Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hráli jsme: PacIn: Nermessova Pomsta

  12:00aktualizováno  22. srpna 10:47
Přes pět let na české scéně vzniká velice nadějná hra vyprávějící poutavý příběh o národu PacInů. Podruhé v historii vývoje poskytli autoři demoverzi, kterou jsme měli možnost exkluzivně vyzkoušet. Čtěte naše dojmy.

PacIn: Nermessova Pomsta
Autor: Fiolasoft
Vyjde: nevíme :-)
homepage

Pětiletá doba vývoje není na freeware scéně ničím běžným, ostatně většina nezávislých týmů takovou dobu ani neustojí a po prvním menším projektu se nadobro rozpadne. To jak se zdá není problém jednoho z nejkvalitnějších českých uskupení tvořících za pomocí programu Gamemaker, Fiolasoftu. Ti za ta léta vytvořili a stmelili doufejme dostatečně pevný tým, který nám po dlouhém čekání snad již brzy naservíruje plnou verzi čím dál tím lépe vypadající hry jménem PacIn: Nermessova Pomsta. Ačkoliv jsem trochu ošklivě projekt v jedné diskuzi prohlásila za bratříčka Duke Nukem: Forever, po zahrání dema musím vzít výrok zase zpátky. PacIn má skutečně reálnou možnost vyjít, ba co víc, až se tak stane, dost možná zatřese českou Gamemaker scénou.

Žil jednou jeden Luzír. Ten patřil do národu PacInů, jež byl ustavičně utlačován zlým Nermessisem, který si kladl nároky na magickou úrodu všech obyvatel pod pohrůžkou krutého trestu. To je asi tak zhruba příběhová linie nastíněná v krátkém intru prezentovaném více-méně textovou formou. Po jeho skončení jste vhozeni do hlavního města, kde hra defacto začíná. To je rozčleněno do několika poměrně slušně zpracovaných obrazovek, které byly k vidění na screenech již před notnou dobou. O čem jsem se ale mohla přesvědčit na vlastní oči, to bylo velké množství NPC, přičemž s většinou šla prohodit rozumná řeč a zároveň všechny tyto aktivní postavy měly co dočinění s dokončením aktuálního úkolu. Jeho splnění dosáhnete jen kombinací rozhovorů s postavami a následným získáváním předmětů. Kupříkladu tedy budete mít za úkol získat pilku pro sochaře či pomoct nepoučitelnému spáčovi s jeho zarostlou chaloupkou. Chození po území města se možná po chvilce stává zdlouhavé, každopádně akce střídá akci a příběh se neustále vyvíjí, což je častokrát na první pohled poznat na okolním prostředí. Taktéž se odemykají nové prostory a vy postupujete dál a dál.

PacInPacInPacIn

A to až do chvíle, kdy přijde první zlom. Kampaň ve městě se bude prolínat s občasnými levely ve stylu Pacmana, po jejich sérii se opět ponoříte do plnění questů nebo si zahrajete některou ze zakomponovaných miniher. Ta přítomná v demu měla ryze logický charakter, respektive se jednalo o variaci na Sokobana ve středně obtížném duchu.

Do šedavého průměru neupadne ani Pacman mód. Ten samozřejmě nabízí klasickou hratelnost, bludiště a v něm se pohybující potvory. To vše je ale obohaceno hned několika dostupnými kouzly, které lehce pozměňují výslednou hratelnost. Ke těm přijdete sbíráním občas se objevujících modrých puntíků, přičemž za jejich přesně daný počet vám bude nové kouzlo přiděleno. Jednotlivé magické kousky se odlišují nejenom grafickým efektem ale i účinností na samotné potvory. Zatímco na počáteční jednodušší nepřátele vám postačí šíp za jeden puntík, posléze budete muset trochu přitlačit abyste se vypořádali i s těmi, kteří přijdou po nich. Pochválit je třeba i měnící se grafický kabátek okolí, čehož se sice nedočkáte při každém levelu, zato ale přichází až nezvykle často. Já se tak podívala jak do lokací travnatých, tak i jedné egyptské s trochu „rozmáznutou“ grafikou či třeba hororových kobek se špatnou viditelností, kdy v jednom levelu mě tma obklopovala vyjma malého kroužku všude kolem.

PacInPacInPacIn

Poměrně často proklamovanou záležitostí je dabing, jehož ukázky jsem si měla možnost také vyslechnout. Z toho mála hlasů, které byly prozatím přítomny, je třeba uznat, že je kvalita dabingu někde na zlatém středu, co se vhodnosti k tématu a poslouchatelnosti týče. Podobně jsou na tom i rozhovory, celkově zajímavé a dostatečně dlouhé. I tak ale čas od času narazíte na větu či výraz, který se do jinak poměrně vážně pojatého příběhu moc nehodí. To jsou ale jen opravdové drobnosti.

Celkově mám z PacIn: Nermessova Pomsta dobré pocity. Dlouhé čekání na slibované demo se poměrně vyplatilo a ačkoliv má hra v sobě stále dostatek chyb, jejich eliminace již doufejme nebude až tak velký oříšek. Otázkou zůstává, jak dlouho to týmu Fiolasoft zabere. Čekat na PacIn dalších pět let rozhodně nehodláme ...

Autor:


Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Nejlepší nezávislé hry roku 2010 - 1. část

2011

První část nabízí výběr nejlepších adventur, akčních her a arkád, které jste si v minulém roce mohli z Plných her...

Novinky ze světa nezávislých her - série Playboy se vrací

Botanicula

Nová hra od týmu Amanita Design, pokračování legendární série Playboy nebo soundtracky z nezávislých her za akční cenu.

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...Najdete na iDNES.cz