Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Indiana Jones se vrací – zadarmo a ve formě

  12:00aktualizováno  10. září 2004 5:18
Dobrodružství slavného archeologa Indiana Jonese ve hře Fate of Atlantis se řadí mezi nejlepší adventury všech dob. Není divu, že na ně fanoušci nezapomínají – a v současné době tvoří hned dvě neoficiální pokračování.

Adventury Lucas Arts patří mezi fanoušky k nejoblíbenějším. Vedle sierrovek a her od Revolution Games si jich skalní adventuristé považují jako nejlepších titulů všech dob. Lucasovské postavy se staly kultovními – ať už se jedná o Guybrushe Threepwooda z Monkey Islandu, Sama a Maxe, či právě slavného archeologa Indiana Jonese. Na motivy point’n’click klasik z počátku devadesátých let vznikla řada skvělých freewarovek – Night of a Hermit v hlavní roli s trosečníkem Hermanem z Monkey Islandu, parodie Fate of Monkey Island 1 a 2 či The New Adventures of Zak McKracken. Ještě zajímavější jsou ale tituly, které se teprve chystají. Jednak jsou to pokusy jako Monkey Island 2.5, Legends of Lechuck či jiný pokus o druhý díl Zak McKrackena, o kterých tu a tam problesknou zprávy, ale mnoho se toho neví a dokončení není zdaleka jisté. A pak jsou tu dvě hry, které si shodou okolností berou na paškál stejného hrdinu. Indiana Jones se na konci tohoto a na začátku příštího roku vrátí na naše monitory ve své nejlepší formě ve hrách Fate of Atlantis 2 a Indiana Jones & The Fountain of Youth.

Fate of Atlantis 2 - zoufalý plán Wermachtu

FATE OF ATLANTIS 2
Autor: Amberfish Arts
Vyjde: ?/2004
homepage
Jak už název napovídá, Fate of Atlantis 2 navazuje přímo na klasiku od Lucas Arts. Odehrává se na podzim roku 1944, kdy Hitlerova říše stojí na pokraji pádu. Nacisté potřebují zbraň, která bude efektivní a okamžitě spustitelná. To by mohly být bomby z látky jménem orichalcum, které by byly účinnější než atomové. A podle všeho, ztracené město Atlantis obsahuje velké zásoby této výbušniny. Na místo, kde již dříve provedli průzkum Dr. Ubermann a Klaus Kerner, vysílá své muže SS vedené poručíkem von Rothem, kteří mají za úkol vyrobit dostatečný počet bomb a naložit je na rakety V2. S jejich pomocí by nacisté zvrátili průběh války a s trochou štěstí ovládli svět.

Plán nezní špatně, ale ve chvíli, kdy ho nacisté uvádějí do chodu, se ke všemu nemůže nepřiplést starý známý doktor Henry „Indiana“ Jones junior. Jeho cílem pochopitelně nebude nic jiného, než v šíleném závodě, kdy jako obvykle bude nacistům neustále těsně v patách, vždy ale o krůček za nimi, zabránit von Rothovi v provedení jeho zoufalého plánu.

Jak vidno, ponese se Fate of Atlantis 2 přesně ve stylu Indyho dřívějších dobrodružství. Autoři se chtějí původní hře z roku 1993 přiblížit i v jiných aspektech. Herní doba bude čítat desítky hodin – a puzzly budou prý ještě obtížnější. Hra bude na několika místech větvená a nabídne tři diametrálně odlišné cesty k cíli, čímž zajistí znovuhratelnost podobně, jako tomu bylo v IJ4. Atmosféru klasiky point’n’click adventur připomene i velmi podobná kreslená grafika v rozlišení 320x200 (kterou je však zatím možné posoudit jen z několika artworků pozadí), hráči se setkají se známými místy a postavami a chybět nebude řada narážek na předchozí Indyho dobrodružství. Nicméně hra bude vážná – o žádnou bezhlavou parodii se rozhodně jednat nebude.

V současné době je prakticky hotov příběh, engine, který vše rozeběhne, a pracuje se na tvorbě pozadí a dialogů. Práce zbývá ještě hodně, čemuž napovídá předpokládané datum vydání někdy v průběhu příštího roku. Už teď se ale všichni, kterým se nové komerční akční adventury s Indym v hlavní roli hnusí, mohou začít těšit…

Fate of Atlantis 2 Fate of Atlantis 2 Fate of Atlantis 2

Indiana Jones & The Fountain of Youth - pramen mládí

INDIANA JONES & THE FOUNTAIN OF YOUTH
Autor: Screen 7
Vyjde: přelom 2003/4
homepage
Druhým a dost možná ještě zajímavějším fanouškovským pokračováním Fate of Atlantis je hra Indiana Jones & The Fountain of Youth od týmu Screen 7, který má zatím na svědomí menší projekty jako Rode Kill či Earwig is Angry.

Píše se rok 1939 a nacističtí vůdci si připomněli dávnou legendu o prameni mládí, který obnovuje zdraví a životní sílu, léči nemoci a zranění – a pochopitelně též omlazuje. Postaršímu německému kolonelovi se podařilo zjistit, kde se pramen nachází, a vydává se za ním, aby ho zneužil nejen pro osobní účely, ale i pro bojové účely Říše. Naštěstí se ale o všem dozvídá také Indiana Jones – a vydává se nebezpečné pronásledování. Je nutné nacisty zastavit, dokud nebude pozdě!

V rámci dobrodružství, které se ponese v klasickém Indyho hektickém stylu s nacisty v patách, či spíše kousek před špičkami, se Indy podívá do poklidných ulic Londýna, odkud ho děj zavane do horké Sýrie, na africké pouště a do pralesů v Asii. Na své cestě se potká s řádově desítkami postav, které mu někdy pomohou, ale spíše mu často půjdou po krku. Chystá se více než padesát lokací, vykreslených v poctivém rozlišení 320x200 a šestnáctibitových barvách. Ovládání bude stejné jako u klasického IJ4, i v dalších věcech se bude této klasice Fountain of Youth podobat – jen alternativních cest se hráči s největší pravděpodobností nedočkají.

Vývoj oproti Fate of Atlantis 2 pokročil trochu více, prakticky hotové je intro, řada pozadí, engine autoři vytvářet nemuseli, neboť využívají služeb Adventure Game Studia. Každou chvíli by mělo vyjít video, které ukáže ze hry více, někdy na podzim lze pak očekávat hratelnou demoverzi a na přelomu let 2003 a 2004 by měla vyjít definitivní plná hra, a to v angličtině, němčině a francouzštině.

Indiana Jones & The Fountain of Youth Indiana Jones & The Fountain of Youth Indiana Jones & The Fountain of Youth Indiana Jones & The Fountain of Youth Indiana Jones & The Fountain of Youth Indiana Jones & The Fountain of Youth

Autor:


Témata: Raketa

Nejčtenější

RoonSehv: NeTerra je po všech stránkách dokonalé dobrodružství

RoonSehv: NeTerra

Jedna z nejslavnějších adventur zdarma? Ne tak docela. RoonSehv je jen kopie Mystu. Ale zato v každém ohledu...

V morovém Plague by se mlha a napětí dalo krájet

Plague

Doktor s morovou maskou nespí ani v noci a zrovna vy máte smůlu, že se mu připletete do cesty. Pomůže vám hustá mlha...V utopické From Ivan manipulujete lidmi pomocí přáníček

From Ivan

Podobně jako v Papers, Please, i tahle víceméně textová hra nastiňuje nepříjemnou realitu života pod dohledem totalitní...

Další z rubriky

Smrt mladíka vážícího 160 kilogramů mohou mít na svědomí videohry

Neurony

Letošní červen byl osudný pro třiadvacetiletého Francise Haydocka z britského Birminghamu. Mladík zemřel po náhlém...

Největší herní klaďas Mario týrá zvířata, tvrdí jejich ochránci

Mario

Do videoher se kriticky pustila už i Americká organizace na ochranu zvířat PETA. Terčem kritiky se stalo nošení...

Family Farm - dojmy z demoverze

Family Farm perex

Skvělý simulátor farmaření od českého týmu Hammerware má pohlednou grafiku a nabízí promyšlenou příběhovou kampaň....

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.Najdete na iDNES.cz