Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hic Sun Danger – povedená strategie

  12:00aktualizováno  13. října 2:04
Strategická hra Hic Sun Danger je dílem českých autorů. Nabízí zábavně zpracované boje mezi čtyřmi mimozemskými rasami a dokáže zabavit na překvapivě dlouhou dobu. Má šanci stát se novodobým Diktátorem? Posuďte sami...
40

Hic Sun Danger

Platforma: Freeware
Výrobce: Harry 42

Stáhnout

Hic Sun DangerStrategických her je v oblasti volně šířitelné scény pomálu. Naštěstí čeští vývojáři nezapomínají na ty, pro něž je tento žánr jasným favoritem mezi všemi – což beze všeho platí i o autorovi této recenze. Kupříkladu nedávno skrze lokační systém na redakčním stole přistála nenápadná, pouhých pár desítek kilobajtů čítající, ale o to nečekaněji záživná taktická bojová hra Hic Sun Danger.

Pomiňme ne úplně šťastný pokus o latinsko-anglický mix v názvu a přejděme raději rovnou k tomu, o co jde v této tahové strategii v textovém režimu především. Střetávají se v ní dva hráči – a nutno podotknout, že výhradně lidští, a to na jednom počítači. Každý z nich dostává do rukou jednu zemi a jako její prakticky neomezený vládce se snaží dosáhnout jediného cíle. Zničit protivníka, a to tak, že totálně. Zabrat jeho území, zbořit jeho domy, znásilnit jeho ženy – zkrátka barbarská klasika.

Základem pro úspěšné hraní je volba mezi jednou ze čtyř dostupných mimozemských ras. Hic Sun DangerK mání jsou Alieni, Animalité, Spaceni a Insecti. Každá rasa má vlastní sadu budov, v nichž se rekrutují jednotky, a jiným způsobem řešené hospodářství – různě drahé stavby, různé zisky, jež z nich plynou a podobně. Odlišnosti jsou v rámci herního systému spíše jen kosmetické, než že by hraní každé z ras vyžadovalo specifickou strategii, přesto ale výrazné a rozhodně ne zanedbatelné.

Když si hráč vybere, otevře se před ním základní menu, na něž bude pohlížet v každém tahu. Ve spodní části obrazovky jsou k dispozici všechny důležité statistiky a údaje o provincii – aktuální stav peněžního konta, území, jaké zabírá (jeho hodnota nesmí klesnout pod 100 – stane-li se tak, hra končí neúspěchem), počet dolů, které se na něm nacházejí, počet ubytovacích míst pro jednotky a statistiku o tom, kolik jich je volných, a konečně důležitý měsíční výnos, jenž se vždy na konci tahu připočítává na konto.

Dále má hráč k dispozici statistické údaje v podobě přehledu všech jednotek, budov a ras, může pak podnikat různé akce ve třech sférách – ekonomické (nákup jednotek, dolů, území či budov), bojové (křížení jednotek, útok) a politické (špionáž, diplomacie). Roli obvykle hrají peníze, neboť všechno něco stojí a je třeba vždy obezřetně počítat, co si lze dovolit. Hic Sun DangerV případě vojenských akcí pak hraje roli síla jednotek, přičemž hráči se střídají v nasazování svých potvor proti soupeři, což přidává mírně na taktické náročnosti.

Jak vidno, není Hic Sun Danger hra bůhvíjak komplikovaná. Ze začátku se díky absenci veškeré grafiky může zdát nepřehledná, nicméně pochopení herních principů je otázkou několika minut – a pak už začne velmi dobrá zábava. Hic Sun Danger je přes svůj komorní rozsah docela variabilní a dokáže zabavit po dlouhou dobu, než jsou objevena všechna její strategická zákoutí a výhodné postupy. Díky diferenciaci ras a širokému počtu jednotek se zkrátka jen tak neomrzí, a to je jedině dobře.

Celkově lze říci, že v poměru velikost/zábava si Hic Sun Danger vede více než skvěle. Absenci audiovizuální omáčky nahrazuje záživností, rozsahem a chytrými herními principy. Dobrá práce!


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

46 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 20 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

Prazvláštní sci-fi The Alpha Device má naprosto filmový příběh

The Alpha Device

The Alpha Device není ani tak hra, spíš zážitek podepřený úžasným dějem, z jehož vyprávění rozhodně neodvodíte, jak...Najdete na iDNES.cz