Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hockey 2001 – zábava na ledě

  12:00aktualizováno  17. srpna 2004 11:24
Dnes mám dobrou zprávu pro všechny příznivce sportovního žánru. Především pak pro zastánce hry zvané hokej, hry, která má především u nás mnoho příznivců. Hockey 2001 je vytvořen opravdu na vynikající úrovni. Neváhejte a okuste tento sport v jednoduché počítačové podobě, ale zato s mnoha možnostmi.
50

Hockey 2001

Platforma: Freeware
Výrobce: Defog & MK Productions

Stáhnout

Hockey 2001 (dále jen H2001) vzešel z produkce finských autorů, kteří si říkající Defog. Finové mají vůbec v oblasti freewarových her mnoho kvalitních titulů, jak již nám mnohokrát dokázali (např. Bikez 2, Ski Jump International 3, …). Dnes tomu nebude jinak, a proto můžete očekávat spousty hodin solidního paření. H2001 se stává zatím posledním následníkem svých předchůdců (96‘, 97‘, 2000) a tvoří tedy sérii o celkovém počtu čtyř dílů. Nyní se již podívejme přímo na hru samotnou.

Hockey 2001Po spuštění nečekejte žádné intro, nýbrž úvod v podobě krátkého popisu činnosti tvůrců od úplného počátku. Následně se už dostanete do velmi obsáhlého menu, kde by vás žádná položka neměla minout. Jistě se ptáte, na jakém principu vlastně tato gameska pracuje. Prakticky se ocitnete na ledě v podobě barevné kuličky a proti vám stojí soupeř stejného kalibru. Že se jedná o skutečný hokej, potvrzuje ležící puk uprostřed řádně upraveného kluziště s brankami. Úkol je snadný – obdarovat protivníka, co nejvíce góly do sítě jeho svatyně.

Abyste však vše pochopili, pak není nic snazšího než kliknout na “Hockey school“. Uvedením této možnosti si autoři značně zlepšili reputaci, neboť H2001 není vůbec tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát! Abyste dostali vše, jak se říká „do oka“, budete potřebovat značnou dávku trpělivosti a možná i talentu. Škola je rozdělena do tří testů, kterými se naučíte vše důležité pro H2001. Vždy si musíte přečíst krátké instrukce v horní části obrazovky a podle nich zkusit, co dokážete. Jedná se například o napadání soupeře či skórování. Po zhruba 2-3 minutách byste měli dokončit všechny úkoly a následně se před vámi zobrazí jakési závěrečné vyhodnocení, které ukáže, jak jste si vedli. Že to nebude zrovna uspokojivý výkon? Nic nezoufejte, ne nadarmo se říká – opakování, matka moudrosti :-). Pokud byste měli chuť vyzkoušet si vše podle svého gusta pěkně v klidu, pak stačí zvolit položku “Practise”. Na stadionu se objevíte pouze vy, puk a branky. Čas ani soupeř vás netlačí, takže stačí trénovat dle libosti.

Hockey 2001Pochvíli určitě stejně neodoláte pokušení a budete si to chtít s někým “rozdat“ již na ostro. Proto je zde připraven “Exhibition match”. Nejdříve si zvolíte vhodného soupeře. Je jich tu na výběr celkem šest a každý má své vlastnosti mezi něž patří rychlost, skórování, celkové hodnocení a nakonec nejméně důležitá národnost. Rozdíl je samozřejmě také v barvě kuličky a jménu. Když si konečně vyberete vhodného kandidáta na “debakl” dostanete se do obrazovky, kde naleznete podrobnější popis každého hráče (např. stav posledního zápasu, šance na výhru v %, atd.). Poté se už dostáváte do nejočekávanější části, přímo do hry. Žádné pískání od rozhodčího však neuslyšíte, neboť v H2001 se hraje naprosto bez pravidel. Jedna třetina trvá „pouhou” 1 minutu, ale nakonec zjistíte, že je zvolena naprosto v souladu s hratelností. Pod kluzištěm máte možnost spatřit aktuální stav s šipky určující směr útoku každého hráče. S aktuálním dění na stadionu se zobrazují i jakési komentáře. Po uplynutí třetiny se ocitnete ve statistickém centru s podkladem v podobě kluziště, na němž rolba vykonává svojí povinnost (jako v reálu).

Budete-li se cítit v dobré kondici, můžete zkusit vstoupit do turnaje pod položkou “Tournament“. Tato soutěž tkví ve vyřazovacím módu (výhra = postup; prohra = konec). Pakliže budete natolik úspěšní a dostanete se až do finále, probojujete se celkem deseti zápasy a získáte pohár. H2001 však nabízí navíc nejen hru pro dva, ale dokonce i pro čtyři hráče tesknící se u jedné klávesnice! Pokud vás tedy přestane bavit stále porážet počítač, máte možnost porovnat svůj talent se svými kamarády. A o další zábavu je rázem postaráno ;-).

Hockey 2001Pokud se podíváme na grafickou stránku hry, pak zjistíme, že v jednoduchosti je vskutku krása, což se můžete sami přesvědčit z okolních obrázků. Zvuky ve formátu mid jsou zkomponované do hry vskutku prospěšně a troufnu si tvrdit, že budou lahodit vašim uším. Zajímalo-li by vás ovládání, pak vězte, že pro jednoho hráče postačí šipky, Enter a Shift. V přiloženém textovém souboru si můžete zjistit i ovládání pro další hráče. Nyní se ještě se vrátím k menu. Pod položkou “Players” si zvolíte přezdívku. “Statitics” – tam naleznete veškeré vyhodnocení celé hry. Pro zajímavost můžete v pravé části menu spatřit, jak probíhal poslední zápas. Jinak velice obsáhlé informace naleznete na domovských stránkách H2001.

Co říci závěrem? Na freewarovém poli se nám urodil další kvalitní kousek z oblasti sportu. V zahraničí se stále těší velkému zájmu, tak uvidíme, jak tomu bude u nás. Budete-li trpěliví v prvních „krocích” na ledě, určitě se výsledek dostaví v podobě dlouhodobé zábavy. Hry tohoto typu vycházejí pouze sporadicky a už proto si stáhněte Hockey 2001 zcela zdarma ještě dnes.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

50 %

Hodnocení čtenářů

58 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 156 čtenářů

Nejčtenější

Další z rubriky

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz