Doporučujeme

Hexagem - hrátky s hexagemáky

  • 14
V rozmezí tří dnů se nám tu na Plných hrách sešly hned dvě velice kvalitní logické freewarovky. Ta dnešní je ještě krapet inteligenčně náročnější, pointou zajímavější a velikostí drobnější než její předpředvčerejší kolegyně. Pokud občas rádi používáte při hraní i tu část těla, která vám sedí na krku, určitě nebudete litovat.

Hexagem

Platforma: Freeware
Výrobce: ArchMage ZeratuL

Stáhnout

V příjemně logickém rytmu, který jsem navodil svou předvčerejší recenzí velice kvalitní grafické hříčky Q-Lat 2, budu (a rád) pokračovat i dnes. Pod ruku a kuličku mého myšítka se mi totiž dostala zajímavá a notně netradiční freewarovka Hexagem. Jak sám název napovídá, budeme v ní mít co do činění nejen s objekty tvarů šestistranných, ale také třpytivými barevnými kamínky, jimž se přezdívá gemy.

HexagemMusím se přiznat, že ke každé další logické hře vždy přistupuju s vrozenou skepsí – u takového typu freewarovky si totiž nikdy nemůžete být jistí, nakolik inteligentní pointu bude obsahovat, jak moc velké výkony bude po vaší těžce zkoušené hlavičce požadovat a bude-li natolik intuitivní, aby pročítáním stručného souhru jejích pravidel člověk nemusel strávit půl odpoledne. Hexagem naštěstí mezi takové odsouzeníhodné logiky nepatří – ba právě naopak, má jednoduchou, lehce pochopitelnou a navíc dostatečně zajímavou a neotřelou pointu a rozhodně neurazí ani svým víc než kvalitním technickým zpracováním.

Vezměme to ale hezky od začátku, tedy od těch výše zmíněných šestiúhelných kamínků. Těch je na hrací obrazovce habaděj. To, co je od sebe navzájem odlišuje, je jejich rozdílné zbarvení – a právě na něm je založen účel celého vašeho hexového snažení. Uprostřed obrazovky najdete malé políčko, které jako jediné není obsazeno všudypřítomnými gemy – je to políčko, jehož neustálým a neuspořádaným pohybováním dosáhnete seskupení stejnobarevných gemů k sobě. Jinak řečeno – s jeho pomocí můžete požadované gemy přemístit na místo, kde se vám zrovna hodí. Jakmile jste s výsledkem své činnosti spokojeni, stačí jen pravým tlačítkem myšoidu kliknout na jeden z gemů stejnobarevné řady a pozorovat, jak se jejich zbarvení mění na šedivo. S šedivými gemy už sice následně nelze hýbat, nicméně zase na druhou stranu jejich přeměnou získáváte body do kasičky, jejíž hodnota by se měla vyšplhat minimálně na jednu z hodnot indikovaných v informačním proužku na pravé straně obrazovky. Nepraktickým přeměňováním gemů si samozřejmě můžete například zablokovat důležité prázdné políčko, bez něhož nelze kamínky přesouvat, nebo taky oddělit jednu část obrazovky od druhé. To vše souvisí do jisté míry s tím, jak jste schopni bleskurychle kombinovat a rychle a duchapřítomně s gemy nakládat. Největší a velice častou chybou , které se můžete třeba i omylem dopustit, je odklepnutí řady pouze tří gemů dané barvy. V takovém případě hra končí a vám zůstává pouze tolik bodů, kolik jste jich do inkriminované chvíle stihli sesbírat.

HexagemDalší omezení vaší nelehké úlohy v Hexagemu spočívá v notně šibeničním časovém limitu, jehož vypršením pro vás hra taktéž neúspěšně končí. Konkrétně je to půlminutka, během níž musíte buďto přeměnit některou řadu stejnobarevných gemů na jejich šedé protějšky, nebo s poraženeckým výrazem ve tváři hru nedobrovolně vzdát. Úspěšným přeměněním gemů se vám samozřejmě limit doplní (opět do půlminuty) a vy můžete spokojeně sbírat a sbírat dál.

Technické zpracování Hexagemu je, jak jsem řekl už v krátkém úvodu, na víc než kvalitní úrovni. Přestože po žádné logické hře nelze nijak převratnou grafiku očekávat, Hexagemu jeho nadstandardní ztvárnění rozhodně pomáhá jak na atmosféře, tak koneckonců i na hratelnosti. Hlavně kvůli jeho zajímavé a neotřelé myšlence a její kvalitní adaptaci do vituálního světa „za monitorem“ bych jej vřele doporučil každému, komu není žánr logických her cizí a kdo hry nehraje jen proto, aby si na nich vybil svou zlost, ale taky procvičil svůj uvadající inteligenční potenciál a schopnost adekvátní a především rychlé reakce.


  • Vybrali jsme pro Vás