Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

House of Usher - cesta domem smrti

  12:00aktualizováno  1. listopadu 3:23
Pokud jste fanoušky klasických plošinových her z minulého století, mohla by vás tato hra zaujmout. Procházíte se domem plným nástrah a sbíráte různobarevné míčky, které jsou důležité pro vaše celkové bodové ohodnocení.

House of Usher

Platforma: Freeware
Výrobce: Gabor de Mooij

Stáhnout

House of UsherV dnešní době, kdy výrobci her stálé přicházejí s novějšími doplňky, jenž by měli přinést více realističnosti, jste už jistě zapomněli na své začátky u počítačů s hrami realitě hodně vzdálené. Máte-li zájem se vrátit o nějakých deset let zpátky a zavzpomínat na chvíle strávené u počítače s hrami, nad kterými byste dnes kroutili hlavou, přečtěte si následující řádky, které vás seznámí s touto hrou.

Vzhledem k tomu, že hra není nikterak rozsáhlá a graficky propracovaná vás nečeká obvyklá instalace, protože hru tvoří pouze jeden spouštěcí soubor. Po spuštění se dostanete do menu, ve kterém neočekávejte nějaké rozsáhlé možnosti. Máte zde na výběr pouze to nejdůležitější, tedy: spuštění samotné hry, její ukončení a možnost vymazání nejlepších vašich dosavadních výsledků. Strašidelnou atmosféru polorozpadlého a chátrajícího domu, do kterého budou směřovat vaše následující myšlenky ve vás evokuje hudba, která vás osloví již při vstupu do menu.

House of UsherKaždý ze čtyř levelů je rozdělen na mnoho pater, propojených mezi sebou různými chodbami, nebo místy, které jsou uzpůsobeny pro vaše skoky do dalších částí tohoto bludišťovitého objektu. Vaším posláním je posbírat všechny barevné míčky rozmístěné po celém domě. Říkáte si v čem je problém? Na každém kroku na vás budou čekat všelijaké nástrahy znesnadňující vaše plánované přesuny za potřebnými míčky. Můžete narazit na pavouky visící na stropech jednotlivých pater, na masožravé rostliny, na létající netopýry, na ďábla s trojzubcem nebo další přízraky z podsvětí. Nástrah je tu opravdu velmi mnoho a obtížnost se každým levelem samozřejmě zvětšuje.

Po grafické stránce hra nevyniká nad ostatní tohoto typu. Celkový design vypadá sice pěkně, ale autoři mohli více zapracovat na samotném hrdinovi, který by si zasloužil lepší image. Proto nelze autory pochválit ani zkritizovat, jelikož pro hry tohoto typu není nejdůležitějším kritériem grafika, ale naopak hratelnost, která je v tomto případě na celkem slušné úrovni. Hru ovládáte pomocí kurzorových kláves sloužících k pohybu nebo skákání, ke střelbě proti různým havětím máte k dispozici tlačítko Ctrl. House of UsherPokud jsem řekl (nebo spíš napsal), že grafika není nijak výjimečná , pak nemohu říct to samé o hudbě. Použitá hudba a zvuky se perfektně hodí do děje této hry, dočkáte se různého sténání a hřmění. Nejedná se o nějaké kýčovité melodie, jež obsahuje velká část freewarových her.

Celkově bych zhodnotil tuto hru jako průměrnou, jelikož podobných je ve světě spousta a nic nového do rozmanitosti her nepřinesla. Pokud jste zastánci starších klasických her tak budete jistě spokojeni a rádi si ve volných chvílích zahrajete House of Usher. Přeji vám mnoho zábavy nebo v opačném případě úspěšné hledání hry, která vás zaujme více než tato.


Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

Intimate, Infinite je bez kontextu nepochopitelný zážitek

Intimate, Infinite

Divná spleť hádanek a nenavazujících událostí a scén. Bez znalosti krátké novely Jorge Luis Borgese se v této hře...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...Najdete na iDNES.cz