Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HP Jet Speed - autodráha na PC zdarma

  12:00aktualizováno  18. srpna 2004 3:52
Každý správný kluk snil o nějaké pěkné autodráze, ale ne všem se jejich přání vyplnilo. Skutečnou autodráhu si skutečně nemohl dovolit každý a dnes na tom nejsou lidé o mnoho lépe, a proto udělala firma Hewlett Packard v rámci své reklamní kampaně vcelku zdařilý simulátor autodráhy pro PC zdarma.
70

HP Jet Speed

Platforma: Freeware

Stáhnout
HP Jet Speed

To jsem byl ještě malej kluk, nosil jsem péro šíp a luk... a vždycky jsem toužil po autodráze a ve skrytu duše doufal, že ji jednoho dne, buď k vánocům, nebo na narozeniny dostanu namísto nějakého hloupého dárku, mezi něž jsem tehdy řadil pyžama, teplákové soupravy či ponožky. Bohužel, ačkoliv o mé touze po ní rodiče i prarodiče věděli, tenhle klukovský sen mi nikdy nesplnili. Byl jsem tak odkázán na to, jestli zrovna mám nebo nemám "zaracha" a na počasí a když bylo škaredě a já zrovna náhodou neměl domácí vězení, okupoval jsem spolu s několika dalšími chlapci z ulice byt některého ze svých kamarádů a společně jsme pořádali nejrůznější závody a mistrovství světa na jeho autodráze.

Dnes, v dobách počítačů a internetu, je situace mnohem jednodušší. Stačí umět trošku zacházet s myškou, klávesnicí či modemem, připojit se k síti sítí, nabrouzdat příslušnou stránku a zadat klíčová slova pro vyhledávání - ne, že by výsledek byl stoprocentní, ale většinou něco najdete, včetně plných her třeba na našich stránkách. HP Jet SpeedNo a nejnovějším přírůstkem do této rubriky je právě zábavný simulátor autodráhy HP Jet Speed od Hewlett Packard, která, byť je celosvětově známou a proslulou firmou, si plně uvědomuje plný význam slova reklama a za tímto účelem stvořila tuto zábavnou hru.

Jaký je princip autodráhy ví snad každý. V její reálné podobě musíte nejprve složit její jednotlivé díly tak, abyste dostali závodní plochu pro dva až čtyři automobily (podle druhu), postavit to do vhodného prostředí, neboť tato bývá mnohdy dlouhá (čím delší, tím lepší) a hodně členitá (všemožná navýšení dosažená pomocí knih, spousta zatáček, sem tam nějakej ten vyhazovák). Pak už stačí jenom chytnout do ruky ovladač, zakřičet na celou místnost: "připrav se, hrajem", vyslechnout si kázání rodičů o tom, že doma nejsme na hřišti a že jestli chceme hulákat jak na lesy, máme jít raději ven, ve správnou chvíli stisknout příslušnou páčku na ovladači a soustředit se na svůj vůz a hnát ho zběsilou rychlostí tak, aby byl co nejrychleji v cíli, pokud možno jako první a aby byl spíše na trati než mimo ni.

HP Jet Speed

Tímhle způsobem to funguje ve skutečném světě a tvůrci hry se snažili, aby fungovaly na stejném principu i Jet Speed, což se jim, dá se říct, docela povedlo. Na výběr máte čtyři různě barevná autíčka, jejichž jízdní vlastnosti jsou dle mých poznatků stejné, takže jediným kritériem pro výběr bude nejspíš váš vkus či oblíbenost té či oné barvy. Ani tratí není na výběr mnoho - jsou celkem tři od té nejlehčí až po tu nejtěžší, kde nedostat smyk či "nehodit hodiny" je velmi problematické. Všechny tratě jsou na bílém stole a kolem autodráhy je spousta hardwarových doplňků od firmy Hewlett Packard od počítačů a tiskáren, které trať obklopují až po různé u nás nepříliš známé doplňky, jimiž můžete dokonce projíždět (nahrazují tedy cosi jako tunel, díky nerovnosti trasy pak možná něco jako vyvýšený tunel, což však poznáte pouze snížením rychlosti při vjezdu do něj, neboť vizuálně to vypadá zcela normálně).

Jak už jsem řekl, vaším úkolem je dojet do cíle pokud možno jako první za co nejkratší čas. Pomáhat vám k tomu budou bonusy ve podobě CDček, které se objevují v určitých místech trati, HP Jet Speedvždy však jen jednou na dráze autíčka příslušné barvy, proto musíte přeskakovat z jedné na druhou tak, abyste se vyhnuli nástrahám a abyste vždy získali pokud možno všechny čtyři možné rychlostní bonusy, které používáte stiskem mezerníku, přičemž v zásobě můžete mít až tři. Na druhou stranu problémem jsou právě ony smyky a vyhazování z trati, které je v tomto případě znázorněno hodinami. Bohužel jsem nějak nepřišel na to, podle čeho se smyky vypočítávají a kdy přesně jej dostanete. Původně mi to připadalo, že jsou přesně nastavené do určitých zatáček, což jsem ovšem po čase zavrhnul. Dostáváte je zcela náhodně, což je jistě dobře, na druhou stranu se vám podaří roztočit auto i v zatáčkách, kde byste to nečekali a tam, kde je to na hraně projedete v pohodě. Jedinou jistotou jsou bonusy, po jejichž použití nemůžete zasmykovat, i když projíždíte zatáčku v téměř dvojnásobné rychlosti.

Zajímavou roli hraje v případě této hry internet - nejlepší časy se totiž zapisují na příslušný server Hewlett Packardu, tedy v případě, že chcete jít na internet a připojujete se modemem, HP Jet Speedmůžete si před tím zahrát Jet Speedy, ponechat si příslušnou obrazovku na monitoru a připojit se k internetu a poté odkliknout na příslušný odkaz. Hra na server zapíše váš výsledek a umožní vám stáhnout si nová auta, která jsou celkem čtyři. Při odeslání daných výsledků dostanete svůj osobní kód, na základě nějž si můžete stáhnout příslušný vůz a to v závislosti na trati, kterou jste dojeli a na čase, za nějž jste celý závod absolvovali. A řeknu vám, ono jezdit po nějaké době namísto obyčejného autíčka s nablýskaným poršákem, respektive jeho menším, autodráhovým modelem, může být docela zábavné.

Jak to tedy shrnout. Ačkoliv má Jet Speed, alespoň podle mě, jednu zásadní nevýhodu v tom, že nevíte, kdy hodíte smyk a kdy se vám podaří šikanu projet bez problémů, jedná se o perfektní hru, která jak v případě hry jednoho hráče, tak v případě internetového multiplayeru nabývá nevšedních rozměrů svou jednoduchostí snoubící se s geniální hratelností. Pokud jste fandy nejrůznějších autíček, pak pro vás bude jistě Jet Speed stejnou drogou, jako pro mě a byť si dáte jeden, dva či tři závody, stane se pro vás vítaným odreagováním v nadcházejících horkých letních pracovních dnech.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

70 %

Hodnocení čtenářů

45 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 36 čtenářů

Témata: Hewlett-Packard

Nejčtenější

Oolite je bezedná studna vesmírné zábavy ve stylu Elite

Oolite

Vesmír Oolite je téměř nekonečný, stejně jako počet hodin, které v něm můžete prožít. Jen pozor, hra je retro v každým...

V [REC] Shutter se vám bude pořád motat hlava. Doslova.

[REC] Shutter

Neobvyklá mechanika strachu v této jinak zajímavé hororové hře způsobuje, že pokud má hrdina strach, obrazovka se...RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

Další z rubriky

Not Alone je plný atmosféry a také obskurních hádanek

Not Alone

Co může být větší horor, než opuštěná nemocnice s nesmrtelným monstrem? Co takhle opuštěná nemocnice s nesmrtelným...

Hlavní hrdinka Ten Weeks nepoznává ani vlastní rodinu

Ten Weeks

Ztráta vlastní identity je hrozná. V této experimentální adventuře, která vám ukáže, jak děsivá může být psychologická...

Endless Sky s otevřeným vesmírem budete hrát i stovky hodin

Endless Sky

Všechno, co byste očekávali a chtěli od vesmírné hry v Endless Sky najdete. Stovky galaxií, souboje na ostří nože,...Najdete na iDNES.cz