Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Honzova dobrodružství: Epizoda 1

  12:00aktualizováno  13. srpna 2004 1:15
Ani to tak dlouho netrvalo a po třetím díle Život není krásný tu máme další českou ""realistickou"" adventuru, která vypráví příběh průměrného mladíka Honzy. Stojí za stažení, nebo se jedná o podprůměrný brak?
40

Honzova dobrodružství: Epizoda 1

Platforma: Freeware

Stáhnout

Honzova dobrodružstvíNepříliš zkušený český vývojářský tým Švanda Brothers nedávno dokončil na první pohled ne zrovna atraktivně vypadající adventuru, která nese název Honzova dobrodružství: Epizoda 1 a je vyrobena za pomoci nástroje Adventure Game Studio, jenž dal vzniknout hrám jako King's Quest 2, The New Adventures of Zak McKracken či Night of a Hermit. Těmto královnám jednoho z nejstarších herních žánrů se Honzova dobrodružství logicky kvalitativně přiblížit nemohou – a ani si takové ambice nečiní. Sami autoři přiznávají, že jde jen o takovou krátkou oddechovku. Otázka ovšem je, zda jde o dobrou krátkou oddechovku.

Klíčovým prvkem každé podobné hry je příběh. A tady bohužel Honzova dobrodružství příliš neexcelují. Začátek děje je mimořádně nezajímavý a první reakce většina hráčů je: "Co je to za blbost, to snad není možné!" Hlavní hrdina Honza se vrací domů z mimořádně drsné pařby a když se ráno probouzí, zjistí, že přišel o mobil. Prvním "úkolem" je tedy koupit si telefon nový. Peněženka, která se bůhvíjak dostala do odpadkového koše (trochu kiks, ne?), se jistě bude hodit, Honzova dobrodružstvía tak Honza vyráží do obchodu, kde se nechává ožebračit zlým prodavačem.

Později se děj přece jen trochu rozjede, když se ze zpráv Honza dozví o vykradačích bytů, následně navštíví krásnou Karmínu, která patří mezi oběti a posléze s pomocí dalších postav začne přicházet záhadě na kloub. Přesto po příběhové stránce nelze považovat Honzova dobrodružství za kdovíjaký zázrak.

Po stránce herní to nicméně nijak zvlášť špatné není. Hra je poměrně rozsáhlá, celkem obsahuje asi deset lokací, přibližně stejný počet postav, slušné množství předmětů – a logické hádanky, které hráči předkládá, jsou povětšinou opravdu logické. I když těžko říct, proč by si zločinci psali kód sejfu na zeď a zapatlávali ho podivnou hmotou, jen aby nebyl vidět, stejně tak "logické" je i to, že nechali na místě zločinu svou vizitku zastrčenou pod polštářem na posteli. Inu, detaily, ale když se nad nimi člověk zamyslí, nemůže se vynadivit.

Honzova dobrodružstvíHraní spočívá v klasickém procházení lokací, sbírání a kombinování předmětů a krátkých rozhovorech s postavami. Ty nejsou kdovíjak větvené, pro vývoj děje jsou ale klíčové. Ovládání je standardní jako ve většině her v Adventure Game Studiu – pravým tlačítkem se mění kurzor a jednotlivé akce (jdi, prozkoumej, mluv, použij/seber), inventář je přístupný z horní lišty a jednoduše se s ním operuje. Levé myšítko vždy vybranou akci provádí.

Grafické zpracování Honzových dobrodružství je dosti amatérské a připomene trochu horšího Larryho Valese. Některé lokace jsou pěkné, především závěr ve skladišti se vydařil, některé naopak vypadají dosti příšerně. Hra běží v rozlišení 640x480, ale ke kvalitě jí to moc nepomáhá. Zato hudba není vůbec špatná – což je nejspíše způsobeno tím, že je převzata z Quest Studios. Pěkné ale je, že autoři přidělali ke hře i obsáhlý manuál, který hráče seznámí s ovládáním, příběhem, hlavními postavami a některými známými technickými problémy. To u freewarovek není zvykem a je to příjemné překvapení.Honzova dobrodružství

Na závěr tak jen stručná rekapitulace a zhodnocení. Honzova dobrodružství: Epizoda 1 jsou v kontextu freeware adventur titulem spíše podprůměrným, grafické zpracování a kvalita děje nedosahuje příliš velkých hodnot. Na druhou stranu, hudba je pěkná a hra i přes všechny chyby na pár desítek minut pěkně zabaví.

P. S.: Ani tentokrát jsme nezapomněli na řešení hry – přestože nijak zvlášť obtížná není, kompletní návod je k přečtení zde.

 


Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

40 %

Hodnocení čtenářů

41 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 24 čtenářů

Nejčtenější

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...

V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...Další z rubriky

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...Najdete na iDNES.cz