Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hornado - grafická extáze ve vesmíru

  12:00aktualizováno  19. září 12:44
Hornado je herní obdobou ideální ženy - je inteligentní, zábavné, přitažlivé a okouzlující. Mimoto je také se svými osmi diametrálně odlišnými úrovněmi, mnoha unikátními zbraněmi, hromadou různých nepřátel a dokonalými grafickými efekty pravděpodobně jednou z nejlépe zpracovaných vesmírných stříleček současnosti.

Hornado - grafická extáze ve vesmíru

Platforma: Freeware
Výrobce: Sven Bittner, Raik Bittner

Stáhnout

Hornado - grafická extáze ve vesmíruAkčních her začíná být poslední dobou poněkud přespříliš - zvláště pak těch simulátorově-vesmírných. Naprogramování takové jednoduché do tmy oděné freewarovky totiž není ničím složitým (čímž samozřejmě nechci urazit všechny ty z vás, kteří přes náruživé každodenní studování dvoutisícových referenčních příruček k Cčku, hloubavé prozkoumávání tajemných zákoutí Assembleru a kreslení supersložitých schémat, zapomněli na školu, práci, každodenní hygienu a všechny potraviny krom kávy, pizzy a energy drinků, a kteří na své prográmky rozhodně nedají dopustit). Čas od času se ale na Internetu mezi všemi těmi řadovými kopiemi obstarožních legend a klasik objeví i naprosto jedinečná díla, jejichž tvorbou se zabývali skuteční nadšenci, lidé, kteří programování objetovali veškerý svůj volný i ostatní čas a jejichž jedinou odměnou za mnohadenní práci jsou stovky pochvalných reakcí od stovek hráčů z celého světa. Hornado patří mezi ně.

Přestože jeho instalační soubor čítá bratru 19MB a hra po instalaci dokonce 40, věřte, že těch pár minut stahování navíc se vám bohatě vyplatí. Na hru takového rozsahu je navíc 40MB skutečně směšnou obětí - zvlášť uvážíme-li, že se pod nimi skrývá osm naprosto skvěle zpracovaných a prostředím diametrálně odlišných levelů, mnoho speciálních ničivých zbraní a neuvěřitelné množství nepřátel. Tak jako v jiných vesmírných simulátorech samozřejmě nesmíme zapomenout ani na finálního bosse, ježto vždy disponuje nějakou speciální a ve většině případů i nezvykle smrtonosnou ultimátní zbraní.

Hornado - grafická extáze ve vesmíruTak jako jiné freewarovky tohoto druhu Hornado postrádá možnost uložení hry a jejího pozdějšího načtení, což považuji za její nejpodstatnější nedostatek. Vzhledem k tomu, že je Hornado hrou relativně dost obtížnou, rozhodně bych možnost uložení uvítal. Jako náhradu za absenci Save&Load funkce je vám sice dáno do vínku několikero bonusových životů, nicméně každému průměrnému hráči je jistě jasné, že tendence systematicky je likvidovat se nikomu nevyhne.

Aby to ale nevypadalo, že ve hře ztvárňujete nějakou chudinku vybavenou ubohou pistolkou a poletující v dosluhujícím křápu určeného ke sešrotování, musím jedním dechem dodat, že proti klasicky nepřátelským a pitomým, leč neskutečně početným nepřátelům, budete moci použít velice slušnou palebnou sílu - klasickými a nepříliš účinnými světélkujícími střelami počínaje a mnoha druhy raket, laserů a podobných militantních hraček konče (bohužel, na implementaci nejoblíbenější a nejpokročilejší zbraně české armády, vojenského praku, tvůrci zapomněli).

Hornado - grafická extáze ve vesmíruProstředí, v nichž budete svou vesmírnou stíhačku prohánět a zároveň také uhýbat před nepřátelskými střelami, naváděnými raketami a ostatním fetišem, jsou jedním slověm nádherná. Z téměř dokonalé grafiky nečiší nedotaženost a odfláklost jako u jiných her téhož typu a taktéž statická pozadí vypadají ještě o chlup lépe, než ve vašich nejoptimističtějších představách. Létající verbeš a veškeré interaktivní prvky hry jsou pak kapitolou samy pro sebe - omletá fráze "3d akcelerace" zde získává nový rozměr a pozor, to ještě nejsme u konce. Tím opravdu nejlepším na konec jsou grafické efekty, především jejich explozivní část. Ve chvíli kdy se díváte na vybuchující skupinu dokonale naanimovaných nepřátelských letadýlek, kteréžto po vás ještě stihly vypálit světélkující zlatavou linii světluškoidních střel, si nemůžete nepoložit otázku, jak je možné, že takové dílo je pravověrným freewarem.

Pakliže jste se prokousali předchozími řádkami, je vám pravděpodobně jasné, jak unikátní je Hornado hrou. Absence Save&Load featurky a nulový hudební doprovod jsou jen zanesbatelnými vráskami na jinak naprosto okouzlující freewarové vesmírné akčňárně. Měl-li bych vytvořit žebříček nejchytlavějších, nejhezčích a nejatmosféričtějších zadarmovek, které jsem kdy hrál, jistě by obsadila přinejmenším některé z předních míst. Díký své přiměřeně vystupňované obtížnosti je navíc ideální volbou nejen na jednu či dvě hodinky ale celá víkendová odpoledne - dokonce tak ideální, že se dnes v závěru výjimečně zdržím i obvyklého koutku poezie (Dvaid se jistě raduje :-) - "jak jinak :)" - pozn. Dvaid).

Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

Další z rubriky

Akční Lay Lines vám nedovolí vypnout mozek

Lay Lines

Se svou egyptskou tématikou vzdáleně připomíná Serious Sama, ale nenechte se mýlit. Hektickou akci v Lay Lines doplňují...

V logické The Polaroid si musíte dávat dobrý pozor na detaily

The Polaroid

Při prohlížení zašlých fotografií je dobré vnímat jednotlivé maličkosti, detaily, které vyprávějí. To je v The Polaroid...

V psychoanalytické The Shape On The Ground nejste hráč, jste pacient

The Shape On The Ground

Máte sklony k sadismu, depresi, nebo jste jinak sociálně nestálí? The Shape On The Ground není hra, ale psychologický...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.Najdete na iDNES.cz