHes 2001 ale takových jedinečných úrovní obsahuje mnoho - prostě a dobře, každý si zcela jistě vybere.

Možnosti nastavení nebyl ušetřen ani další důležitý atribut každé správné závodní hry - úroveň AI oponentů. Široká škála nastavení umožňuje jednak udělat z ostatních lyžařů blbce, kteří ani neví, že můžou dopingem zrychlovat a jednak také lyžařské genie, pro něž se doping stal každodenní rutinou :-)). Nezbývá mi tedy, než vám tuhle šílenou 2d simulaci ježdění na běžkách spojenou se strategickým využíváním nedovoleného dopingu vřele doporučil. Přinejmenším unikátní sada levelů za těch pár minut (možná jen sekund) stahování určitě stojí.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 29 čtenářů


Nejčtenější

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...Další z rubriky

V temné Shadow Web nemůžete věřit jen vlastním očím

Shadow Web

Podobně jako v mnoha jiných hororech, i v Shadow Web musíte uniknout ze zamčené budovy a nenechat se sežrat. Hru...

miniDooM 2 je klasická řezničina ve 2D, ale neméně skvělá

miniDooM 2

Démoni, tvrdá hudba, motorová pila, plazmová puška, barevné klíče, tajné místnosti… Co ještě se vám vybaví, když se...

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...Najdete na iDNES.cz