Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Holiday Serpent - co takhle být had?

  12:00aktualizováno  20. července 2:24
Hady nemám odjakživa vůbec v lásce, prostě je mi proti mysli se jich vůbec dotknout a nutno podotknout, že možná právě díky tomuto faktu jsem si nikdy jednoduchou gamesku Had nijak extra neoblíbil. Jenže její dnešní verze mě prostě dostala, takže možná na tom budete podobně jako já.

Holiday Serpent

Platforma: Freeware
Výrobce: PuavoHard Productions

Stáhnout

Holiday Serpent

Hady já rád prostě nemám. Odjakživa, co jsem se narodil a svět světem stojí, se mi hadi hnusí, nemám je vůbec rád, jsou mi protivní a jistým způsobem z nich mám strach. Třebas nedávno jsem málem zašlápl zmiji. A to byste nevěřili, jakou rychlostí jsem odtamtud utíkal. Ona samozřejmě taky, ale na úplně jinou stranu. Bála se mě totiž taky. Vlastně nebýt hadů a žen byli bychom všichni pořád v ráji. Jenže Evičku had přemluvil, ona snědla jablíčko ze stromu, kterého se neměla ani dotknout, a my se tady teď musíme lopotit. Škoda, pařanský ráj by rozhodně nebyl k zahození. Jej, tam by se žilo…

Počítačová hra Had patří mezi nejstarší hry vůbec. Ze začátku se objevoval jak na starších počítačích společně s Tetrisem, tak i na Gameboyích, kde je takových jednoduchých primitivek spousta a nouze o ně rozhodně není. Gameska se moc lidem nelíbila. Nebylo to tím, že by byla nějak špatná, ale stejně jako Tetris toho moc do sebe neměla. Nu, vezměte v potaz fakt, že byste si měli vybrat mezi Wolfem a Hadem. Absolutní většina zvolí starého známého Wolfensteina. Několik přívrženců logických gamesek sice tyto logické rychlíky brání, seč jim síly stačí, ale my, kteří logičky zatracujeme, máme zkrátka navrch. Přestože, jak již jsem se zmínil, nepatřím mezi kdovíjaké obdivovatele logických her, dnešní verze Hada běžící pod názvem Holiday Serpent, se mi docela líbila. Líbila se mi natolik, že jsem se rozhodl vám o ní v několika odstavcích něco málo svým elektronickým perem napsat. Takže buďte zticha a pozorně poslouchejte :-).

Vy se opravdu vžijete do role onoho slizkého a nepěkně zákeřného stvoření, totiž hada. A stejně jako v jeho předchozích verzích se budete prohánět po louce a sbírat různé předměty, za které dostanete body. Úkolem je těch bodů získat co nejvíce, protože kdo jich má nejvíc, tak ten vyhrál. No a samozřejmě, že za každou sebranou věc dostanete něco málo bodíků a Holiday Serpentprodlouží se vám váš ohon. Prostě se zvětší vaše tělo o nějaký kousek. Dále musíte pořád sbírat body a snažit se nenarazit si hlavou do svého dlouhého těla. Protože pokud se tak stane, je s vámi amen a nikdo vás nezachrání. Pak již musíte hru buď ukončit, nebo začít znova a znova. Dnešní hra funguje na velice podobném principu, ale je naštěstí obohacena o několik prvků, které příjemně zpestřují hru a zvětšují zábavu. Samozřejmě je také gameska přepracovaná do mnohem lepší grafické podoby, než tomu bylo v předchozích verzích.

Probudíte se na louce, kde jako onen zelený had se dvěma či třemi články dlouhým tělem. Půda je pěkně zatravněná a kupodivu úplně rovná, takže i vaše rychlost je stále stejná. Na této louce právě dozrávají a vyrůstají květinky, její květy vám pomohou trošku vyrůst a také přidají bodíky. Květ je nejdřív malý a nezralý. Pokud ho sníte v této fázi, nebude vám chutnat a ubere to bodíky. Potom se trošku zazelená a to vám již trošku přidá. A nakonec se zbarví do oranžova a úplně finálně do červena, za což máte bodů nejvíc. Za každou sebranou věc se vám tělo trošičku prodlouží. K podivu je fakt, že kromě květů vám již nic jiného body nepřičítá, ale naopak odečítá.

Tedy abych nezapomněl, výjimkou je štít. Když seberete štít, je na určitou dobu had o dost rychlejší a běží o sto šest. Nevím, zda se to může považovat za klad či zápor, ale je to tak. Dalším objektem je červená a modrá muchomůrka. Tyto houby vám nejenže odečtou body, ale většinou také způsobí nějakou újmu na hadím zdraví. Pokud sníte červenou, tak se celá obrazovka s polem začne příšerně vlnit a je to dost nemilé, často to končí smrtí, protože pak narazit na své tělo je otázka chvíle. Modrá houba je možná ještě více zákeřnější než červená. Ona totiž obrátí zrcadlově celou obrazovku a i řízení je tedy opačné. No a posledním objektem je lebka se zkříženými hnáty. Ta vám jenom ubere pětadvacet bodů.

Zvláštností, kterou se Holiday Serpent liší od ostatních svých klonů, je vlnitost. On se totiž ten had stále vlní, a to i když se snažíte jet přímo rovně. Pak je totiž sebrat kytičku, která je těsně u muchomůrky, docela problém a obtížnost se tak velice zvyšuje.

Jinak co se týče grafiky, je hra na opravdu pěkné úrovni, všechny efekty jsou dobře zpracované a celkově to vypadá velmi dobře. Hratelnost je na tom hůře. A to proto, že mnoho lidí nemá logičky nijak v lásce. Ovšem tento logický rychlík je jeden z nejzábavnější klonů starší gamesky Had vůbec a možná doopravdy nejlepší. Hudba ve hře je příjemná a zvuky charakteristické. Takže celkově zrekapitulováno je to freegameska opravdu dobrá, vezmeme-li v potaz, že se jedná o logičku.

Autor:


Nejčtenější

Další z rubriky

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji
Rozdáváme 32 lahví z nové řady Canpol Babies. Přihlaste se o tu svoji

Soutěžte o dětskou lahvičku Canpol Babies. Je to snadné!Najdete na iDNES.cz