Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

International 64k-rate – návrat klasiky

  12:00aktualizováno  1. února 11:29
International 64k-rate je předělávkou výtečnéí Karateky z Commodore 64 a zároveň, přes svou miniaturní velikost, je to i jedna z nejzábavnějších freewarových bojovek. Nevěříte?

International 64k-rate

Platforma: Freeware
Výrobce: Poke53280

Stáhnout

International 64k-rateNení to ani tak dlouho, co jsme měli na Plných hrách týden ve znamená předělávek. Remaků však stále přibývá a často se jedná o mnohem zábavnější tituly, než originální freewarovky. Je to ostatně logické – remaku se dočká jen ta hra, která sama o sobě dokázala hráče zaujmout, po letech nostalgicky vzpomínaná. K takovým titulům bezesporu patří Karateka či International Karate z osmibitových počítačů Commodore 64. Její předělávka nese podobný název, pochází z Německa – a ačkoliv je miniaturní co do velikosti instalačního souboru, nabízí zábavu srovnatelnou s těmi nejlepšími volně šířitelnými bojovkami.

Princip je v zásadě jednoduchý. Ve zboku viděné aréně se pod dozorem rozhodčího utkávají tři mistří japonského bojového umění karate. Jeden je navlečen v kimonu bílém, druhý je rudý, třetí nosí šaty modré. Cílem je v každém kole nasbírat šest bodů. Ty se přidělují za rány, kterými příslušnýá hráč zasáhne někoho z ostatních. International 64k-rateK mání je široká škála úderů, které se vyvolávají buď mačkáním kurzorových šipek, jejich kombinací (to už máme osm funkčních kláves), a to jednak samostatně, jednak se stisknutou Fire klávesou (čili celkem šestnáct možných pohybů). Údery je možné též blokovat, většinou se ale vyplácí spíš bezhlavě útočit, neboť platí jednoduché a velice nepříjemné pravidlo: má-li v singleplayeru lidský hráč nejméně bodů v daném kole, vypadává a může se maximálně zapsat do tabulky nejlepších výsledků a zkusit štěstí znovu.

Obtížnost postupně samozřejmě roste. Ze začátku počítačoví oponenti skočí na všechno, později se začnou nepříjemně bránit a sami předvádět efektní komba. Po každých třech kolech se jejich AI poněkud zvedne. Hráč si může maximálně spravit chuť mezihrou spočívající v odrážení kamenných koulí, jež se proti němu valí z různých stran. Za každý balvan se připočte stovka do celkového skóre, vydrží-li pak nezraněn až do konce časového limitu, získá ještě navrch dalších pět tisíc.

International 64k-rateKarateka, potažmo tedy International 64k-rate, umožňuje též multiplayer – a je to, jako vždy, výrazně vyšší zábava. Hrát je možné logicky až ve třech na jedné klávesnici, akční klávesy jsou dokonce přizpůsobeny jak pro praváky, tak i pro leváky, což je velice příjemné. Základní chvaty se rychle naučí každý, přitom hra skrývá různé možnosti, kterak je efektně zkombinovat – a jejich odhalování je dlouho velmi zábavná.

International 64k-rate samozřejmě neoplývá kdovíjak uchvacujícím audiovizuálním zpracováním. Postavičky i prostředí jsou nakresleny velmi jednoduše – a přesto hra nepůsobí nijak zvlášť zastarale. Má svůj styl, navíc na vnímání grafiky ve víru boje příliš času není. Je ale pravda, že na animacích mohli autoři trochu přidat a na věrnost originálu se vykašlat. Ani slůvko však nelze namítat proti hudbě, která celou akci doprovází. Je prostá a snadno se vryje do paměti – a málokdo si ji nezačne, třebas i proti své vůli, v průběhu hraní i po jeho ukončení, samovolně broukat.

Mezi freewarovkami není zase kdovíjak velké množství bojových her, aby bylo možné pohrdnout jednou rozhodně vysoce nadprůměrnou. A tak kdo má tento žánr alespoň trochu v lásce, neměl by se stažením International 64k-rate váhat ani vteřinku.


Autor:Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Bojíte-li se hluboké vody, Blood Bath Bay ani nestahujte

Blood Bath Bay

Bojíte se hloubek a podmořských monster žijících v temných hloubkách, čekajících na svou nic netušící kořist? Pak pro...

V Boolean Escape přežijete jen díky vlídnosti jiného hráče

Boolean Escape

Ačkoliv je svět této inovativní hry omezený jen na několik místností a podřizuje se přísné dvouhodnotové logice, dokáže...

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...Najdete na iDNES.cz