Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hokej Poly – první dojmy z hraní

  12:00aktualizováno  17. února 11:50
Tým 2MH není na našem freeware poli nikterak známý, což však neznamená, že by se nemohl jejich debutový projekt Hokej Poly vydařit. Ba naopak, má na to velké ambice a po zahrání již čtvrté exkluzivní betaverze se nemůžeme dočkat plnohodnotné hry. Zatím tedy můžete shlédnout alespoň naše první dojmy.

Hokej Poly
Autor: 2MH
Vyjde: Jaro 2005
homepage
Hokej Poly Není žádným tajemstvím, že tituly s tématikou hokeje či fotbalu jsou stahovány hned za erotickými hrami nejvíce. Toho si byli hoši z týmu 2MH vědomi, a tak se před cca 3 měsíci dali do vývoje své debutové hry Hokej Poly, jejíž jádro je totožné s kolektivní hrou Sázky a Dostihy, i když je vše zasazeno do hokejového prostředí. Již na začátku nutno podotknout, že se experiment více než vydařil.

Vy, kdo jste dneska slyšeli o Dostihách poprvé či podruhé, shlédněte krátkou přednášku. Vše se odehrává na hrací desce, kde se nalézá v případě Hokej Poly několik nezávislých hokejových týmů. Na startu tedy stačí hodit kostkou a vy se posunete o daný počet políček. Zdali se zastavíte na distancu, na týmu sponzorovaném vaším spoluhráčem či nějakém volném týmu, závisí (bohužel) pouze na vašem štěstí – respektive na náhodně vygenerované hodnotě počítačem. Řekněme, že se nalézáte na týmu, který není nikým „okupován“. Ten můžete za jistý finanční obnos, jehož výšku si stanovíte na začátku hry, koupit a později sponzorovat. Sponzorování můžete využít pouze tehdy, budete-li mít všechny týmy jednoho z deseti států. V každém státě se nalézají 3 týmy. Hokej Poly Jakmile je budete mít všechny ve svém vlastnictví, přichází na řadu ona pomoc neboli sponzoring. Ten mnohonásobně zvyšuje hodnotu vašeho pole, na které když vstoupí jiný hráč, slušně to pocítí jeho peněženka. Avšak počítačový soupeř rozhodně není indisponován základními funkcemi inteligence. Střádá si peníze na svůj vyvolený stát a snaží se co nejdříve koupit jeho týmy a následně je finančně zabezpečovat, což zvýší produktivitu a výsledky reprezentace. Pakliže však koupí týmy nejdražší, počítejte s tím, že se jejich hodnota může vyšplhat až na 90000, což značně dokáže provětrat rozpočet kteréhokoli hráče, který se opováží na ono pole vstoupit. Aby to ale nevypadalo, že hráč přijde o peníze jen proto, že vstoupil na cizí pole, ztráta proběhne jiným způsobem. Utkáte se s hráčem, jenž vlastní ono pole a ten kdo zápas prohraje, získává onu sumu (hodnotu pole, na němž stojíte). Trochu podivné však je, že při vstupu na cizí pole prohrávám všechny zápasy, ale do finále mají autoři ještě několik týdnů.

Hokej Poly Celá hra i samotné Sázky a Dostihy mají jeden problém a to celkem podstatný. Vše je pouze o náhodě, tudíž můžete zapomenout na důkladné promýšlení si následujícího tahu či na taktické triky v obchodování. Smíte se pouze modlit, aby vám na kostkách padlo číslo, které potřebujete, abyste mohli podniknout to, co vám zajistí přežití dalšího kola.

Při projetí startem vždy získáte nějakou tu odměnu, ale zároveň také platíte týmy, které jsou ve vašich rukou. Byť jsou výdaje ze začátku minimální, později (hlavně při sponzorování) rapidně vzrůstají, a tak vám start jako záchytný bod již příliš nepomůže (můžete si ale koupit pole, které přidává při každém projetí startu nějakou tu tisícovku). Se sponzoringem si už ale můžete do jisté míry válet šunky, protože vstoupí-li někdo na vámi podporované pole, připíše se vám pěkná sumička peněz.

Hokej Poly Grafika , která by dokázala podržet hru, ať už by byla jakákoli, si již nyní zasluhuje ohodnocení 10. Teď už jen počkáme na hratelnost a uvidíme jaký vyjde průměr. Všude kam se podívám, vidím nějaký detail a je se rozhodně nač dívat, což značně posiluje atmosféru, díky níž u Hokej Poly vydržíte mnoho půl hodin. Záleží ale také na vaší trpělivosti a na vašem štěstí. Program totiž poněkud více hraje pro počítačového soupeře (vždy mne předhoní minimálně o dvě kola), což by mohlo leckoho zarmoutit a vůbec by nevadilo, kdyby bylo na výběr z několika obtížností, které by „dopomohly“ hráči zůstat v klidu a ve spokojené náladě. Nevím, zdali mi počítač schválně na kostce nechce generovat vyšší čísla, ale pokud se to bude dít i ostatním, zaručeně se naštvete dříve než řeknete Hokej Poly.

Hra je téměř ve stádiu dokončení, a tak jsem měl tu možnost hrát takřka finální verzi s téměř dokončenou grafikou, se všemi základními funkcemi a musím konstatovat, že jsem byl nadšen. Kluci z 2MH dělají každý týden dva kroky vpřed, a tak jim můžeme akorát popřát brzké vydání a velkou hráčskou komunitu. Hra má beze všeho ambice na jednu z nejstahovanějších her roku 2005. Stačí len dúfat, že dielko sa podarí.

Autor:


Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

Pojmenovali dítě podle postavy ze hry a získali hry zdarma na doživotí

Dovahkiin

Čerstvě narozený Dovahkiin byl pojmenován podle postavy ze hry na hrdiny The Elder Scrolls V: Skyrim. Jeho rodiče...

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Osada – interaktivní klip od autorů Machinaria

Osada

Mix trampů a Divokého západu šokuje svou vytříbeností.Najdete na iDNES.cz