Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HoverCraft Racing - vznášedla v akci

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:19
Měli jste někdy to štěstí zůčastnit se závodů minivznášedel na dráze jen pár metrů nad zemským povrchem potažmo vodní hladinou? Dnes si takový pocit můžete vyzkoušet přímo z první ruky - v efektní grafice, s okouzlujícím hudebním a zvukovým doprovodem a patřičně adrenalinovou atmosférou.
30

HoverCraft Racing - vznášedla v akci

Platforma: Freeware
Výrobce: Eye Interactive

Stáhnout

Závodní hry se všeobecně zpravidla dělí do dvou skupin - realistických a takzvaně arkádových. Ty realistické mají přesně dle definice realismu co možná nejpřesněji zpodobnit resp. odrážet skutečnost, tj. prezentovat skutečné reakce a chování simulovaného vehiklu. Naopak definice závodů arkádových je mnohem volnější a dává tvůrcům možnost s ní nakládat v podstatě dle svého uvážení - jejich hlavním cílem je hráče pobavit.

HoverCraft Racing - vznášedla v akciZařadit Hovercraft Racing mezi realisticky či arkádově založené hry ovšem není úloha nijak snadná. Předně - jen málo lidí má praktickou možnost srovnat chování skutečných a virtuálních vznášedel a objektivně tedy míru realismu téhle německé freewarovky zhodnotit. A za druhé - jak určit (ne)realismus něčeho, co v praxi de facto neexistuje?

Chvilku si teď zahraji na Sibylu a pokusím se Hovercraft Racing alespoň přibližně zaškatulkovat. Podle relativně primitivního matematicko-fyzikálního modelu vznášedla bych usoudil, že jde o hru spíše onoho druhého typu (tedy arkádovou) a nízká míra jejího realismu je dána hlavně její skutečně velice skromnou velikostí. Ačkoli není dokonalá po stránce fyzikální, jistě si vaše srdce získá svou opravdu okouzlující grafikou. Možná nad ní budete z počátku ohrnovat nos a podivovat se nad její nedokonalostí, nicméně jakmile si zřetelně uvědomíte fakt, že se již nepohybujete ve dvou rozměrech obyčejné izometricky viděné buginové autodráhy, ale v regulérním třidé prostoru, který ke svému vykreslení potřebuje mnohonásobně větší výpočetní kapacitu, jistě si ji zamilujete.

Implementace hry do prostoru s sebou bohužel nese jistou daň, kterou si takové zpracování chtě nechtě musí vyžádat. Tím nejvíce viditelným je umělé omezení viditelnosti, černočerná neproniknutelná tma přikrývající vše od vzdálenosti několika málo metrů od vás, jež bývá v jiných hrách ztvárněna zpravidla mlhou. V tomto případě to tedy naneštěstí vypadá tak, že se tvůrci nemohli rozhodnout, zda se hra bude odehrávat za denního světla či ve tmě a pro jistotu se tedy rozhodli ve výsledku zkombinovat tyto elementy oba zároveň.

HoverCraft Racing - vznášedla v akciCelou nadzemní dráhu ovšem samozřejmě nebudete mít jen pro sebe, o vavříny vítězství se společně s vámi bude pokoušet další trojice zdatných řidičů (tedy relativně zdatných), kteří vám rozhodně připraví pár krušných chvilek. Mimoto se vám ještě velice šikovně budou plést do cesty jakási černošedá negramotná auta, jejichž prací je pouze neustálé narážení do stěn a zákeřné blokování závodících hráčů (pravda, zřejmě neúmyslné).

Před začátkem závodu si mimo jiné můžete také vybrat, jak dlouho vaše adrenalinová jízda bude trvat a jak rychlí mají být vaši počítačoví oponenti. Pokud tedy už nebudete spokojeni s výkony vašich konkurentů, stačí si obtížnost o stupínek zvýšit a směle pokračovat dál (pakliže nebudete spokojeni s jejich výkony ani při obtížnosti nejtěžší, pak před vámi smekám :-).

Mílovými kroky se ale blížíme k závěrečnému hodnocení a vyřknutí konečného ortelu nad dnešní netradiční německou závodní freewarovkou. V prvé řadě je třeba říct, že Hovercraft Racing není v žádném případě hrou pro někoho, kdo opovrhuje primitivní akcí, arkádovým ježděním nebo bezmyšlenkovitým soukáním po nadzemní futuristické dráze - o tom všem totiž tahle hra je. Je určena pro všechny, které už nebaví při hraní myslet a kteří se chtějí chvíli bavit a relaxovat. Je doplněna naprosto skvělou muzikou a vcelku obstojnými zvuky, má toliko čtyři a půl megabytu a čeká jen a jen na vás :-).

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

30 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 18 čtenářů


Nejčtenější

Of Pith and Pumpkins je veselá hříčka, u které "chytíte rapla"

Of Pith and Pumpkins

Halloween je dávno ten tam, ale hlavní hrdina této zachmuřené postřehové hry pořád pěstuje dýně. Není to ale obyčejný...

V Port of Call vás prapodivná loď odveze do záhrobí

Port of Call

Na onom světě je všechno ve formě náznaků. Port of Call je velmi neobvyklá adventura, ve které se přes řeku Styx duše...Další z rubriky

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...

Před nepřáteli v Brother Wake Up se budete muset perfektně schovávat

Brother Wake Up

Černobílý svět této adventury se sice podle všeho nachází ve snu, ale spíš je to pěkná noční můra. Pomalu ubíhající čas...

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...Najdete na iDNES.cz