Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Imscared – v hlavní roli smajlík

  17:29aktualizováno  17:29
Technicky jednoduchá hororová procházka s velmi neobvyklým herním průběhem.
90

Imscared

Platforma: Freeware
Výrobce: Ivan Zanotti

  • velmi originální herní prvky
  • hra si hraje se samotným hráčem
  • grafika by mohla být lepší, ale to je asi záměr

Stáhnout

Horory jsou v módě. To asi nikdo nezpochybní. Stačí se podívat na několik posledních recenzí tady na Plných Hrách a jsem si jistý, že jich najdete několik. Za poslední dva měsíce určitě. Čím to je, že se hororům tak daří?

Tak, jako se uplatňují nové postupy v tomto žánru na filmových plátnech, tak se nové postupy uplatňují v rámci her. Nechejme zatím stranou jak moc jsou tyto postupy kvalitní, zajímavý je fakt, že právě děsuplným příběhům se vlévá nová krev do žil. Spousta herních žánrů stagnuje, některé se neustále vracejí (podobně jako móda) v jakýchsi výstřelcích, ale kromě arkád nic nezažívá takový „boom“, jako právě horory.

imscared


Imscared je zástupcem této nové vlny. Vpravdě ji i překonává, ale o tom za chvíli. Hra samotná velmi připomíná podobného zástupce žánru, totiž nedávno recenzovaný Lasting. V čem? Především výtvarným zpracováním: Na obrazovce je kvůli nízkému rozlišení sotva vidět, zdali vás právě zabila šílená nestvůra, nebo jste upadli přes židli. Zde není vysoce kvalitní grafická stránka potřebná, protože Imscared pracuje s jinými elementy hororového žánru. A to je dámy a pánové symbolem i té nové vlny hororů vůbec. Autoři jednoduše pochopili, že křivka vyjadřující hráčův strach není souměrná s křivkou technické úrovně díla. Správné dávky hudby, zvuku, děsu, napětí a vyprávění vyhodí hráčovu sanici spolehlivěji, než jakkoliv vyleštěné pozlátko. Místo vysoce kvalitních modelů monster postačí jen rozmazaná šmouha. Vždyť lidé se budou tím více děsit, čím méně dokáží svůj strach popsat.

imscared
imscared


Takže, v čem vlastně Imscared překonává i mnohé vyspělejší projekty? Svým základním konceptem, dalo by se říci. Ale protože tohle slovíčko v poslední době používám až příliš často, řeknu „herním průběhem“. Samotnou kostrou svého vyprávění. Respektive, nalézá ještě další možnosti, jak může hra zapůsobit na svého hráče, jak jej vystrašit. Za prvé, hra hovoří přímo k hráči a omlouvá se mu, že si s ním bude hrát. Za druhé, používá jako herní prvek i prostředí hráčova počítače, přesněji jeho složku se hrou. (ukládá mu tam cosi jako dopisy) Za třetí, využívá hráčovy nevědomosti situace a dezorientace. Několikrát se sama vypne a když ji zase zapnete, jste někde úplně jinde. Tohle by asi mohlo stačit, abyste sami uznali, že zde máme co do činění s něčím vskutku zvláštním. Pokud slovo „nápad“ evokuje slovo „originalita“ a to není slovem sprostým, pak je vhodné ho nyní použít. Imscared je opravdu originální počin.


Je to hra, která by se měla dostat pod ruku všem těm, kteří v oblasti her dospěli k jakémusi akademickému vědomí. K těm, kteří ze zde nastíněných nápadů budou nadšeni a kteří se hluboce zamyslí, jak by se jejich realizace mohla dál vyvíjet. Pro všechny ostatní (tím se jich nechci nijak dotknout) bude Imscared jen průměrným hororem, který je navíc i otráví svými požadavky na hráče. Myslím ale, že by jej měli zkusit všichni a vybrat si to, co jim přijde vhod. Od toho jsou hry hrami.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

90 %

Hodnocení čtenářů

60 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 19 čtenářů


Nejčtenější

Další z rubriky

Kreslená Find Him sice působí pohádkově, ale pro děti rozhodně není

Find Him

Klasická plošinovka Find Him vypadá, jakoby ji nakreslil nezbedný školák v zadní lavici během přestávky na svačinu....

V některých situacích v Close Your Eyes je lepší se nedívat

Close Your Eyes

Existuje snad děsivější představa, než zavřít oči před blížícím se nebezpečím a doufat, že se vám jen zdá? Ve skvělém...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz