Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jailbreak – pryč z vězení

aktualizováno 
Her o útěku z vězení je poměrně dost. Málo z nich se na toto populární téma ale dívá alespoň trochu realistickým meritem.
80

Jailbreak

Platforma: Freeware
Výrobce: Deliberate Games

  • Hratelnost á la Commandos 1
  • Obtížnější

Stáhnout

jailbreak_02

Zamyslete se. Jste ve vězeňské cele a chcete utéct. Uděláte to tak, že popadnete příborový nůž, podříznete jím stráž a pomocí pistole se prostřílíte na svobodu? Pokud ano, možná byste měl být zavřený spíše v mentální instituci. Tři roky starý Jailbreak od Deliberate Games navrhuje poněkud jiný postup – tichošlápka. jailbreak_01Plížením vpřed, cesta za svobodou bude strnitá. Už z okolních screenshotů je patrná určitá podobnost se sérií Commandos, tedy její podobou předtím, než se z ní stala arkáda. Logický prvek je v Jailbreaku přítomný neustále, protože váš panák není jakkoliv ozbrojený a nemůže strážím například ani zlomit vaz. Musíte se vyhýbat jejich všetečným pohledům, ukrývat se v rozích před patrolami a prázdných celách a když už vás některý ze strážných zmerčí, vezměte nohy na ramena. Stačí necelé dvě sekundy, strážný tasí zbraň a zasadí vám nemilosrdnou ránu.

Hra postrádá Quicksave, což je další element vytvářející napětí. Pokud by hráč mohl metr co metr ukládat, stala by se ze hry cesta metodou pokus omyl. Takto se kolo při neúspěchu vždy restartuje celé a musíte ho znovu projít celé. Samozřejmě, všeho moc je příliš a pokud by obtížnost byla příliš frustrující, také by to nebylo správně. Můj osobní zákys přišel (nečekaně) v levelu sprch, jak můžete vidět na posledním obrázku. S tím souvisí i to, že ve hře můžete údajně pokládat nálože, nicméně ty musíte nejprve někde najít.

jailbreak_02Ačkoliv obrázky nepůsobí zrovna impresivně, hra nepostrádá potřebnou dávku atmosféry. Kromě zvláštní mrazivé hudby obsahuje i kreslené předěly mezi levely a vtipné útržky z písní a citací s vězeňskou tématikou. O náhodných hláškách ostatních vězňů nemluvě. Jailbreak prostě má styl.

jailbreak_3Menším problémem je ovládání, které myslím mohlo být vyřešeno méně toporněji. Ve hře, kde vám špatný úkrok může přinést restart levelu level, mělo ovládání být prioritou. Pak je tu samozřejmě i žánrový prvek – leckdo se asi bude smát, že strážným nefunguje periferní vidění a podobně. Bez podobných limitů by ale jaksi pravidla hry nefungovala.

Jako svěží oddych od všech brutálních vězeňských útěků a primitivních stříleček je Jailbreak vynikající volbou. Kdo ví, třeba jednou budete moct nabité zkušenosti zúročit i v realitě.

Autor:


Hodnocení hry

Naše hodnocení

80 %

Hodnocení čtenářů

47 %

Vaše hodnocení

Doposud hodnotilo 16 čtenářů


Nejčtenější

Dream Of Me je skvělá puzzle hra, která vás nevede "za ručičku"

Dream Of Me

Dream Of Me je zástupce oblíbeného žánru hádanek, ve kterém se málokdy objeví něco vyloženě nového. Tahle graficky...

Další z rubriky

Dark Devotion je převedeni milovaných Dark Souls do dvou rozměrů

Dark Devotion

Máte rádi akční rubačky, obtížné souboje na ostří meče, smrt číhající na každém rohu a nefér herní mechaniky. Tak to...

A Day In The Lie je zpověď masového vraha, která vás šokuje

A Day In The Lie

Krátká, přesto intenzivní výpověď člověka, který vzal jiným lidem život. Bloumavou a smutnou atmosféru si užijete jen...

V Balls Of Duty se fotbal hraje hodně netradičně, v tanku

Balls Of Duty

V této politicky nekorektní arkádě se hraje fotbal, jak jinak, nekorektně. Tým nacistů vyráží proti týmu...Najdete na iDNES.cz